• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pingwin Pik-Pok

  Przeczytaj także...
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb odlanych z brązu. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka” z podobiznami wybranych bajkowych postaci. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Trzankowski.Tadeusz Wilkosz (ur. 9 marca 1934 w Krakowie) – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf. Zajmuje się głównie animacją lalkową.
  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
  Pik-Pok i jego przyjaciel Nicpoń – lalki z serialu Mały pingwin Pik-Pok prezentowane w ramach ekspozycji w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
  Pomnik Pingwinka Pik-Pok przed basenem "Fala" w Łodzi.

  Pingwin Pik-Pok – bohater książki Adama Bahdaja pt. Mały pingwin Pik-Pok i zrealizowanego w Se-ma-forze animowanego serialu lalkowego o tym samym tytule. Bohaterem jest pingwinek, który ma dość siedzenia na Wyspie Śnieżnych Burz i postanawia zwiedzić świat. Serial realizowano w latach 1988 - 1992 i miał 26 odcinków. Projektantem postaci oraz opiekunem artystycznym serii był Tadeusz Wilkosz. Narratorem i interpretatorem dialogów w serii jest Joanna Stasiewicz.

  Adam Bahdaj ps. Jan Kot, Dominik Damian (ur. 2 stycznia 1918 w Zakopanem, zm. 7 maja 1985 w Warszawie) – polski pisarz, tłumacz z języka węgierskiego. Uczestnik wojny obronnej 1939. W czasie II wojny światowej był kurierem tatrzańskim.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Pik-Pok pojawił się również w spektaklu telewizyjnym Przygody Pingwina Pik-Poka z 1982 w reż. Włodzimierza Fełenczaka. W 2010 w ramach szlaku turystycznego Łódź Bajkowa powstał pomnik/rzeźba Pik-Poka, której odsłonięcie zainaugurowało rozpoczęcie pierwszego Se-Ma-For Film Festival. Również w 2010, Urząd Miasta Łodzi emitował monetę kolekcjonerską (żeton) z wizerunkiem Pik-Poka według projektu Pawła Wojtczaka w ramach serii Dukaty Bajkowe.

  Muzeum Dobranocek w Rzeszowie mieści się w centrum miasta, w pobliżu rzeszowskiego rynku. Muzeum zostało powołane uchwałą Rady Miasta w dniu 29 stycznia 2008 roku. Prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Kolekcja "Muzeum Dobranocek" została przekazana miastu aktem notarialnym 24 stycznia 2008 roku. Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca 2009 roku.

  Lalki (kukiełki) Pingwina Pik-Poka znajdują się między innymi w ekspozycji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

  W 2011 odsłonięto Pomnik małego pingwina Pik-Poka w Łodzi.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mały Pingwin Pik-Poka (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2020-08-22].
  2. Przygody Pingwina Pik-Poka (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2020-08-22].
  3. Pingwin Pik-Pok ma swój pomnik (pol.). portalsamorzadowy.pl. [dostęp 2020-08-22].
  4. 26 łódek - PINGWIN PIK POK (pol.). katalogmonet.pl. [dostęp 2020-08-22].
  5. Historia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie (pol.). kulturapodkarpacka.pl. [dostęp 2020-08-22].
  6. Muzeum Dobranocek będzie bogatsze. Także dzięki eksponatom z łódzkiego Se-ma-fora? (pol.). rzeszow.wyborcza.pl. [dostęp 2020-08-22].
  7. Pingwin Pik Pok i nowe eksponaty w Muzeum Dobranocek (pol.). rzeszow.tvp.pl. [dostęp 2020-08-22].
  8. izj (źródło: Express Ilustrowany): Pomnik pingwina Pik-Pok stanie przed Falą. W: naszemiasto.pl [on-line]. Polska Press sp. z.o.o, 23 czerwca 2010. [dostęp 2015-09-24].


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.