• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piec koksowniczy

  Przeczytaj także...
  Koksownia – zakład przemysłowy, działający w branży energetycznej, produkujący w piecach koksowniczych koks oraz produkty uboczne suchej destylacji węgla, takie jak gaz koksowniczy, smoła czy benzol.Sucha destylacja węgla, koksowanie węgla, odgazowanie węgla – proces polegający na ogrzewaniu węgla w temperaturze 900-1200 °C, bez dostępu powietrza. Proces przeprowadza się w koksowniach na drobno zmielonych mieszankach węgli koksowniczych (posiadających zdolność spiekania). W czasie ogrzewania (sucha destylacja) następuje zrywanie wiązań C-C, C-H, C-O. Proces przeprowadza się w ceramicznych komorach koksowniczych o wysokości 4-4,5 metra, długości 12-14 metrów i szerokości 0,35-0,5 metra. Szereg komór poprzedzielanych ścianami grzewczymi tworzy piece koksownicze. Do ogrzewania przeponowego stosuje się gazy spalinowe.
  Bateria koksownicza z podajnikiem węgla w zakładzie Great Lakes Steel Corporation, Detroit, 1942

  Piec koksowniczy – piec w koksowni służący do koksowania węgla kamiennego, przez ogrzanie go bez dostępu powietrza do temperatury około 1200 °C. Zestaw takich pieców nazywa się baterią koksowniczą.

  Piec ten składa się z komory, w której koksuje się węgiel, kanałów grzewczych uszeregowanych wzdłuż ścian komory, w których spala się gaz, i regeneratorów, służących do podgrzewania słabego gazu opałowego. Powietrze potrzebne do spalania ogrzewane jest ciepłem spalin odprowadzanych do komina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.