• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierre Clémenti

  Przeczytaj także...
  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.Maggie Smith, właśc. Dame Margaret Natalie Smith Cross (ur. 28 grudnia 1934 w Ilford, Essex) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele nagród i zaszczytów m.in. Order Imperium Brytyjskiego w 1970 roku, co daje jej prawo używania tytułu Dame. Znana jest ze swoich charakterystycznych ról kostiumowych.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

  Pierre Clémenti (ur. 28 września 1942 w Paryżu, zm. 27 grudnia 1999 roku w Paryżu) – francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i scenarzysta.

  Życiorys[]

  Nigdy nie widział swojego ojca, który zginął podczas II wojny światowej. Wychowywany był przez matkę Korsykankę. Jako młody nastolatek odkrył swoje uzdolnienia literackie, pisał wiersze. W późnych latach 50. pracował jako boy hotelowy w Hotel Littré, gdzie sprzedawał niewielką ilość tomików poezji. Studiował dramat w Rue Blanche Schools i paryskim studium aktorskim przy teatrze Vieux Colombier założonym przez Jacques’a Copeau, gdzie rozpoczął karierę sceniczną. Jego debiutem ekranowym był film Karty do gry (Chien de pique, 1960). Wystąpił potem w dramacie historycznym Luchino Viscontiego Lampart (Il Gattopardo, 1963) u boku Burta Lancastera, Claudii Cardinale, Alaina Delona i Terence’a Hilla.

  Korsykanie to rdzenna ludność Korsyki. Jest ich ok. 260 tysięcy. Ok. 80 tys Korsykan mieszka w Boliwii, Kanadzie, Kubie, Portoryko, Urugwaju, USA, Wenezueli i we Włoszech.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Zwrócił na siebie uwagę kreacją gangstera Marcela, kochanka burżuazyjnej prostytutki (Catherine Deneuve) w dramacie Piękność dnia (Belle de jour, 1967) z udziałem Michela Piccoli. W 1967 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu krótkometrażowego Film ou Visa de censure numéro X. Na planie komedii Benjamin, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca (Benjamin, 1968), gdzie zagrał tytułowego bohatera, spotkał się ponownie z Catherine Deneuve i Michelem Piccoli. W dramacie fantasy Philippe Garrela Łoże dziewicy (Le Lit de la Vierge, 1969) pojawił się jako Jezus. Wystąpił potem w filmach: dramacie Piera Paolo Pasoliniego Chlew (Porcile, 1969), thrillerze Bernardo Bertolucciego Konformista (Il Conformista, 1970) z Jeanem-Louisem Trintignantem, melodramacie Jamesa Ivory Kwartet (Quartet, 1981) z Alanem Batesem, Maggie Smith i Isabelle Adjani oraz telewizyjnym miniserialu biblijnym Dziecko zwane Jezus (Un Bambino di nome Gesù, 1987) z Alessandro Gassmanem.

  Alan Arthur Bates (ur. 17 lutego 1934 w Allestree, zm. 27 grudnia 2003 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, sir.Strajk głodowy, głodówka protestacyjna - forma strajku w którym protestujący, chcąc wymusić ustępstwa, decydują się nie przyjmować pokarmów, ale godzą się na opiekę lekarską. Ta forma strajku spotykana jest zarówno w przypadku protestów pracowniczych wobec kierownictwa firmy, jak również (rzadziej) w przypadkach, kiedy pewna grupa osób usiłuje wymóc na władzach państwowych korzystne dla siebie decyzje. Strajki głodowe zdarzają się również niekiedy w instytucjach takich jak więzienia, kiedy osadzeni domagają się poprawienia warunków odbywania kary, a także - bardzo rzadko - w koszarach, gdy odbywający zasadniczą służbę wojskową żołnierze decydują się na zbiorowy sprzeciw wobec swoich dowódców.

  W 1977 roku we Włoszech został aresztowany za posiadanie narkotyków i spędził czternaście miesięcy w zakładzie karnym podczas strajku głodowego.

  Jego ostatnim filmem, w którym zagrał, był dramat W stronę Marrakeszu (Hideous Kinky, 1998) z Kate Winslet. W 1999 roku w Paryżu zmarł w wieku 57 lat na raka wątrobowokomórkowego. Był żonaty z Margaret Clementi.

  Linki zewnętrzne[]

 • Pierre Clémenti w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Pierre Clémenti w bazie filmweb.pl
 • Jacques Copeau (ur. 4 lutego 1879, zm. 20 października 1949) – francuski reżyser teatralny, producent, krytyk i dramatopisarz.Burt Lancaster; właściwie Burton Stephen Lancaster (ur. 2 listopada 1913 w Nowym Jorku, zm. 20 października 1994 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Elmer Gantry (1960; reż. Richard Brooks).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Pier Paolo Pasolini [czyt. "pazolini"] (ur. 5 marca 1922 w Bolonii, zm. 2 listopada 1975 w Ostii) – włoski pisarz, dramaturg, malarz, poeta, scenarzysta i reżyser filmowy, prezentujący w filmach poglądy lewicowe i zaangażowanie społeczno-polityczne.
  Wiersz (także: mowa wiązana, oratio vincta) – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.
  Catherine Deneuve, właśc. Catherine Dorléac (ur. 22 października 1943 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.