• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

  Przeczytaj także...
  Szlak Stu Jezior (SSJ) - rowerowy szlak turystyczny należący do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych oznakowany kolorem czarnym. Ma swój początek w Poznaniu skąd prowadzi wzdłuż wielkopolskich jezior aż po Międzychód. Całkowity dystans szlaku to 110 km.Poznański Szybki Tramwaj (także PST, potocznie pestka) – liczący 8,1 km długości odcinek bezkolizyjnej, ułożonej w wykopie oraz na estakadzie trasy tramwajowej, wyposażonej w rozjazdy umożliwiające przejazd między sąsiednimi torami i przystanki przypominające dworce kolejowe. Wszystko to pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h. Linia powstała jako alternatywa dla znacznie droższego metra. Obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
  Kórnik – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, nad Jeziorem Kórnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kórnik. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego. Położone 20 km na południowy wschód od Poznania przy drodze krajowej nr 11.
  Szlak dojazdowy R-A w Lasku Marcelińskim
  Szlak R-C Do rezerwatu Gogulec w Suchym Lesie

  Pierścień Rowerowy dookoła Poznania – turystyczny szlak rowerowy tworzący zamkniętą pętlę dookoła Poznania.

  Historia i topografia[]

  Pierwszy z poznańskich szlaków rowerowych tworzonych w ramach programu Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Wyznakowany wiosną 2001 roku. Prowadzi zasadniczo przez gminy powiatu poznańskiego (z niewielkim odcinkiem na terenie powiatu gnieźnieńskiego – w Dąbrówce Kościelnej oraz samego miasta Poznania – w Kiekrzu). Z Poznaniem połączony jest przy pomocy siedmiu szlaków łącznikowych wyznakowanych razem z Pierścieniem (z wykorzystaniem odcinków istniejących wcześniej). Łączna długość Pierścienia: 164,2 km (w literaturze występuje również 173 km), szlaków dojazdowych: 123,2 km. 8 lipca 2001 dokonano po raz pierwszy grupowego przejechania całego pierścienia w jeden dzień (25 osób, w tym jedna kobieta). Czas przejazdu wyniósł 7 godzin, 50 minut i 6 sekund.

  Poligon w Biedrusku – rozległy poligon wojskowy, umiejscowiony na terenie niemalże całej gminu Suchy Las oraz w południowo-wschodniej części gminy Oborniki, ograniczony (w przybliżeniu):Murowana Goślina (niem. Murowana Goslin) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Murowana Goślina. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

  Odcinki Pierścienia[]

  (pomiędzy węzłami szlaków dojazdowych)

 • R-1. Lusówko - Pawłowice, 14,7 km
 • R-2. Pawłowice - Złotniki, 4,1 km
 • R-3. Złotniki - Promienko, 48,8 km
 • R-4. Promienko - Tulce, 23,1 km
 • R-5. Tulce - Mościenica, 10,3 km
 • R-6. Mościenica - Niwka/Mosina, 25,1 km
 • R-7. Niwka/Mosina - Lusówko, 38,1 km
 • Szlaki dojazdowe z Poznania[]

 • R-A. Bukowska - Lusówko, 21,7 km („Nad Jezioro Lusowskie”)
 • R-B. Park Sołacki - Pawłowice, 11,5 km („Doliną Bogdanki”; szlak jest fragmentem odcinka północnego Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej oraz Rowerowego Szlaku Stu Jezior)
 • R-C. PeSTka - Złotniki - Chludowo, 15,0 km („Do rezerwatu Gogulec”)
 • R-D. Malta - Promienko, 23,5 km („Doliną Cybiny do Parku Krajobrazowego Promno”; szlak jest fragmentem Piastowskiego Traktu Rowerowego)
 • R-E. Parking za Maltą - Tulce, 10,1 km („Darz Bór”; szlak jest fragmentem odcinka południowego Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej)
 • R-F. Stacja Starołęka - Mościenica (- Kórnik), 19,2 km („Doliną Głuszynki”)
 • R-G. ul. Królowej Jadwigi/Klin Dębiecki - Luboń - Niwka/Mosina, 22,2 km („Wzdłuż Warty do Wielkopolskiego Parku Narodowego”; szlak jest fragmentem Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego oraz Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego)
 • Miasta na szlaku[]

  Na trasie Pierścienia znajdują się następujące miasta:

