Piersi (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Piersi (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piersi – polski zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego. W 1997 roku po związaniu się z krajowym oddziałem koncernu EMI formacja przyjęła nazwę Kukiz i Piersi. Do 2013 roku funkcję lidera Piersi pełnił Paweł Kukiz wraz z którym w składzie formacja zarejestrowała dziewięć wydawnictw, a także wylansowała m.in. takie przeboje jak „Maryna”, „Zośka”, „Całuj mnie” i „O, Hela”. Ówczesną twórczość zespołu charakteryzowały prześmiewcze teksty, poruszające kwestie społeczne, kulturalne i polityczne w Polsce.

Pieśni ojczyźniane – album studyjny polskiego zespołu pop-rockowego Kukiz i Piersi. Wydawnictwo ukazało się 25 kwietnia 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Pomaton EMI. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Maciej Gładysz, Dominika Kurdziel oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie.Girl Guide - film sensacyjny z 1995 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego powstały na podstawie powieści Michała Szczepańskiego.

Po opuszczeniu w 2013 roku składu przez Kukiza szeregi formacji uzupełnił wokalista bułgarskiego pochodzenia – Adam „Asan” Asanow. Natomiast nazwa grupy została skrócona do – Piersi. W odnowionym składzie zespół zarejestrował wyróżniony dwukrotnie platynową płytą album pt. Piersi i przyjaciele 2. Pochodząca z płyty piosenka „Bałkanica”, utrzymana w stylistyce pop-rocka i folku, przysporzyła grupie nowych odbiorców. Kompozycja trafiła na liczne listy przebojów rozgłośni radiowych w Polsce.

Piersi i przyjaciele 2 – album studyjny polskiego zespołu pop-rockowego Piersi. Wydawnictwo ukazało się 14 października 2013 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. członek zespołu TSA - Andrzej Nowak, związany z grupą Big Cyc - Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak, lider formacji Lipali - Tomek "Lipa" Lipnicki oraz bracia Paweł i Łukasz Golcowie. Ponadto w jednym z utworów wystąpił były członek Piersi - Rafał "Jezioro" Jezierski.Piracka płyta – siódmy studyjny album Pawła Kukiza i Piersi wydany przez Pomaton EMI 4 października 2004 r. Okładkę płyty zaprojektował polski malarz Jerzy Duda-Gracz.

Na tle nieporozumień pomiędzy członkami zespołu Piersi a Pawłem Kukizem, Kukiz stworzył nowy zespół pod nazwą Kukiz i Piersi. Debiutancki singel grupy Kukiz i Piersi pt. „Wakacyjna miłość” ukazał się w 2015 roku. Muzycy Piersi odcięli się od działalności tej formacji stwierdzając, że nie mają z nią nic wspólnego.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Prawomocność – stan prawny odnoszący się do rozstrzygnięć organów administracyjnych (takich jak: decyzja administracyjna czy postanowienie) oraz do orzeczeń sądowych (wyrok, postanowienie, nakaz zapłaty), mający miejsce wówczas, gdy orzeczenie sądowe lub rozstrzygnięcie organu administracji nie może być zmienione czy uchylone poprzez wniesienie środka odwoławczego lub zaskarżenia.

Historia[ | edytuj kod]

Paweł Kukiz, wokalista zespołu Piersi w latach 1984–2013

Zespół powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa „Dziadka” Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego, na kanwie formacji Hak. Przez szereg lat działalność formacji była ograniczona, jej lider – Paweł Kukiz, zaangażowany był wówczas w projekt Aya RL. Ostatecznie w 1990 roku po opuszczeniu przez Kukiza składu Aya RL działalność Piersi zyskała na intensywności. Grupa zadebiutowała w 1992 roku albumem pt. Piersi, który ukazał się nakładem wytwórni muzycznej Polskie Nagrania Muza. Na płycie znalazł się kontrowersyjny utwór „ZCHN zbliża się”, który przysporzył zespołowi popularności. Utwór ten powstał na bazie melodii z pieśni kościelnej – „Pan Jezus już się zbliża”, do której powstał nowy tekst. W 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Silverton ukazał się drugi album formacji zatytułowany My już są Amerykany.

Tomasz "Oley" Olejnik (ur. 11 stycznia 1965) – polski wokalista i autor tekstów. Wieloletni członek rockowej grupy muzycznej Proletaryat.Marcin "Manio" Papior (ur. 4 marca 1976 w Świętochłowicach) – polski muzyk, znany głównie jako perkusista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu I i II stopnia w klasie fortepianu. W latach 90. grał w zespołach Tuff Enuff i Horrorscope. Od 2000 roku jest członkiem formacji Piersi.

