• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piesek

  Przeczytaj także...
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.
  Ręka (łac. manus) - dystalna część kończyny górnej naczelnych składająca się z trzech, licząc od części proksymalnej, odcinków:

  Piesek – prosty styl pływacki. Charakteryzuje się on tym, że pływak leży na klatce piersiowej i porusza rękoma i nogami w górę i w dół, tak jak pływają psy i inne zwierzęta. Jest to w zasadzie kłus w wodzie.

  Jest pierwszym stylem używanym przez starożytnych ludzi. Uważa się, że powstał w wyniku obserwacji pływających zwierząt. Prehistoryczne malowidła jaskiniowe w Egipcie przedstawiają postaci, które wydają się płynąć pieskiem.

  Zwykle jest to pierwszy styl pływacki używany przez dzieci, które uczą się pływać.

  Malarstwo jaskiniowe, malarstwo naskalne – rysunki i malowidła wykonane na ścianach lub sklepieniach jaskiń, najczęściej w czasach prehistorycznych. Powstawały od okresu górnego paleolitu, datowanego od 40 tys. lat p.n.e.Żabka – potoczna nazwa stylu pływania zwanego stylem klasycznym. W uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Jest to symetryczny styl pływania − tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy.

  Piesek jest też używany w wojsku jak cichy styl pływacki – dzięki temu, że ręce ani nogi nie "łamią" powierzchni wody.

  Zobacz też[]

 • Pływanie
 • Kraul
 • Żabka (styl pływacki)
 • Przypisy

  1. William Clarke: Boys' Own Book: A Complete Encyclopedia of Athletic, Scientific, Outdoor and Indoor Sports. J Miller, 1881. (ang.)
  2. Carl Zimmer: At the Water's Edge: Fish with Fingers, Whales with Legs, and How Life Came Ashore But Then Went Back to Sea. Simon & Schuster, 1999, s. 183. ISBN 0-684-85623-9. (ang.)
  3. Cecil Colwin: Breakthrough Swimming: Stroke Mechanics, Training Methods, Racing Techniques. Human Kinetics, 2002, s. 12. ISBN 0-7360-3777-2. (ang.)
  4. Greg Kehm: Olympic Swimming and Diving. Rosen, 2007, s. 4. ISBN 1-4042-0970-0. (ang.)
  5. H. Manners, M. E. Carroll: A Framework for Physical Education in the Early Years. Routledge, 1995, s. 110. ISBN 0-7507-0417-9. (ang.)
  6. U.S. Departments of the Army and Air Force: Survival at Sea. United States Government Printing Office, 1950, s. 58. (ang.)
  W anatomii człowieka klatka piersiowa (łac. thorax) – część tułowia między szyją i jamą brzuszną. Chroni ona narządy wewnętrzne (głównie serce i płuca) i umożliwia proces wymiany gazowej.Pies domowy – udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek, opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis lupus familiaris albo Canis familiaris. Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zwierzęta (Animalia) – królestwo obejmujące wielokomórkowe organizmy cudzożywne o komórkach eukariotycznych, bez ściany komórkowej, w większości zdolne do aktywnego poruszania się. Są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Największą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, a wśród nich owady. Drugą, obok bezkręgowców, grupą zwierząt są kręgowce. Wśród nich tradycyjnie wyróżnia się ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, do których należy również człowiek.
  Uczenie się – proces poznawczy prowadzący do modyfikacji zachowania osobnika pod wpływem doświadczeń co zwykle zwiększa przystosowanie osobnika do otoczenia.
  Kłus (ang. trot) to dwutaktowy chód zwierząt czworonożnych, w którym stopy w ukośne przeciwnych końcach ciała uderzają o ziemię razem; czyli prawa tylna z lewą przednią i lewa tylna z prawą przednią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.