• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Baumgart

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Stęszew (niem. Stenschewo) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, położone na południowy zachód od Poznania przy drodze krajowej nr 5 Poznań – Wrocław oraz przy drodze do Zielonej Góry. Przez Stęszew przebiega linia kolejowa z Poznania do Wolsztyna. Kursują nią m.in. parowozy.
  Bezpartyjny Blok Wspierania Reform (BBWR) – polski komitet wyborczy, którego powstanie zapowiedział Lech Wałęsa 1 czerwca 1993 podczas konferencji prasowej w ogrodach Belwederu. Miał on odnosić się do tradycji piłsudczykowskiego Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. BBWR został zarejestrowany sądownie 30 listopada 1993 jako stowarzyszenie. W 7 stycznia 1994 podczas posiedzenia założycieli funkcję przewodniczącego powierzono Zbigniewowi Relidze. Funkcję przewodniczącego pełnił do czasu zwołania zjazdu stowarzyszenia. W listopadzie tego samego roku ustąpił i odszedł z BBWR. Bezpartyjny Blok Wspierania Reform był formacją polityczną mającą stworzyć w nowym parlamencie zaplecze Prezydenta RP, który liczył na uzyskanie przez swoje ugrupowanie co najmniej 25% głosów. W wyniku wyborów parlamentarnych, które odbyły się 19 września 1993, BBWR uzyskał 746 653 głosy, tj. 5,41% poparcia, co przełożyło się na 18 mandatów parlamentarnych (16 sejmowych i 2 senackie). Już wówczas Lech Wałęsa zaczął się dystansować od swojej nowej formacji.

  Piotr Baumgart-Turkowiak (ur. 3 czerwca 1941 w Stęszewie, zm. 19 kwietnia 2000 w Szczecinie) – polski działacz polityczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Technik-mechanik, pracował w PPTiT oddział Szczecin, był też właścicielem gospodarstwa ogrodniczego.

  W okresie PRL od 1979 kolportował wśród rolników wydawnictwa podziemne, podczas strajków sierpniowych w 1980 dostarczał strajkującym żywność do Stoczni Remontowej Parnica w Szczecinie.

  Był współtwórcą, a potem działaczem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, był przewodniczącym oddziału zachodniopomorskiego oraz Komisji Krajowej tego związku. Internowany 13 grudnia 1981, zwolniony w marcu 1982, internowany ponownie w lipcu, a zwolniony w sierpniu 1982. W 1989 brał udział w obradach okrągłego stołu jako przedstawiciel opozycji przy tzw. podstoliku ds. rolnictwa. Został wysunięty przez Komitet Obywatelski jako kandydat na senatora w wyborach w czerwcu 1989 w województwie pilskim; przegrał w II turze z prywatnym przedsiębiorcą Henrykiem Stokłosą. Często błędnie podawano, że był jedynym kandydatem „Solidarności”, który nie miał na plakacie wyborczym zdjęcia z Lechem Wałęsą i dlatego nie uzyskał mandatu senatorskiego. Po 1989 ponownie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego. Na początku lat 90. utworzył Ruch Opcja Ludowo–Agrarna, którego został przewodniczącym. W 1993 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy BBWR, a dwa lata później bezskutecznie o mandat senatorski w województwie szczecińskim. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, kwatera 42a.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maciej Sandecki, Będę ciął siekierą złodziei, wyborcza.pl, 4 lipca 2008 [dostęp 2018-03-10].
  2. Zofia Leszczyńska, Pożytki ze zrywania plakatów / Obyczaje / dwutygodnik.com, www.dwutygodnik.com [dostęp 2018-09-28] (pol.).
  3. Arkadiusz Kawecki, Od plebiscytu do wyborów: narodziny demokratycznego systemu partyjnego społeczeństw regionalnych, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006, s. 240

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności
 • Wydawnictwa podziemne (bibuła, drugi obieg) – wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiązywała cenzura (PRL, ZSRR itp.). Były to publikacje bezdebitowe, czyli bez dopuszczenia do rozpowszechniania przez stosowny urząd (w Polsce do 1989 był to Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk), niejednokrotnie ignorujące prawo autorskie. Bywały wydawane w nakładach od kilkunastu kopii do kilku a nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy przez nielegalne ("podziemne") wydawnictwa lub przez osoby prywatne. Niektóre z takich nielegalnych instytucji po roku 1989 przekształciły się w normalnie prosperujące instytucje wydawnicze (np. "NOWA").Wybory parlamentarne w Polsce w 1993 odbyły się 19 września 1993 r.; zostały rozpisane na skutek zarządzenia Prezydenta RP Lecha Wałęsy o rozwiązaniu Sejmu z dniem 31 maja 1993 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo pilskie – jednostka administracyjna Rzeczypospolitej Polskiej i PRL w latach 1975–1998 o powierzchni 8.205 km². Siedzibą władz województwa była Piła.
  Henryk Tadeusz Stokłosa (ur. 4 stycznia 1949 w Lipinach) – polski przedsiębiorca, polityk, senator I, II, III, IV, V i VII kadencji.
  Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).
  19 kwietnia jest 109. (w latach przestępnych 110.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 256 dni.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", NSZZ RI "Solidarność" – związek zawodowy rolników powstały jako część ruchu Solidarności zapoczątkowanego w sierpniu 1980. Legalizacja związku stała się możliwa po zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 (władze odmawiały prawa bytu związkowej reprezentacji rolników, co wywołało strajki chłopskie w styczniu 1981).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.609 sek.