Pioneer Corporation(パイオニア株式会社 (jap. Paionia Kabushiki-gaisha)) – japoński producent sprzętu RTV, car audio, DJ i napędów CD z główną siedzibą w Bunkyō w Tokio założony 1 stycznia 1938 jako Fukuin Shokai Denki Seisakushō.
Pioneer wywodzi swoją historię od momentu powstania pierwszego głośnika dynamicznego, co miało miejsce w roku 1937. Konstruktorem głośnika był założyciel firmy Nozomu Matsumoto. W 1938 roku zarejestrowano bezpośrednią protoplastkę dzisiejszego Pioneer’a, firmę Fukuin Shokai Denki Seisakusho.
Na giełdach: Tokyo Stock Exchange First Section oraz Osaka Securities Exchange spółka zaistniała w 1967 roku. W 1966 utworzone zostały oddziały w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1969 rozpoczęły się notowania akcji Pioneera na Amsterdam Stock Exchange, a w 1976 na New York Stock Exchange. Od roku 2000 akcje spółki notowane są na Tokyo Stock Exchange Second Section.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Najważniejsze osiągnięcia przedsiębiorstwa:
1962 – Pierwszy na świecie system stereo w oddzielnych obudowach.
1975 – Pierwszy na świecie samochodowy odtwarzacz stereo.
1977 – Pierwsza na świecie adresowalna dwustronna sieć CATV (z Warner Cable).
1979 – Pierwszy na świecie odtwarzacz LaserDisc.
1980 – Wprowadza na rynek domowy w USA odtwarzacz LaserDisc model VP 1000
1982 – Wprowadza odtwarzacz LD z funkcją Karaoke. Zapowiada wprowadzenie odtwarzacza CD.
1984 – Wprowadza odtwarzacz LD z odtwarzaczem CD.
1985 – Wprowadza na rynek monitor projekcyjny o przekątnej 40 cali.
1990 – Pierwszy na świecie system nawigacji samochodowej GPS.
1992 – Pierwszy na świecie napęd CD-ROM x 4.
1996 – Pierwszy na świecie odtwarzacz DVD/LD/CD.
1999 – Pierwsza na świecie nagrywarka DVD – RW.
2009 – Pierwsza na świecie nagrywarka Blu-ray zdolna nagrywać jedno i dwuwarstwowe nośniki z prędkością 12x, oznaczona jako model BDR-205.
Pioneer pracował także przy tworzeniu kabla TV, przenośnego odtwarzacza płyt CD, wyświetlacza plazmowego oraz OLED.
Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
www.audiostereo.pl. [dostęp 31 października 2009].
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Strona oficjalna

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta
Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.
New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.