• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierre Morissette

  Przeczytaj także...
  Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Joseph Paul Pierre Morissette (ur. 22 listopada 1944 w Thetford-Mines) – kanadyjski duchowny katolicki, biskup Saint-Jérôme od 2008.

  Życiorys[]

  Święcenia kapłańskie otrzymał 8 czerwca 1969 i inkardynowany został do archidiecezji Québec.

  27 lutego 1987 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Québecu ze stolicą tytularną Mesarfelta. Sakry biskupiej udzielił mu 12 czerwca 1987 kard. Louis-Albert Vachon.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Diecezja Baie-Comeau – diecezja rzymskokatolicka w Kanadzie. Powstała w 1882 jako prefektura apostolska Zatoki św. Wawrzyńca. W 1905 podniesiona do rangi wikariatu. Diecezja od 1945. Obecną nazwę nosi od 1986.

  17 marca 1990 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem Baie-Comeau w metropolii Rimouski. 3 lipca 2008 przeniesiony na biskupstwo Saint-Jérôme w metropolii Montréal.

  W latach 2007-2009 był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Kanady, a w latach 2009-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kanady.

  Bibliografia[]

 • Pierre Morissette w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)

 • Metropolia Montréal - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Kanadzie w prowincji Quebec. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Montréal i cztery diecezje. Została ustanowiona 8 czerwca 1886 roku.Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Louis-Albert Vachon (ur. 4 lutego 1912 w Saint-Frédéric-de-Beauce, zm. 29 września 2006 w Quebecu), kanadyjski duchowny katolicki, arcybiskup Quebecu, kardynał.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Archidiecezja Québec - łac. Archidioecesis Quebecensis - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Kanadzie. Jest główną diecezją metropolii Québec. Została erygowana 11 kwietnia 1658 jako wikariat apostolski Nowej Francji. W 1674 podniesiona do rangi diecezji. 12 lipca 1844 podniesiona do rangi metropolii.
  Metropolia Rimouski - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Kanadzie w prowincji Quebec. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Rimouski i dwie diecezje. Została ustanowiona 9 lutego 1946 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.