• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pionium

  Przeczytaj także...
  Proton, p (z gr. πρῶτον – "pierwsze") − trwała cząstka subatomowa z grupy barionów o ładunku +1 i masie spoczynkowej równej ok. 1 u.Miony to nietrwałe cząstki elementarne należące do kategorii leptonów. Występują w dwóch stanach ładunkowych (będących wzajemnie antycząstkami) μ i μ. Masa mionu wynosi 105,66 MeV/c², gdzie c - prędkość światła w próżni, okres połowicznego zaniku jest równy 1,5 mikrosekundy (średni czas życia τ=2,2×10 s). Rozpadają się najczęściej na elektron, antyneutrino elektronowe oraz neutrino mionowe (µ odpowiednio na pozyton, neutrino elektronowe i antyneutrino mionowe). Należą do drugiej generacji cząstek elementarnych i wykazują pokrewieństwo z elektronem, tzn. posiadają takie same własności co elektron, z wyjątkiem około 207 razy większej masy.
  Kaon (mezon K) – najlżejsza cząstka o niezerowej dziwności, mezon K jest bozonem o spinie 0. Antycząstką kaonu jest antykaon.

  Pioniumatom egzotyczny złożony z dwóch pionów, dodatniego i ujemnego (ππ).

  W starszej literaturze nazwę pionium stosowano czasem do atomu πμ, czyli atomu egzotycznego złożony z pionu (zastępuje proton) i mionu (zastępuje elektron). Jest on pierwszym odkrytym atomem egzotycznym składającym się tylko z cząstek nietrwałych, nie występujących w zwykłej materii. Może powstać w rozpadzie kaonu lub .

  Atom egzotyczny – atom, w którym jedna lub więcej cząstek zostały zastąpione innymi cząstkami o tym samym ładunku. Na przykład atomy mionowe i atomy hadronowe to atomy, w których elektron jest zastąpiony inną ujemną cząstką. Do atomów egzotycznych należą również takie, w których jądro zastąpione jest inną cząstką dodatnią, na przykład pozytonium (elektron i pozyton), mionium (elektron i dodatni mion) oraz pionium (pion i mion), a także atomy z hiperjądrem.Tetrakwark – cząstka elementarna, hadron egzotyczny złożony z dwóch kwarków i dwóch antykwarków. Kwarki występują przeważnie trójkami (trzy kwarki lub trzy antykwarki) lub parami (jeden kwark i jeden antykwark), hadrony złożone z większej ich liczby są trudne do uzyskania i charakteryzują się bardzo krótkimi czasami życia.

  Nazewnictwo atomów egzotycznych nie było ściśle ustalone, więc słowo „pionium” mogło też oznaczać stan związany pionu i elektronu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • molekuła mezonowa
 • tetrakwark
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Juerg Schacher: Pionium (ang.). TermWiki.com. [dostęp 2014-01-25].
  2. Pionium, [w:] Encyklopedia nauki i techniki. Tom 2, praca zbiorowa, Prószyński i S-ka, s. 535.
  3. Detection of π–μ Coulomb Bound States. „Phys. Rev. Lett.”. 37 (5), 1976. DOI: 10.1103/PhysRevLett.37.249 (ang.). 
  Mezon π (pion) – najlżejszy mezon, o zerowym spinie. Występuje w trzech odmianach π, π i π, które razem z cząstkami K, η tworzą nonet.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.