• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piet Dankert

  Przeczytaj także...
  Order Oranje-Nassau (nl.: De Orde van Oranje-Nassau) – odznaczenie Królestwa Niderlandów za zasługi cywilne i wojskowe, nadawane od 1892.Perpignan (katal. Perpinyà, oksyt. Perpinhan, kastyl. Perpiñán) – miasto i gmina w południowej Francji (Langwedocja-Roussillon), na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ośrodek administracyjny departamentu Pireneje Wschodnie, główne miasto historycznej krainy Roussillon, dawna stolica Królestwa Majorki.
  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - organ przewodniczący obradom i działalności Parlamentu Europejskiego. Jego zadaniem jest również reprezentować Parlament Europejski na świecie.

  Pieter (Piet) Dankert (ur. 8 stycznia 1934 w Stiens, zm. 21 czerwca 2003 w Perpignan) – holenderski polityk i nauczyciel, poseł do Tweede Kamer, eurodeputowany, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 1982–1984.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Podjął nieukończone studia politologiczne na Universiteit van Amsterdam, później kształcił się w szkole dla nauczycieli. Pracował jako nauczyciel i w laburzystowskim instytucie Koos Vorrink Instituut, którym później przez kilka lat kierował. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Partii Pracy. Od 1965 do 1971 był sekretarzem partii ds. międzynarodowych. Od 1986 do 1981 zasiadał w Tweede Kamer, niższej izbie Stanów Generalnych. Był m.in. członkiem komisji spraw zagranicznych oraz obrony.

  Tweede Kamer (pełna nazwa: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych) – izba niższa Stanów Generalnych, parlamentu Holandii. Często bywa nazywana również holenderską Izbą Reprezentantów. Składa się ze 150 członków wybieranych na cztery lata w 18 wielomandatowych okręgach wyborczych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1977 został posłem do Parlamentu Europejskiego. Po wprowadzeniu wyborów powszechnych uzyskiwał mandat w 1979, 1984 i 1989. Od stycznia 1982 do lipca 1984 pełnił funkcję przewodniczącego PE I kadencji. Złożył mandat kilka miesięcy po wyborach w 1989 w związku z powołaniem na sekretarza stanu w resorcie spraw zagranicznych odpowiedzialnego za integrację europejską w gabinecie kierowanym przez Ruuda Lubbersa. Stanowisko to zajmował do 1994. Od tegoż roku do 1999 ponownie był eurodeputowanym.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Odznaczony Orderem Oranje-Nassau klasy V (1980), III (1988) i II (1994).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie parlement.com (niderl.). [dostęp 2019-12-22].
  2. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2015-11-28].
  Partia Pracy (niderl. Partij van de Arbeid, PvdA) – holenderska partia polityczna, założona w 1946, socjaldemokratyczna. Jedna z gł. partii w parlamencie, kilkakrotnie współrządząca (m.in. 1989–2002 i 2007–2010). Premierzy z PvdA: m.in. Willem Drees, Wim Kok. Obecnie przewodniczącym partii jest Diederik Samsom.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stiens – miasto w Holandii, w prowincji Fryzja. Jest siedzibą i największą miejscowością gminy Leeuwarderadeel. Liczba ludności na styczeń 2017 wynosiła 7545 osób.
  Uniwersytet Amsterdamski (po niderlandzku: Universiteit van Amsterdam, skrót UvA) jest uniwersytetem o charakterze naukowym, znajdującym się w Amsterdamie w Holandii. Z budżetem rzędu 487 milionów euro, 23 tys. studentów i około 5 tys. pracowników w 2004, Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie. W Amsterdamie znajduje się też drugi publiczny uniwersytet, Vrije Universiteit (Wolny Uniwersytet).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rudolphus Franciscus Marie "Ruud" Lubbers (ur. 7 maja 1939 w Rotterdamie) – polityk holenderski, premier Holandii. Sprawował urząd premiera - z ramienia partii CDA – od 4 listopada 1982 do 22 sierpnia 1994. W latach 2001-2005 był Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
  Stany Generalne (niderl. Staten-Generaal) – nazwa parlamentu kolejnych państw z terenów Niderlandów, a obecnie Holandii. Holenderskie Stany Generalne są parlamentem dwuizbowym - dzielą się na Tweede Kamer (izba niższa) i Eerste Kamer (izba wyższa). Siedzibą instytucji jest Haga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.