• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierikos Katerini

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Futbol Liuk (gr. Φούτμπολ Λιγκ, dawniej Beta Ethniki, gr. Β΄ Εθνική ποδοσφαίρου ανδρών, B klasa krajowa w piłce nożnej mężczyzn) – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Grecji, po raz pierwszy zorganizowany w 1962 (w latach 1962-1983 był podzielony na dwie, trzy lub cztery grupy). Zaczęło się w 1954 kiedy mistrzostwa były podzielone na dwie grupy: północ i południe. Wtedy uczestniczące zespoły były mistrzami swojego regionalnego stowarzyszenia klubów piłkarskich. Każdego roku zespoły uczestniczące w rozgrywkach były różne. Od 1960 r. niektóre zespoły już na trwałe uczestniczyły w rozgrywkach ligowych, które były podzielone na 4 grupy. W sezonie 1961/62 istniało dziesięć grup. Takie częste zmiany do 1962 r. spowodowało, że wielu statystyków zaczęli prowadzić statystyki drugiej ligi dopiero od sezonu 1962/63.
  Niki Wolos (gr. Γυμναστικός Σύλλογος Νίκη Βόλου) – grecki klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Nea Ionia, znajdującego się na obrzeżach miasta Wolos.

  Pierikos Katerini (gr. Πιερικός Σύνδεσμος Φιλάθλων Κατερίνης) – grecki klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Katerini.

  Historia[]

  Chronologia nazw:

  Katerini (gr. Κατερίνη) – miasto w regionie Macedonia Środkowa w Grecji, stolica prefektury Pieria. Jest położone między Masywem Olimpu a Morzem Egejskim. W pobliżu Katerini znajdują się znane kurorty, jak Leptokaria czy Paralia Katerinis, a także stanowiska archeologiczne (Dion) i poweneckie twierdze (Platamonas).Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
 • 1961—...: Pierikos Katerini
 • Klub został założony 11 kwietnia 1961 roku jako Pierikos SFK (Liga Kibiców Pierikos z Katerini) w wyniku fuzji dwóch miejscowych klubów Megas Alexandros i Olympos z miejscowości Katerini. W pierwszym sezonie 1961/62 zastąpił klub Megas Alexandros w drugiej lidze, gdzie zajął pierwsze miejsce w Grupie Zachodniej i Centralnej Macedonii. W sezonie 1962/63 debiutował w pierwszej lidze. Po dziesięciu latach w elicie w 1972 spadł do drugiej ligi. Po trzech sezonach w drugiej lidze powrócił na kolejne trzy sezony do pierwszej ligi. Sezon 1978/79 zespół rozpoczął w drugiej lidze i finiszował na 3 pozycji w grupie północnej, ale w końcu sezonu klub został oskarżony o ustawienie meczu z Niki Volou, w którym zwyciężył 3:0 na wyjeździe. Klub został zdegradowany do Narodowej Amatorskiej Dywizji (D3). W następnym sezonie zespół powrócił do drugiej ligi, a w 1984 zajął 2 miejsce w Beta Ethniki i powrócił do Alfa Ethniki, ale nie potrafił utrzymać się w niej. Do 1991 występował w drugiej lidze, aby potem następne dwa sezony ponownie grać w elicie greckiej piłki. W latach 1993-2001 grał w drugiej lidze, po czym nastąpił gorszy okres w historii klubu. Sezon 2001/02 spędził w trzeciej lidze, a potem przez 3 sezony występował w lidze regionalnej, podzielonej na 10 grup. W 2005 powrócił do trzeciej ligi. Po dwóch latach gry zespół w sezonie 2006/07 zajął pierwsze miejsce w grupie północnej i otrzymał promocję do drugiej ligi. W 2010 zakwalifikował się do turnieju play-off o awans do Superleague Ellada, ale nie otrzymał promocji.

  Superleague Ellada – pierwsza liga grecka dla profesjonalnych klubów piłki nożnej. Liga rozgrywana jest systemem jesień - wiosna, w sezonie 2007/2008 występowało w niej 16 zespołów, grających każdy z każdym dwukrotnie. Na koniec sezonu trzy kluby spadają do Beta Ethniki, zaś trzy najlepsze drugoligowe awansują. Obecnie mistrz Grecji ma zapewniony start w fazie grupowej Ligi Mistrzów, zaś wicemistrz startuje w eliminacjach. Trzy kolejne zespoły w lidze kwalifikują się do Ligi Europejskiej. Ostateczna kolejność na miejscach 2 do 5 ustalana jest w barażach "każdy z każdym". Zwycięzca ma szansę na Ligę Mistrzów. Od sezonu 2013/14 Superleague Ellada liczyć będzie 18 zespołów.

  Sukcesy[]

  Trofea międzynarodowe[]

  Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2013).

  Trofea krajowe[]

  Stadion[]

  Klub rozgrywa swoje mecze domowe na stadionie Miejskim w Katerini, który może pomieścić 6,200 widzów.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Oficjalna strona klubu (gr.)
 • Profil na Soccerway
 • Profil na WeltFussballArchiv (ang.)
 • Profil na Transfermarkt • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.