• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierre Cérésole

  Przeczytaj także...
  Pacyfizm – ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wszelkie wojny (a także przygotowania do nich) bez względu na ich przyczyny. Pacyfiści domagają się ustanowienia trwałego pokoju między narodami. Chcą, by wszelkie konflikty rozwiązywane były zgodnie z literą prawa międzynarodowego bez uciekania się do użycia sił zbrojnych. Znamienny dla pacyfizmu jest jednolity stosunek do każdej z wojen: i tej agresywnej, i tej obronnej, i tej narodowowyzwoleńczej - każda jest potępiana.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Service Civil International (SCI) – międzynarodowa organizacja pozarządowa powstała w 1920 r., aby odbudować wzajemne zaufanie oraz możliwość pokojowej współpracy narodów, które walczyły ze sobą w I wojnie światowej.
  PierreCeresole.jpg

  Pierre Cérésole (ur. 17 sierpnia 1879, zm. 23 października 1945) – szwajcarski inżynier, który w 1920 roku założył organizację Service Civil International (SCI) (znaną także jako International Voluntary Service for Peace – IVSP), która pomagała w odbudowie zniszczeń po I wojnie światowej i dążyła do rozwijania współpracy i budowania atmosfery braterstwa między społeczeństwami różnych narodów i kultur.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Jako pacyfista odmawiał służby wojskowej i płacenia podatków na utrzymanie wojska, za co trafił do więzienia. Po śmierci ojca odziedziczył ogromny spadek, jednak odmówił jego przyjęcia. Wiele podróżował. Aby zarobić na swoje utrzymanie chwytał się wielu rozmaitych zajęć. W latach 1910-1914 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował między innymi jako grabarz. Kiedy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, wrócił do rodzinnej Szwajcarii. To, co zastał w Europie, wstrząsnęło nim i sprawiło, że swoje dalsze życie poświęcił pracy na rzecz budowania pokoju.

  Cérésole inspirował się pracami amerykańskiego myśliciela Williama Jamesa. Natomiast sam Cérésole był inspiracją dla Keesa Boeke

  Przypisy

  1. Pierre Cérésole - Archiwa Service Civil International [1]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.