Piekberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piekberg (161 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie wyspy Rugia i Pomorza Przedniego; piąte co do wysokości w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w RFN.

Jasmund (niem. Jasmund) – półwysep w Niemczech, w północno-wschodniej części wyspy Rugia, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Połączony jest z pozostałym obszarem wyspy trzema mierzejami. 12 września 1990 roku na półwyspie został utworzony Park Narodowy Jasmund. Zajmuje powierzchnię 3003 hektarów i jest tym samym najmniejszym parkiem narodowym Niemiec.Rugia (niem. Rügen, połabski Rana; hist. także Roja, Ruja, Rujana) – największa wyspa Niemiec położona w południowo-zachodniej części Bałtyku. Administracyjnie w całości należy do powiatu Vorpommern-Rügen

W zasadzie nie wyróżnia się od swego bezpośredniego otoczenia. Wzniesienie znajduje się w obszarze leśnym w północno-zachodniej części półwyspu Jasmund około 2 km na południowy wschód od Stubbenkammer w Parku Narodowym Jasmund i około 3 kilometry na północny wschód od Sassnitz.

Park Narodowy Jasmund (niem. Nationalpark Jasmund) leży na półwyspie Jasmund w północo-wschodniej części wyspy Rugia w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w RFN. Został utworzony 12 września 1990 roku. Zajmuje powierzchnię 3003 hektarów i tym samym jest najmniejszym parkiem narodowym Niemiec.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Na wschód od Piekberg przebiega droga LohmeSassnitz.

Warto wiedzieć że... beta

Sassnitz (do 1993 niem. pisow. Saßnitz) – niemieckie miasto na północnym wschodzie wyspy Rugia, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Rügen. Jest największym pod względem liczby ludności miastem wyspy - 10 366 mieszkańców (31 grudnia 2010). Sassnitz leży na półwyspie Jasmund nad zatoką Prorer Wiek, ok. 220 km na północ od centrum Berlina.

Reklama