• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pieter van Os

  Przeczytaj także...
  Paulus Potter (ochrzczony 20 listopada 1625 w Enkhuizen, pochowany 17 stycznia 1654 w Amsterdamie) – holenderski malarz animalista i pejzażysta.Aleksander I Pawłowicz (Александр I Павлович), (ur. 12 grudnia/23 grudnia 1777 w Petersburgu, zm. 19 listopada/1 grudnia 1825 w Taganrogu) – cesarz Rosji od 1801, wielki książę Finlandii od 1809, król Polski od 1815 (Królestwo Polskie), syn Pawła I z dynastii Romanowów, starszy brat księcia Konstantego oraz Mikołaja, swojego następcy na tronie Rosji.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Byk i owce, 1806

  Pieter Gerardus van Os (ur. 8 października 1776, zm. 28 marca 1839) – malarz holenderski, członek znanej rodziny artystycznej, syn Jana i brat Georgiusa van Os.

  Urodził się w Hadze, początkowo uczył się w warsztacie ojca, później studiował w haskiej Tekenakademie. Po zakończeniu nauki przeniósł się do Amsterdamu, gdzie utrzymywał się wykonując miniatury portretowe i udzielając lekcji rysunku. Ok. 1805 zainteresował się pejzażem, malował wiejskie krajobrazy z udziałem zwierząt, najczęściej krów i koni pod wyraźnym wpływem Paulusa Pottera. Próbował też malować sceny o tematyce wojskowej.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  W 1808 Pieter Gerardus van Os otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ludwika Bonaparte za najlepszy krajobraz na pierwszej publicznej wystawie holenderskiej sztuki współczesnej w Amsterdamie. Jego obrazy kupował m.in. car Aleksander I Romanow.

  Syn artysty, Pieter Frederik van Os (1808-1892) także był malarzem.

  Bibliografia[]

 • Robert Genaille, [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 148.
 • Rehsgalleries.com – biografia (ang.). [dostęp 12.02.2009].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Pieter Gerardus van Os w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 12.02.2009].
 • Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.Ludwik Napoleon Bonaparte, fr. Louis Napoléon Bonaparte, Prince Impérial, Roi de Hollande (ur. 2 września 1778 w Ajaccio, zm. 25 lipca 1846 w Livorno) – czwarty syn Carlo Maria Buonaparte i jego małżonki Letycji, młodszy brat Napoleona Bonaparte oraz ojciec Napoleona III.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Georgius Jacobus Johannes van Os (ur. 20 listopada 1782 w Hadze, zm. 24 lipca 1861 w Paryżu) – holenderski malarz martwych natur, członek znanej rodziny artystycznej, syn Jana i brat Pietera van Os.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Koń domowy (Equus caballus) – ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Koń został udomowiony prawdopodobnie na terenie północnego Kazachstanu w okresie kultury Botai tj. około 3,5 tys. lat p.n.e.. Przodkami koni orientalnych, od których pochodzą konie gorącokrwiste, były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan; konie zimnokrwiste pochodzą natomiast od konia leśnego z Północnej Europy. Koń Przewalskiego jest obecnie jedynym przedstawicielem gatunku koni dzikich. Rasa konik polski wykazuje bardzo duże podobieństwo do tarpana, lecz nie jest genetycznie tą samą rasą (chociaż poza Polską koniki polskie bywają określane mianem tarpan). W styczniu 2007 zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Harvarda poinformował, że stworzył wstępną mapę genomu konia.
  Bydło, rogacizna – ogólna nazwa zwierząt hodowlanych z rodziny krętorogich hodowanych celem uzyskania mleka, mięsa, tłuszczu, skóry oraz siły pociągowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.