• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pilot serialu

  Przeczytaj także...
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje. Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Pilot serialu, odcinek pilotowy, odcinek pilotujący lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).

  Zainteresowanie pilotem wyrażone w jego oglądalności przesądza o dalszej inwestycji w serial. Nie każdy serial rozpoczyna się odcinkiem pilotażowym. Bywa także, że pilot serialu kręcony jest wraz z pierwszą serią i stanowi wprowadzenie do opowiadanej historii (nie służy zmierzeniu zainteresowania).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.