• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierścień z diamentem

  Przeczytaj także...
  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Francis Baily (ur. 28 kwietnia 1774 w Newbury w Anglii, zm. 30 sierpnia 1844 w Londynie) − angielski astronom, który podczas obrączkowego zaćmienia Słońca (15 maja 1836) odkrył zjawisko dziś zwane perłami Baily’ego. Opisał to zjawisko dokładnie i przyczynił się do zwiększenia zainteresowań badaniami zaćmień Słońca.
  Bracia Asam, Cosmas Damian (1686–1739) i Egid Quirin (1692–1750) – niemieccy architekci i dekoratorzy przełomu baroku i rokoka. Synowie Hansa Georga Asama. Działali głównie na terenie południowych Niemiec, Szwajcarii, w Czechach i na Dolnym Śląsku.
  Pierścień z diamentem.
  Pierścień z diamentem. Obwód astrachański, 2006

  Pierścień z diamentem – jest zjawiskiem występującym podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Na chwilę zanim słońce skryje się, bądź tuż przed jego wyłonieniem się zza tarczy Księżyca, nierówna powierzchnia srebrnego globu umożliwia niewielkiej ilości promieni światła słonecznego przedostanie się w stronę Ziemi. Zjawisko to nosi nazwę pereł Baily'ego, na cześć angielskiego astronoma Francisa Baily'ego, który w roku 1836 jako pierwszy je odnotował.

  Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.

  Podczas gdy obserwator stojący w centrum ścieżki cienia będzie mógł obserwować perły Baily'ego jedynie przez kilka sekund, osoba znajdująca się na krawędzi ścieżki całkowitego zaćmienia będzie je widzieć przez dłuższy czas.

  Pierścień z diamentem jest widzialny, gdy pozostała tylko jedna "perła" – błyszczący diament w jasnym pierścieniu wokół tarczy Księżyca.

  Malarzem, który jako pierwszy realistycznie odwzorował zjawisko pierścienia z diamentem na płótnie, był najprawdopodobniej Cosmas Damian Asam. Jego obraz został ukończony w 1735 roku.

  Z uwagi na to, że podczas występowania zarówno pierścienia z diamentem jak i pereł Baily'ego widoczna jest fotosfera Słońca, obserwowanie tych zjawisk bez odpowiedniej ochrony oczu nie jest całkowicie bezpieczne.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.