W 1994 roku został wydany cover album Piersi zatytułowany 60/70 Piersi i przyjaciele. Na płycie znalazły się interpretacje utworów m.in. z repertuaru Grupy Skifflowej No To Co, Karin Stanek, Macieja Kossowskiego i Czerwonych Gitar. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. wokalista zespołu ProletaryatTomasz Olejnik, artystka solowa – Kasia Kowalska oraz liderka zespołu ClosterkellerAnja Orthodox. Również w 1994 roku do sprzedaży trafił jedyny album koncertowy grupy Live '93. Na wydawnictwie znalazł się zapis występu formacji podczas Festiwalu w Jarocinie. Tego samego roku muzycy zorganizowali w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia działalności. W jego ramach poza jubilatami wystąpiły ponadto m.in. zespoły Acid Drinkers i Closterkeller.

Piersi – debiutancki album polskiego zespołu rockowego Piersi wydany w roku 1992 przez wytwórnię Polskie Nagrania. W 2002 album doczekał się reedycji wydanej przez Box Music, do której dołączono kilka niewydanych wcześniej utworów z tamtego czasu.Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).

W 1995 roku ukazał się trzeci album formacji zatytułowany Powrót do raju. Na płycie znalazły się m.in. utrzymane w konwencji satyry na ówczesną sytuację polityczną piosenki „Powróćże komuno” i „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”. Rok później odbyła się premiera filmu sensacyjnego „Girl Guide” w reżyserii Juliusza Machulskiego, w którym Paweł Kukiz zagrał jedną z głównych ról. W obrazie wykorzystano ponadto piosenki z repertuaru Piersi m.in. takie jak „My już są Amerykany” i „Zośka”.

Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.My już są Amerykany – drugi album polskiego zespołu rockowego Piersi wydany w roku 1993 przez wytwórnię Silverton.

24 listopada 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pomaton EMI ukazał się czwarty album grupy pt. Raj na ziemi, a także pierwszy sygnowany nazwą Kukiz i Piersi. Pochodzące z płyty piosenki „Całuj mnie” i „O, Hela” zyskały miano przebojów, plasując się odpowiednio na 4. i 13. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ponadto teledysk do utworu „O, Hela” uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Teledysk roku. Rok później do sprzedaży trafiła pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. ...przeboje. Piąty album grupy pt. Pieśni ojczyźniane został wydany 25 kwietnia 2000 roku. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. gitarzysta Maciej Gładysz, znany m.in. z występów w zespole Wilki oraz wokalistka Dominika Kurdziel, rozpoznawalna wówczas jako perkusistka w talk-show Wojciecha Jagielskiego „Wieczór z wampirem” (RTL7). W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa Kukiza i Piersi Pieśni ojczyźniane nie spotkały się z równie dużą popularnością.

Siła i honor – pierwszy album solowy polskiego wokalisty Pawła Kukiza. Wydawnictwo ukazało się 4 września 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music Entertainment.Powrót do raju – trzeci album studyjny polskiego zespołu Piersi. Wydawnictwo ukazało się w 1995 roku nakładem wytwórni muzycznej Silverton. Na albumie znalazły się takie przeboje jak: "Maryna", czy "Zośka" oraz cover utworu zespołu Black Sabbath "Iron Man" ("Jestem ajron men (remix)") – utwór ten znalazł się na pierwszej płycie Piersi, ale tym razem w wydaniu elektronicznym.
Adam „Asan” Asanow – wokalista zespołu Piersi od 2013 roku

4 października 2004 roku ukazał się szósty album zespołu zatytułowany Piracka płyta. Wydawnictwo uplasowało się na 2. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS). Nagrodzone złotą płytą nagrania uzyskały ponadto nominację do Fryderyka w kategorii Album roku – rock. Prawdopodobnie największą popularnością cieszyła się pochodząca z płyty piosenka „Nie gniewaj się Janek”, która dotarła do 2. miejsca w audycji TVP2 – „30 ton – lista, lista przebojów”. Po 2005 roku działalność wydawnicza zespołu uległa wstrzymaniu, jednakoż muzycy nadal koncertowali, m.in. podczas letnich festiwali muzycznych. W 2010 roku lider formacji Paweł Kukiz nagrał album wraz z Maciejem Maleńczukiem z repertuarem Kabaretu Starszych PanówStarsi panowie. Następnie wokalista podjął solową działalność artystyczną. Jego debiutancki album zatytułowany Siła i honor ukazał się w 2012 roku.

Pan Jezus już się zbliża – polska pieśń eucharystyczna o spokojnej melodii. Śpiewana jest przez cały rok liturgiczny, często przy chrzcie świętym i komunii.Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.

Na początku 2013 roku skład zespołu opuścił Paweł Kukiz. Wkrótce potem z zespołu odeszli także klawiszowiec Krzysztof „Alladyn” Imiołczyk oraz gitarzysta Wojciech „Amorek” Cieślak. Zespół podjął się kontynuacji działalności w odnowionym składzie. Funkcję wokalisty objął Adam „Asan” Asanow – muzyk bułgarskiego pochodzenia. Ponadto do grupy dołączyli gitarzysta Adam „Hans” Kłos, puzonista Marcin „Rospor” Respondek i trębacz Erwin Żebro. Natomiast nazwa grupy została skrócona do – Piersi. 14 października, także 2013 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia do sprzedaży trafił kolejny album formacji zatytułowany Piersi i przyjaciele 2. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. członek zespołu TSAAndrzej Nowak, związany z grupą Big CycJacek „Dżej Dżej” Jędrzejak, lider formacji LipaliTomek „Lipa” Lipnicki oraz bracia Paweł i Łukasz Golcowie. Ponadto w jednym z utworów wystąpił były członek Piersi – Rafał „Jezioro” Jezierski.

