• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piedras Negras

  Przeczytaj także...
  Rio Grande (hiszp. Río Bravo del Norte) – rzeka w Ameryce Północnej. Długość rzeki wynosi 3034 km, powierzchnia dorzecza około 440 tys. km².Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.

  Piedras Negras (dawniej Ciudad Porfiro Díaz) – miasto w północnym Meksyku, w stanie Coahuila, nad rzeką Rio Grande, naprzeciw teksańskiego miasta Eagle Pass, z którym jest połączone mostem Eagle Pass – Piedras Negras International Bridge.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Ranczo a. rancho (hiszp. rancho) – wielkie gospodarstwo rolne, zwykle hodowlane, w Ameryce Północnej i Środkowej. Na ranchach hoduje się głównie bydło na wołowinę.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W tym mieście zaczęto przygotowywać meksykańską potrawę Nachos.
 • Ranczo pod Piedras Negras jest miejscem akcji powieści Przepiórki w płatkach róży (1989) Laury Esquivel.
 • Współpraca[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Sandy, Stany Zjednoczone
 • Meksyk Monterrey, Meksyk
 • Przepiórki w płatkach róży (hiszp. Como agua para chocolate) – powieść meksykańskiej pisarki Laury Esquivel z 1989. Powieść została przeniesiona na ekran przez męża pisarki, Alfonsa Arau w 1992.Laura Esquivel (ur. 30 września 1950 w mieście Meksyk) – meksykańska pisarka, autorka m.in. Przepiórek w płatkach róży (Como agua para chocolate) – książkę tę przeniósł na ekran jej mąż Alfonso Arau w 1992 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eagle Pass – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką Rio Grande, naprzeciw meksykańskiego miasta Piedras Negras, z którym jest połączone mostem Eagle Pass – Piedras Negras International Bridge.
  Sandy – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Utah, w hrabstwie Salt Lake. W 2008 roku liczyło 96 660 mieszkańców.
  Coahuila de Zaragoza – stan w Meksyku, położony na północnym wschodzie kraju. Graniczy ze stanami Chihuahua, Durango, Zacatecas, Nuevo León i ze Stanami Zjednoczonymi na północy. Stolicą stanu jest miasto Saltillo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.649 sek.