• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierre Fournier

  Przeczytaj także...
  Choroba Heinego-Medina (łac. poliomyelitis anterior acuta, ostre nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14) – wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio (wirus zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego), przenoszona drogą fekalno-oralną. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych, którzy tę chorobę opisali: Jakob Heine (w roku 1840 jako porażenie dziecięce) i Karl Oskar Medin (w roku 1890 jako ostrą chorobę zakaźną). Do XIX w. występowała sporadycznie, później nastąpiła pandemia, obejmująca głównie półkulę północną. Liczba zachorowań drastycznie spadła po wynalezieniu skutecznych szczepionek. W 2001 WHO uznała Europę za wolną od tej choroby (wcześniej były plany eradykacji do tegoż roku, później data została przesunięta do roku 2005). Obecnie w związku z tymi planami należy informować służby sanitarne danego kraju i WHO o każdym przypadku. Aby rozpoznać polio, należy wyizolować i zidentyfikować wirusa, czy jest to szczep dziki, czy to zakażenie poszczepienne wirusem po rewersji do pełnej wirulencji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Sir Edward William Elgar (ur. 2 czerwca 1857 w Broadheath, koło Worcester, zm. 23 lutego 1934 w Worcester – brytyjski kompozytor. Pozostawił po sobie dwie symfonie (śmierć w 1934 r. przerwała pracę nad trzecią). Utwory te uważane są za jedne z najważniejszych brytyjskich utworów symfonicznych.

  Pierre Fournier (ur. 24 czerwca 1906 w Paryżu, zm. 08 stycznia 1986 w Genewie) – francuski wiolonczelista i pedagog, który został nazwany "arystokratą wiolonczelistów," ze względu na elegancję gry i piękny, choć niezbyt wielki, dźwięk.

  Biografia i repertuar[]

  Urodził się w Paryżu, jako syn generała armii francuskiej. Jego matka uczyła go gry na fortepianie, ale w dzieciństwie zachorował na polio które ograniczyło sprawność jego nóg. Mając problemy z obsługą pedałów fortepianu, zwrócił się ku wiolonczeli. Wczesne nauki gry pobierał u Odette Krettly, a od 1918 studiował u André Hekkinga, a później u Pawła Bazelaire'a. W Konserwatorium Paryskim zdobył uznanie za swoją wirtuozerię i technikę i został okrzyknięty "wiolonczelistą przyszłości". Ukończył klasę Hekking w wieku 17 lat, stając się laureatem Pierwszej Nagrody. W latach 1925-1929 był członkiem Kwartetu Krettly'ego, kierowanego przez brata Odette Krettly, Roberta.

  Bohuslav Martinů (ur. 8 grudnia 1890 w Poličce, zm. 28 sierpnia 1959 w Liestalu) – czeski kompozytor muzyki poważnej. W swojej twórczości przeszedł drogę od impresjonizmu, poprzez neoklasycyzm i muzykę inspirowaną jazzem aż do wykształcenia własnego, niepowtarzalnego stylu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Stał się znany, gdy zagrał koncert z orkiestrą Colonnego w 1925 roku, odbył wtedy duże tournée po Europie, lecz właściwą karierę rozpoczął "dopiero" w 1928 r. serią koncertów i przypieczętował w 1937 r., gdy otrzymał propozycję serii nagrań dla Pathé Marconi. Na różnych scenach grał wtedy z wieloma najbardziej cenionymi muzykami swego czasu i nagrał komplet muzyki kameralnej Johannesa Brahmsa i Franza Schuberta dla BBC na płytach octanowych. Niestety, przed przeniesieniem tych nagrań na nośniki bardziej trwałe, płyty te uległy zniszczeniu. Fournier do dziś uważany jest za najlepszego wykonawcę Suit na wiolonczelę solo J.S. Bacha (Beethoven-Saal, Hannover, grudzień 1960 r.), które pomimo swej pozornej prostoty technicznej, stawiają przed wykonawcą niebotyczne trudności muzyczne. Nagrał również sonaty Beethovena, koncerty Haydna, Schumanna, Elgara, "Wariacje na temat rokoko" Czajkowskiego i wiele, wiele innych. Jego ogromny repertuar zmaterializował się w postaci nagrań m.in dla wytwórni EMI.

  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Fournier był nauczycielem w École Normale de Musique w Paryżu oraz Konserwatorium w Paryżu w latach 1937/49. Grał na wielu scenach Europy, pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych odbył w 1948 roku, gdzie grał z ogromnym uznaniem w Nowym Jorku i Bostonie. Po 1956 r., zamieszkał w Szwajcarii, choć nigdy nie porzucił obywatelstwa francuskiego. Specjalnie Fournierowi dedykowali utwory: Bohuslav Martinů Koncert nr 1 (1930, rev. 1939, 1955) i Francis Poulenc Sonata wiolonczelowa (1948).

  Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1963 roku został członkiem Legii Honorowej lecz nadal występował. Dopiero na dwa lata przed swoją śmiercią, w wieku 79 lat, przestał grać dla publiczności. Do końca uczył jednak prywatnie w swoim domu w Genewie: wśród jego uczniów był brytyjski wiolonczelista Julian Lloyd Webber.

  Johannes Brahms (ur. 7 maja 1833 w Hamburgu, zm. 3 kwietnia 1897 w Wiedniu) - niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Bibliografia[]

 • Wkładka biograficzna do płyty: Les introvables de Pierre Fournier, EMI Classic, 7234 5 69708 2 3
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  École Normale de Musique de Paris (Narodowa Szkoła Muzyczna w Paryżu) – paryska instytucja kształcąca w zakresie muzyki. Została utworzona w 1919 roku przez pianistę Alfreda Cortot i jest obecnie uważana za jedną z najbardziej renomowanych wyższych uczelni muzycznych w Europie.
  Franz Peter Schubert (ur. 31 stycznia 1797 w Himmelpfortgrund, zm. 19 listopada 1828 w Wiedniu) – austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu w muzyce.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Suity na wiolonczelę solo J. S. Bacha – zbiór sześciu suit Jana Sebastiana Bacha przeznaczonych na wiolonczelę solo. Zostały prawdopodobnie skomponowane w latach 1717–1723.
  Piotr Iljicz Czajkowski, ros. Пётр Ильич Чайковский (ur. 25 kwietnia/7 maja 1840 w Wotkińsku, zm. 25 października/6 listopada 1893 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.