• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pihlajavesi

  Przeczytaj także...
  Sawonia Południowa (fiń. Etelä-Savo, szw. Södra Savolax) - region w Finlandii, położony w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia. Stolicą regionu jest Mikkeli.Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca lub lądolodu, charakterystyczny dla obszarów młodoglacjalnych. Woda tych jezior nie jest roztopową wodą lodowcową, bo ta dawno uległa wymianie, a nawet w pewnych przypadkach w jeziorze nigdy nie było wód roztopowych. W niektórych miejscach pojawiły się stale podmokłe obszary bagien i torfowisk.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Pihlajavesijezioro w Finlandii, w regionie Sawonia Południowa. Jezioro to jest szóste co do wielkości w Finlandii; jego powierzchnia wynosi 712,59 km². Pihlajavesi jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w systemie jeziornym Saimaa.

  Pihlajavesi jest naturalnym zbiornikiem wodnym. Jezioro to jest jeziorem polodowcowym, powstało po przejściu lodowca.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.

  W Pihlajavesi nie występują otwarte obszary wodne. Powodem tego jest fakt, iż jezioro to ma więcej wysp niż jakiekolwiek inne jezioro fińskie – posiada ich aż 3819.

  Od nazwy jeziora pochodzi też nazwa dawnej gminy Pihlajavesi (obecnie część gminy Keuruu).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pihlajavesi (Saimaa) (04.121.1.001) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-24].
  2. Finnish lakes larger than 40 square kilometers (ang.). Finnish Environment Institute, 2007-05-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  Keuruu (szw. Keuru) - miasto w Finlandii, w prowincji Finlandia Zachodnia, w regionie Finlandia Środkowa. Zajmuje powierzchnię 1430,8 km² a zamieszkuje je 10 706 osób (stan na dzień 31 lipca 2010). Założone w 1652 roku. W mieście działa klub sportowy Keuruun Pallo.W Finlandii znajduje się 187 888 (choć w wielu źródłach podaje się jeszcze liczbę ok. 55 tys.) jezior o powierzchni większej niż 500 m². W większości są to jeziora i zbiorniki wodne o niewielkiej powierzchni. 309 jezior ma powierzchnię większą niż 10 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Finlandia jest podzielona na 20 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Organami zarządzającymi są rady prowincjonalne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.