Pierre Berthier (ur. 3 lipca 1782 w Nemours, zm. 24 sierpnia 1861 r. w Paryżu) – francuski mineralog i geolog, odkrywca w 1821 r. boksytu w okolicach Baux-de-Provence.
W 1821 r. Berthier odkrył, że chrom dodany do stali węglowej czyni ją odporną na korozję powodowaną przez niektóre kwasy i zaproponował stosowanie takiego stopu zamiast srebra do wyrobu m.in. sztućców, jednak w tamtym okresie nie było możliwości usunięcia z chromu zanieczyszczeń węglowych, w efekcie czego stal chromowana była bardzo krucha. Problem ten rozwiązał dopiero w latach 1890. Hans Goldschmidt. Inspektor generalny Szkoły Górniczej, profesor i kierownik laboratorium na tejże uczelni.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Korozja (łac. corrosio – zżeranie) – procesy stopniowego niszczenia materiałów, zachodzące między ich powierzchnią i otaczającym środowiskiem. Zależnie od rodzaju materiału dominujące procesy mają charakter reakcji chemicznych, procesów elektrochemicznych, mikrobiologicznych lub fizycznych (np. topnienie i inne przemiany fazowe, uszkodzenia przez promieniowanie).
Jego nazwisko figuruje wśród nazwisk 72 francuskich uczonych na fryzie wieży Eiffla w Paryżu (po tzw. stronie Grenelle).
- ↑ Pierre Berthier (1782-1861) - Auteur - Ressources de la Bibliothèque nationale de France, data.bnf.fr [dostęp 2018-08-06] (fr.).
- MarcoM. Fontani MarcoM., MariagraziaM. Costa MariagraziaM., Mary VirginiaM.V. Orna Mary VirginiaM.V., The Lost Elements: The Periodic Table's Shadow Side, Oxford University Press, 1 października 2014, ISBN 978-0-19-938336-8 [dostęp 2018-08-06] (ang.).
- Charles E.Ch.E. Baukal Charles E.Ch.E., jr., The John Zink Hamworthy Combustion Handbook, Second Edition: Volume 2 – Design and Operations, CRC Press, 2 kwietnia 2013, ISBN 978-1-4398-3965-2 [dostęp 2018-08-06] (ang.).
- The Names of the 72 Scientists Listed on the Borders of Each of the Four Sides of the Eiffel Tower (ang.). toureiffel.paris. [dostęp 2011-11-20].

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Geologia (gr. gḗ ‘Ziemia’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’) – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych.
Warto wiedzieć że... beta
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Les Baux-de-Provence – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.
Stal niestopowa (dawniej: stal węglowa) - obejmuje wszystkie gatunki stali, w których zawartość określonych pierwiastków jest mniejsza od pewnych wartości granicznych. Graniczne stężenia masowe pierwiastków wyrażone są w procentach i zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 10020:2003 są następujące :
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
3 lipca jest 184. (w latach przestępnych 185.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 181 dni. Jest to środkowy dzień roku w latach przestępnych.
Sztućce - przybory ręczne służące do jedzenia, jak również przygotowania potraw. Sztućce są elementem zastawy stołowej. W zależności od kształtu i wielkości przeznaczone są do różnych czynności konsumpcyjnych, jak również ich rodzaje przypisane są odpowiednim potrawom. Pochodzenie słowa jest najprawdopodobniej niemieckie i pochodzi od słowa "Stütze" – podpora.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.