• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pieter Bourke

  Przeczytaj także...
  Dead Can Dance – brytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. Powstała w 1981 roku w Melbourne z inicjatywy Brytyjczyka Brendana Perry’ego, do którego wkrótce dołączyła Australijka Lisa Gerrard. Zespół rozwiązano w 1998 roku. Siedem lat później, w 2005 roku, został on reaktywowany. Jednak po trasie koncertowej grupa zaprzestała grania. W 2011 roku duet wznowił działalność.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Partytura (wł. partitura) – do lat 70. podstawowy sposób zapisu muzyki zespołowej instrumentalnej, lub instrumentalno-wokalnej. W partyturze notowane są za pomocą pisma muzycznego partie wszystkich instrumentów i głosów potrzebnych do wykonania utworu, określenia dynamiczne, agogiczne oznaczenie metrum itp. Pojęcie "partytura" odnosi się (inaczej niż np. angielskie score) wyłącznie do zapisu utworów przeznaczonych na wiele instrumentów. O zanotowanym utworze na jeden instrument mówi się po prostu "nuty".

  Pieter Bourke - australijski perkusista, kompozytor i inżynier dźwięku. Współpracował z wykonawcami australijskimi: z zespołem Dead Can Dance, Lisą Gerrard i Davidem Thrussellem (jako Black Lung).

  Ali – amerykański film biograficzny z 2001 roku w reżyserii Michaela Manna. Oparta na faktach opowieść o burzliwym życiu boksera Muhammada Alego. Informator – amerykański dramat biograficzny z 1999 roku w reżyserii Michaela Manna na podstawie artykułu Marie Brenner The Man Who Knew Too Much.

  Pieter Bourke i Lisa Gerrard otrzymali wspólnie dwie nominacje do nagrody Złotego Globu za Najlepszą Oryginalną Partyturę: w 2000 za film Informator (film) (z 1999 roku) i w 2002 roku za film Ali (film) (z 2001).

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Złoty Glob (ang. Golden Globe Awards) – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Punktem kulminacyjnym uroczystej kolacji jest ceremonia rozdania nagród za filmy i seriale, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.

  Dyskografia (wybór)[ | edytuj kod]

 • 1998 - Duality (z Lisą Gerrard) (4AD)
 • 1998 - The Human Game (EP) (z Lisą Gerrard) (4AD)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona artysty (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.576 sek.