  Poznański Węzeł Rowerowy – centralny węzeł Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych, zlokalizowany w Poznaniu, przy południowo-zachodnim krańcu Jeziora Maltańskiego, w pobliżu ul. abpa Antoniego Baraniaka. Otwarcie nastąpiło 6 czerwca 2009.Park Krajobrazowy Promno – powstał w 1993 roku. Ponad 87 proc. parku znajduje się w gminie Pobiedziska. Celem jego utworzenia była ochrona krajobrazu polodowcowego morenowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu krzewów i bylin. Jest najmniejszym parkiem krajobrazowym w Wielkopolsce (2077 ha). W najciekawszych przyrodniczo miejscach utworzono rezerwaty przyrody: Jezioro Drążynek, Jezioro Dębiniec i Las Liściasty w Promnie.
 • Murowana Goślina
 • Kostrzyn
 • Kórnik
 • Mosina
 • Stęszew
 • Przejazd przez poligon[]

  Trasa szlaku przebiega przez teren poligonu w Biedrusku. Warunkowo dopuszcza się przejazd rowerzystów drogą ZłotnikiBiedrusko tylko w sobotę i niedzielę oraz w dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 do godz. 22.00 każdego z tych dni, pod warunkiem, że na terenie poligonu nie odbywają się ćwiczenia. Droga, którą prowadzi szlak na terenie poligonu wiedzie przez opuszczone wsie, włączone w obszar poligonu. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. pomnik ofiar faszyzmu w Łagiewnikach a także ruiny kościoła oraz sztuczne ruiny zamku w Chojnicy – wykorzystane podczas kręcenia zdjęć do filmu Ogniem i mieczem.

  Dąbrówka Kościelna – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo. Znane sanktuarium archidiecezji gnieźnieńskiej.Wielkopolski System Szlaków Rowerowych - sieć szlaków rowerowych w województwie wielkopolskim ujednolicona i oznakowana przez Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Zawiera szlaki o randze regionalnej, z których każdy przekracza 100 km długości. Część ze szlaków ma swój początek na Poznańskim Węźle Rowerowym u zbiegu ulic abpa. Baraniaki i Jana Pawła II.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa szlaku online
 • Zobacz też[]

 • Poznański Węzeł Rowerowy
 • Piesze szlaki turystyczne w Poznaniu
 • Przypisy

  1. Piotr Kurek, Świetna trasa na każdy weekend, w: Głos Wielkopolski, 24.5.2008, s.2
  2. Symbolika nazw odcinków i pomiary odległości za Roweromaniak wielkopolski, zeszyt 2
  3. Regulamin korzystania z drogi biegnącej przez teren poligonu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przez rowerzystów. [dostęp 2011-04-21]. (strona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych)

  Bibliografia[]

  1. Andrzej Kaleniewicz, Pierścień dookoła Poznania - atlas rowerowy, skala 1:75.000, wyd. Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-020-1
  Poznań Starołęka – stacja kolejowa na Starołęce, w Poznaniu, leżąca na szlaku kolejowym Kluczbork – Poznań Główny.Suchy Las – duża wieś gminna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Królowej Jadwigi - przebiegająca w osi wschód-zachód ulica stanowiąca część I ramy komunikacyjnej Poznania okalającej ścisłe centrum miasta. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice/Niezłomnych (zachodni koniec) a kończy się przedłużając w Most Królowej Jadwigi nad Wartą (wschodni koniec).
  Stęszew (niem. Stenschewo) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, położone na południowy zachód od Poznania przy drodze krajowej nr 5 Poznań – Wrocław oraz przy drodze do Zielonej Góry. Przez Stęszew przebiega linia kolejowa z Poznania do Wolsztyna. Kursują nią m.in. parowozy.
  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Luboń – miasto w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim, położone nad rzeką Wartą, w jej Poznańskim Przełomie. Stosunkowo duża liczba mieszkańców w porównaniu do niewielkiej powierzchni 13,5 km², na której rozciąga się miasto sprawia, że Luboń znajduje się na liście stu najgęściej zaludnionych miast w Polsce. Obecnie działa tu przemysł chemiczny – Luvena, budowlany oraz wiele innych podmiotów gospodarczych; dawniej występował również przemysł spożywczy i metalurgiczny.
  Kiekrz – osiedle administracyjne Poznania, na północno-zachodnim krańcu miasta. Położone nad Jeziorem Kierskim, posiada kilka ośrodków wypoczynkowych i żeglarskich. Zabudowa przeważnie jest jednorodzinna.
  Wielkopolski Park Narodowy – polski park narodowy o powierzchni 7584 ha, utworzony w 1957 r., położony nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta.
  Łagiewniki – nieistniejąca już wieś w gminie Suchy Las, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim. Obecnie leży na poligonie wojskowym Biedrusko, do którego wieś i tereny przyległe zostały włączone w 1940 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.