• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy start

  Przeczytaj także...
  Międzybrodzie Żywieckie – wieś w gminie Czernichów, w powiecie żywieckim, w województwie śląskim. Powierzchnia sołectwa wynosi 1003 ha, a liczba ludności 1463, co daje gęstość zaludnienia równą 145,9 os./km².Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” – od 1936 roku jeden z głównych w Polsce ośrodków szkolenia szybowcowego. Obok szkół w Ustianowej i Bezmiechowej (starszych) uważana za kolebkę polskiego szybownictwa.
  Władysław Walter, właściwie Władysław Walterejt (ur. 6 kwietnia 1887 w Warszawie, zm. 4 listopada 1959 w Łodzi) – polski aktor teatralny, filmowy, artysta kabaretowy, śpiewak (bas).

  Pierwszy startpolski film obyczajowy z 1950 roku. Kręcono go na lotnisku Żar koło Żywca.

  Opis fabuły[]

  Film przedstawia dzieje młodego urwisa, który w szkole szybowcowej na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim przekształca się w rekordzistę lotów i ucznia świecącego przykładem. Na początku Tomek lekceważy sobie jednak naukę, zostaje więc odesłany do domu. Sytuacja zmienia się, gdy na polu obok jego domu ląduje szybowiec z chorym kolegą z kursu szybowcowego, nadciągająca burza uniemożliwia zabezpieczenie stojącego na polu szybowca - Tomek postanawia wystartować i odprowadzić szybowiec na lotnisko. Znów poznając smak latania, zmienia swoje podejście do nauki.

  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.Janusz Jaroń, właściwie Janusz Machowski (ur. 3 lipca 1907 w Krzeszowicach, zm. 31 lipca 1960 w Warszawie) - polski aktor filmowy i teatralny. Grał w Teatrze Kameralnym w Łodzi, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim. W filmie zadebiutował w 1938.

  Obsada aktorska[]

 • Jadwiga Chojnacka (Aniela Spojda, ciotka Tomka)
 • Adam Mikołajewski (Feliks Spojda, wuj Tomka)
 • Janusz Jaroń (inżynier Studziński)
 • Jerzy Pietraszkiewicz (inżynier Góracz, konstruktor szybowców)
 • Władysław Woźnik (Władysław Woźniak, komendant szkoły)
 • Władysław Walter (majster Stypuła)
 • Anna Rosiak (junaczka Hania)
 • Leopold Nowak (Tomek Spojda)
 • Bogdan Niewinowski (junak Jurek Zaręba)
 • Stanisław Mikulski (junak Franek Mazur)
 • i inni.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Adam Mikołajewski (ur. 24 grudnia 1899 w Radomsku, zm. 27 grudnia 1952 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował na scenie w 1922. Występował w Teatrze Narodowym, grał też epizodyczne role w filmach.

  Ciekawostki[]

 • Debiut filmowy Stanisława Mikulskiego i Teresy Lipowskiej.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Pierwszy start w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Pierwszy start w bazie filmweb.pl
 • Pierwszy start w bazie filmpolski.pl
 • Zdjęcia z filmu Pierwszy start w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka

 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Bogdan Niewinowski (ur. 15 sierpnia 1923 w Łodzi, zm. 3 marca 1996 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, piosenkarz, wykonywał m.in. "Wielkie bulwary", "Akacje", "Zakochałem się niechcący" czy "Magdalenka".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jadwiga Chojnacka, właściwie Jadwiga Linde (ur. 11 października 1905 w Warszawie, zm. 23 grudnia 1992 tamże) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wieloletnia pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser i dyrektor teatru.
  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Szybowisko - lotnisko przeznaczone do startów i lądowań szybowców. Mogą z niego korzystać także lekkie samoloty pasażerskie. Kluczową rolę przy wyborze miejsca na szybowisko odgrywają warunki terenowe i termiczne, które w jak największym stopniu powinny sprzyjać lotom na szybowcach.
  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.
  Władysław Woźnik, (ur. 4 kwietnia 1901, zm. 17 grudnia 1959), aktor i reżyser związany z Krakowem. Absolwent Miejskiej Szkoły Dramatycznej ,wieloletni współpracownik Teatru im Słowackiego i Teatru Cricot. Był dyrektorem Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach (1949-1951) i Teatru Polskiego w Poznaniu (1951-1953), wicedyrektor Teatru im. Słowackiego (1945-1946). Od 1946 także wykładowca krakowskiej PWST ( dyrektor w latach 1947-1949, dziekan Wydziału Aktorskiego od 1953).
  Lotnisko Żar (kod ICAO: EPZR) – lotnisko sportowe położone u stóp Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, przy Górskiej Szkole Szybowcowej, ok 12 km na północ od Żywca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.