• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy Doktor  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Noc św. Bartłomieja, zwana również krwawym weselem paryskim, a przez analogię do Nieszporów sycylijskich jutrznią paryską – potoczne określenie rzezi hugenotów (francuskich ewangelików reformowanych) w Paryżu, która miała miejsce w nocy 23 na 24 sierpnia 1572 roku. Nazwa wywodzi się od jednego z apostołów, św. Bartłomieja, którego święto liturgiczne obchodzone jest 24 sierpnia.Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.

  Pierwszy Doktor (ang. First Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who, w którą wcielał się William Hartnell. Pierwszy Doktor jest pierwszą, oryginalną inkarnacją Doktora, głównego bohatera serialu. Postać ta pojawiała się regularnie w latach 1963-1966. Aktor ten jednak powraca w 1973 z okazji 10-lecia istnienia serialu w historii The Three Doctors. Hartnell wówczas był w bardzo złym stanie zdrowia, ale scenariusz został tak dopracowany, by aktor nie musiał się zbyt przemęczać. Po śmierci Hartnella w 1975 r. Richard Hurndall zagrał rolę Pierwszego Doktora w specjalnym odcinku na 20-lecie serialu pt.: The Five Doctors. Archiwalny materiał filmowy z Hartnellem użyto w specjalnym odcinku na 50-lecie istnienia Doktora Who, Dzień Doktora, gdzie głosu użyczył John Guilor, a także w odcinku Imię Doktora. Wersja postaci w wieku dziecięcym została pokazana w odcinku Posłuchaj. 18 kwietnia 2017 roku pojawiła się informacja, że w odcinku świątecznym w 2017 roku do roli pierwszego Doktora powróci David Bradley, który wystąpił w tej roli wcześniej w 2013 roku w filmie An Adventure in Space and Time. Postać miała także swoje cameo w odcinku The Doctor Falls.

  An Adventure in Space and Time – brytyjski dramat historyczny, którzy przedstawia historię powstania i pierwszych lat produkcji serialu science fiction Doktor Who. Film powstał z okazji obchodów 50. rocznicy powstania tegoż serialu. Został napisany przez scenarzystę Marka Gatissa, pracującego m.in. przy serialach Doktor Who oraz Sherlock. Powstawanie filmu zostało ogłoszone przez BBC 9 sierpnia 2012 roku, a sam dokument miał swoją premierę 21 listopada 2013 roku na BBC Two w Wielkiej Brytanii.Susan Foreman – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Carole Ann Ford. Wyjątkowo w filmach w latach 60. w tę postać wcieliła się Roberta Tovey, w niektórych programach radiowych rolę tę zagrała Jane Asher.

  Kiedy Doktor jest bardzo ranny, może zregenerować swoje ciało, tym samym zmieniając wygląd i cechy osobowości, a Pierwszy Doktor jest „oryginalną” formą Doktora. Wątek ten został stworzony ze względu na zły stan zdrowia Hartnella oraz by móc przedłużyć „żywotność” serialu na wiele lat. Pierwszy Doktor jest najmłodszym Doktorem, mimo że ma wygląd osoby w postarzałym wieku. Jest to wynikiem naturalnego wzrostu lat, jakiemu musiała stawić czoła ta inkarnacja.

  Piąty Doktor (ang. Fifth Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who, w którą wcielał się aktor Peter Davison. Piąty Doktor był piątą inkarnacją z oryginalnego cyklu regeneracyjnego, jaki posiadał Doktor, główny bohater serialu. Postać pojawiała się w serialu regularnie w latach 1981-1984 (co łącznie składa się na trzy pełne sezony, jeden odcinek w innym sezonie i jeden odcinek specjalny), oraz gościnnie w historii Dimensions in Time w 1993 roku i odcinku Time Crash w 2007 roku.Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pierwszy Doktor jest tajemniczą postacią i niewiele o nim wiadomo. Ma wnuczkę, Susan i wiadomo, że pochodzą z innego czasu i miejsca niż ich otoczenie. Posiada on statek kosmiczny o nazwie TARDIS, który przypomina budkę policyjną i jest o wiele większy w środku niż na zewnątrz. Doktor określa siebie i Susan jako „wygnańcy”. Do końca jego „ery” nie było wiadomo, jak nazywa się jego rasa (Władcy Czasu; powiedziano o tym dopiero za czasów Drugiego Doktora) oraz jak się nazywa jego rodzima planeta (Gallifrey; powiedziano o tym dopiero za czasów Trzeciego Doktora). Pierwszy Doktor za swojej kadencji nie użył śrubokrętu sonicznego.

  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.Steven Taylor – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się Peter Purves.

  W pierwszym odcinku serialu Doktor porwał dwójkę nauczycieli, Barbarę Wright i Iana Chestertona, którzy badając ogromną inteligencje jego wnuczki, Susan, odkryli TARDIS.

  Za swojej kadencji Pierwszy Doktor jako pierwszy poznał Daleków i Cybermenów. Załoga TARDIS-u również za jego kadencji uczestniczyła w ważnych wydarzeniach historycznych, w tym m.in. uczestnictwo w rewolucji francuskiej, obserwowanie masakry w noc św. Bartłomieja czy badanie życia mieszkańców państwa Azteków przed skolonizowaniem hiszpańskim. W historii The Dalek Invasion of Earth Doktor pozwala Susan zostać w XXII wieku wraz ze swoją miłością, Davidem Campbellem. Na miejsce Susan weszła Vicki, którą Doktor i jego towarzysze znajdują na planecie Dido.