Piersi (Kukiz i Piersi) – polski zespół rockowy powstały w 1984 roku w Jarocinie. Pierwszy skład Piersi to Paweł Kukiz (śpiew), Rafał "Jezioro" Jezierski (gitara), Zbigniew "Dziadek" Moździerski (gitara basowa) oraz Andrzej "Oli" Olszewski (perkusja).OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

Dziesiąta produkcja grupy dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. Z kolei pochodząca z płyty piosenka „Bałkanica” promująca swoisty powrót Piersi, przysporzyła grupie nowych odbiorców. Kompozycja dotarła m.in. do 5. miejsca Polish Airplay Chart oraz była notowana na licznych listach przebojów takich rozgłośni radiowych jak RMF FM, czy Eska. Na początku 2014 roku płyta uzyskała status złotej znalazłszy 15 tys. nabywców w kraju. Natomiast niespełna dwa miesiąca później wydawnictwo zostało wyróżnione platynową płytą.

Aya RL (początkowo - Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Spór o prawa do nazwy zespołu[ | edytuj kod]

Po odejściu Pawła Kukiza z zespołu Zbigniew Moździerski 4 marca 2013 zgłosił słowno-graficzny znak towarowy Piersi do Urzędu Patentowego RP. Znak ten został zarejestrowany 23 maja 2014 pod numerem R-266816. Od tego momentu rejestracji Kukiz nie mógł legalnie posługiwać się tym określeniem w swojej działalności muzycznej.

Kabaret Starszych Panów – kabaret autorski dwóch twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.RTL 7 – był jedną z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996-2002. Stacja została uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios.

W następstwie tego Paweł Kukiz i Rafał Jezierski złożyli w marcu 2015 pozew, w którym domagali się zaprzestania posługiwania się nazwą i logotypem Piersi przez ówczesnych członków zespołu bez zgody Pawła Kukiza oraz zażądali wydania przez pozwanych oświadczenia, w którym uznaliby, że są to dobra osobiste jedynie Pawła Kukiza. Sąd rozpatrujący sprawę zakazał posługiwania się nazwą i logotypem Piersi oraz wydawania płyt pod tą nazwą do momentu zakończenia sprawy (formacja planowała 30 marca 2015 wydanie albumu studyjnego pt. Płyta jarmarczno-rockowa pod nazwą Piersi).

RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACClosterkeller – polska grupa muzyczna wykonująca rock gotycki. Powstała 1 stycznia 1988 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy i wokalistki Anji Orthodox. Mimo wielokrotnych zmian składu wypracowała własne łatwo rozpoznawalne brzmienie z charakterystycznym głosem wokalistki i liderki grupy Anji Orthodox, która jest obecnie jedynym członkiem z pierwszego składu zespołu, występującym w niej nieprzerwanie od dwudziestu lat. Sama grupa zaś jest zaliczana do prekursorów gatunku gotyckiego i klimatycznego rocka w Polsce, zawierając w swej muzyce wpływy stylów new oraz cold wave a nawet metalu. Do inspiracji dokonaniami zespołu Closterkeller przyznawały się m.in. takie grupy jak Delight, Moonlight, Artrosis oraz wiele innych.

Sąd Okręgowy w Opolu wydał 26 października 2016 orzeczenie, w którym uznał, że muzycy zespołu nie naruszają prawa. Kukiz i Jezierski złożyli apelację. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, 13 kwietnia 2017 wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał postanowienie sądu niższej instancji; od tej chwili zespół Piersi mógł swobodnie posługiwać się swoją nazwą i logotypem.

EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak (ur. 22 sierpnia 1963 w Ostrowie Wielkopolskim) - basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor; członek zespołów Big Cyc i Czarno-Czarni, wcześniej Rokosz. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (magisterium 1989).
Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.
TSA (skrót od: Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) – polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku.
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
Łukasz Golec (ur. 19 lutego 1975 w Żywcu) - polski muzyk popowy i jazzowy, członek Akademii Fonograficznej w ramach ZPAV, jeden z liderów grupy muzycznej Golec uOrkiestra.
Silverton – polska wytwórnia fonograficzna powstała w pierwszej połowie lat 90. w Piekarach Śląskich, początkowo specjalizująca się w wydawaniu na kasetach nagrań mało znanych zespołów punkrockowych. Kasety, a później płyty są rozprowadzane poprzez z sieci handlowe oraz sklep internetowy wytwórni, część kaset została także wydana na zamówienie klientów indywidualnych.
Maciej Kossowski, [od 1983 r. Mike Cossi] (ur. 11 lutego 1937 w Grudziądzu) – polski piosenkarz, trębacz, kompozytor i aranżer.

Reklama