• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierre-Henri Raphanel

  Przeczytaj także...
  Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.Grand Prix Australii – wyścig Formuły 1 organizowany na torze Albert Park Circuit w Albert Park w Melbourne, od sezonu 1985 zaliczany jest do eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1.
  Grand Prix Monako – wyścig zaliczany do mistrzostw świata Formuły 1, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowa impreza tego typu.

  Pierre-Henri Raphanel (ur. 27 maja 1961 roku w Algierze, Algieria) – francuski kierowca wyścigowy.

  Kariera[]

  Początki[]

  Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego we Francuskiej Formule 3, w roku 1985, Pierre-Henri awansował do bezpośredniego przedsionka Formuły 1Międzynarodowej Formuły 3000. Starty w niej kontynuował do sezonu 1988. Najlepiej spisał się w pierwszym podejściu, kiedy to w zespole Oreca Motorsport zajął na koniec rywalizacji 12. miejsce.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  Formuła 1[]

  Dzięki bogatym sponsorom, Francuz dostał od stajni Larrousse szansę udziału w ostatnim wyścigu sezonu – Grand Prix Australii – w roku 1988. Nie udało mu się jednak do nie niego zakwalifikować.

  W roku 1990 podpisał kontrakt z włoską ekipą Coloni Racing, na cały sezon. Z tą ekipą wystąpił jednak tylko w dziesięciu rundach i po Grand Prix Węgier, Raphanel przeniósł się niemieckiego zespołu Rial Racing (zastąpił tam Niemca Volkera Weidlera). Francuz przez ten czas tylko raz zdołał zakwalifikować się do wyścigu, którym okazało się Grand Prix Monako (eliminację tą zakończył jednak przedwcześnie z powodu awarii skrzyni biegów). W pozostałych z kolei nie zdołał przejść nawet pre-kwalifikacji. Podczas ostatnich sześciu wyścigów, Francuz pomimo, iż posiadał szybszy bolid niemieckiego zespołu, nie awansował do żadnego z nich, kończąc rywalizację na sesji kwalifikacyjnej. Po tym sezonie nie znalazł już dla siebie miejsca w F1.

  Larrousse F1 – dawny zespół wyścigowy Formuły 1 stworzony w 1987 przez Didiera Calmels i kierowcę wyścigowego Gérarda Larrousse, znanym także jako Larrousse-Calmels. Baza mieściła się w Antony, na południowych przedmieściach Paryża. Team przemianowano na Larrousse po odejściu ze spółki Didiera Calmels.Grand Prix Węgier – po raz pierwszy odbyło się 21 czerwca 1936 roku, na torze o długości 3,1 mili, położonym w parku, blisko centrum Budapesztu. Stajnie Mercedes-Benz, Auto Union i Alfa Romeo wysłały po trzy samochody. Z powodów politycznych i wybuchu II wojny światowej, wyścigi Grand Prix nie były organizowane przez najbliższe 50 lat.

  Dalsza kariera[]

  Po zakończeniu działalności w Formule 1, Pierre-Henri wyjechał do Japonii, gdzie zadebiutował w japońskich mistrzostwach samochodów turystycznych i sportowych. Oprócz tego brał udział w prestiżowym wyścigu długodystansowym – 24 Godziny Le Mans. We wszystkich przypadkach nie osiągnął jednak znaczącego sukcesu.

  Formuła 3 (znana również pod skrótem F3) – klasa wyścigów samochodowych przeprowadzanych w różnych cyklach w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu kierowców prestiżowych wyścigów Formuły 1 ma za sobą etap w Formule 3. Udział w wyścigach Formuły 3 jest stosunkowo drogi (miejsce w brytyjskiej F3 kosztuje obecnie około 400,000 funtów szterlingów za udział w rocznym cyklu wyścigów, w Azji cena wynosi około 80,000 funtów). Z tego powodu w wyścigach Formuły 3 biorą udział głównie początkujący zawodowcy, a nie amatorzy. Sukces w F3 może zaowocować dla kierowcy udziałem w wyścigach wyższej klasy, takich jak Seria GP2, Formuła Renault 3.5 lub nawet wyścigów testowych Formuły 1.Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.