  Katarina – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Adrienne Hill.Sara Kingdom – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielała się Jean Marsh (w naturalnym wieku) oraz May Warden (w podeszłym wieku).

  Gdy Ian i Barbara opuszczają Doktora, na ich miejsce wchodzi przyszły pilot kosmiczny, Steven Taylor. Niedługo później Vicki również postanawia opuścić Doktora, by móc zostać z Troilusem w czasach oblężenia Troi. Doktor w tej samej historii poznaje Katarinę, która wraz z Sarą Kingdom umiera podczas wydarzeń z The Daleks' Master Plan.

  Ben Jackson – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się Michael Craze.Jedenasty Doktor (ang. Eleventh Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who, w którą wcielał się aktor Matt Smith. Jedenasty Doktor był ostatnią inkarnacją z oryginalnego cyklu regeneracyjnego, jaki posiadał Doktor, główny bohater serialu. Postać pojawiała się w serialu regularnie w latach 2010–2013 (co łącznie składa się na 3 pełne sezony oraz 7 odcinków specjalnych), oraz gościnnie w odcinku Głęboki oddech w 2014 roku. Dodatkowo postać ta pojawia się gościnnie w spin-offie Doktora Who, serialu Przygody Sary Jane, w odcinku Śmierć Doktora w 2010 roku.

  W historii The Massacre of St Bartholomew's Eve do załogi TARDIS-a doszła młoda dziewczyna o imieniu Dodo Charplet. Wraz ze Stevenem wkrótce opuszcza Doktora, a na ich miejsce wchodzą sekretarka Polly i żeglarz Ben Jackson.

  W ostatniej historii regularnej Doktora pt.: The Tenth Planet, on wraz z Polly i Benem lądują na Antarktydzie w 1986, gdzie po raz pierwszy Doktor ma do czynienia z Cybermanami. Po pokonaniu ich Doktor położył się w TARDIS-ie, gdzie na oczach swoich towarzyszy regeneruje się w nowe wcielenie, jakim był Drugi Doktor.

  Nieregularne występy[ | edytuj kod]

  Pierwszy Doktor pojawił się w specjalnej historii na 10-lecie pt.: The Three Doctors. Podczas tej historii Doktor mógł poznać Drugiego i Trzeciego Doktora.

  Richard Gibbon Hurndall (ur. 3 listopada 1910 w Darlington; zm. 13 kwietnia 1984 w Londynie) – brytyjski aktor telewizyjny, radiowy oraz teatralny.Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.

  Pierwsze wcielenie Doktora występowało również w specjalnej historii na 20-lecie pt.: The Five Doctors. Wówczas wcielenie te mogło poznać starsze inkarnacje Doktora oraz przyszłych towarzyszy. W tej historii towarzyszyła mu Susan. Podczas kręcenia tej historii historii Richard Hurndall zastąpił Williama Hartnella, z powodu śmierci Hartnella.

  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.Dugi Doktor (ang. Second Doctor) – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się Patrick Troughton.

  Dodatkowo, w serialu jest wiele nawiązań do Pierwszego Doktora. Zazwyczaj są to wypowiedzi związane z postacią lub fotografie, tak jak to było w np.: Earthshock, Ludzka natura czy Vincent i Doktor. W odcinku Imię Doktora jest pokazana scena, w której Doktor kradnie TARDIS z Susan, a pomaga mu w tym Clara Oswald (towarzyszka jedenastego i dwunastego Doktora).

  William Henry Hartnell (ur. 8 stycznia 1908 w Londynie; zm. 23 kwietnia 1975 w Marden) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli Pierwszego Doktora z serialu Doktor Who.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.
  Dziewiąty Doktor (ang. Ninth Doctor) – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who, w którą wcielił się Christopher Eccleston. Dziewiąty Doktor był dziesiątą inkarnacją oryginalnego cyklu regeneracyjnego, jaki posiadał Doktor, główny bohater serialu. Postać pojawiała się regularnie w 2005 roku, przez całą pierwszą serię. Mimo, że nigdy Eccleston nie powrócił do roli, to w serialu kilkakrotnie zostały użyte archiwalne nagrania oraz zdjęcia z jego udziałem.
  Ian Chesterton – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się William Russell. W filmach tą postać zagrał Roy Castle.
  Najazd Daleków na Ziemię (ang. Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D.) – brytyjski film z gatunku science fiction wyreżyserowany przez Gordona Flemynga, który miał swoją premierę w 1966 roku. Jest to sequel do filmu Dr Who wśród Daleków. Główne role odgrywają w nim Peter Cushing, a także Bernard Cribbins oraz Andrew Keir. Film nakręcony został w technicolorze i w formacie panoramicznym.
  Artykuł dotyczy tytułowej postaci z serialu science-fiction brytyjskiej stacji BBC Doktor Who, a także grających w nim postaci i historii całej produkcji.
  Cybermeni (l.p. Cyberman; ang. Cybermen) - rasa cyborgów zwianych z brytyjskim serialem pt.: Doktor Who. W starej wersji pochodzą z planet Mondas i Telos, a w nowej z równoległej Ziemi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.