• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piet Kruiver

  Przeczytaj także...
  Vicenza jest włoskim klubem piłkarskim z miasta Vicenza, grającym w Serie B. Klub ten jest zdobywcą Coppa Italia za sezon 1996/97, kiedy to w finale Biancorossi pokonali SSC Napoli. Vicenza doszła do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, ulegając ostatecznie w dwumeczu Chelsea Londyn. Od tego czasu rozpoczęła się degrengolada Vicenzy. Od kilku lat klub bronił się przed spadkiem do Serie C, jednak wraz z przyjściem nowego trenera - Angelo Gregucciego, Vicenza zanotowała znaczny postęp.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Piet Kruiver (ur. 5 stycznia 1938 w Koog aan de Zaan, zm. 18 marca 1989 w Amsterdamie) – holenderski piłkarz grający na pozycji napastnika. W swojej karierze rozegrał 19 meczów w reprezentacji Holandii i strzelił w niej 2 gole.

  Kariera klubowa[]

  Swoją karierę piłkarską Kruiver rozpoczynał w klubie KFC Koog aan de Zaan. Następnie został zawodnikiem PSV Eindhoven. 25 sierpnia 1957 zadebiutował w jego barwach w rozgrywkach Eredivisie w przegranym 4:5 wyjazdowym meczu ze Sportclub Enschede. W debiucie zdobył dwa gole. W PSV Eindhoven występował do końca sezonu 1960/1961. Latem 1961 przeszedł do włoskiego Lanerossi Vicenza i występował w nim przez rok.

  Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy po przegranych z Argentyną (0:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Latem 1962 roku Kruiver wrócił do Holandii i został zawodnikiem Feyenoordu Rotterdam. Swój debiut w nim zanotował 26 sierpnia 1962 w zwycięskim 2:1 wyjazdowym meczu ze Sportclub Enschede. W debiucie strzelił gola. W sezonie 1964/1965 wywalczył z Feyenoordem tytuł mistrza Holandii, a także zdobył Puchar Holandii. Z kolei w sezonie 1965/1966 z 23 golami został królem strzelców holenderskiej ligi.

  Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).

  Latem 1966 roku Kruiver odszedł z Feyenoordu do DWS Amsterdam. W klubie tym zadebiutował 14 sierpnia 1966 w wygranym 3:1 domowym spotkaniu z DOS Utrecht, w którym strzelił bramkę. W DWS grał do końca swojej kariery, czyli do końca sezonu 1967/1968.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Holandii Kruiver zadebiutował 17 listopada 1957 roku w wygranym 5:2 towarzyskim meczu z Belgią, rozegranym w Rotterdamie. W debiucie zdobył gola. W swojej karierze grał w: eliminacjach do Euro 64 i do MŚ 1966. Od 1957 do 1965 roku rozegrał w kadrze narodowej 22 mecze i strzelił 12 goli.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na vi.nl (niderl.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Holandii (hol.: KNVB beker) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Holandii, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Królewskim Holenderskim Związku Piłki Nożnej. Organizowane są od 1899 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.