• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pick-up

  Przeczytaj także...
  Mitsubishi L200 – jest to pick-up japońskiego producenta samochodów, Mitsubishi. Ostatnim modelem jest piąta generacja samochodu.Volkswagen Caddy (zwany także VW Caddy) - nazwa używana przez niemiecki koncern Volkswagen w stosunku do czterech odmiennych modeli.
  Ford P100 – samochód dostawczo-osobowy typu pickup klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Ford w latach 1971 – 1993.
  Pick-up z podwójną kabiną - Dodge Ram 1500 Quad Cab

  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć), pikap – typ nadwozia dostawczego lub terenowego samochodu osobowego, charakteryzujący się skrzynią ładunkową znajdującą się zaraz za kabiną pasażerską.

  Kabina może być:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.
 • pojedyncza (tzw. single cab lub standard cab), dwudrzwiowa, dwu- lub trzyosobowa;
 • powiększona (tzw. extra cab, king cab lub super cab), czasem z półdrzwiami uchylanymi „pod wiatr”, z ławeczką dla jednej lub dwóch dodatkowych osób;
 • podwójna (tzw. double cab lub crew cab), czterodrzwiowa, pięcio- lub sześcioosobowa.
 • Niektórzy producenci stosują własne nazwy na określenie danego rodzaju kabiny.

  FSO Polonez Truck – odmiana pick-up modelu Polonez, produkowana w latach 1988–2003 w trzech generacjach przez ZSD a następnie Nysa Motor. Lakierowanie i montaż ostateczny modeli kierowanych na eksport odbywał się w Warszawie.Dacia Logan – samochód osobowy produkowany od 2004 roku przez markę Dacia we współpracy z Renault. Auto sprzedawane jest na całym świecie pod wieloma markami, takimi jak Renault czy Maihindra. W 2012 roku zaprezentowano 2. generację modelu.

  W Ameryce Północnej, zwłaszcza w USA, samochód osobowy to pojazd o masie dopuszczalnej całkowitej do 26 000 funtów, czyli około 11 700 kg. Oznacza to, że pick-upy o masie dopuszczalnej całkowitej od 3500 kg do 11 700 kg oferowane na tamtejszym rynku w Europiesamochodami ciężarowymi.

  Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.Škoda Felicia – model samochodu osobowego produkowany w latach 1994 – 2001 przez firmę Škoda Auto. Jego poprzednikiem jest Škoda Favorit, zaś następcą model Škoda Fabia.
 • FSM Syrena R-20

 • Opel Kadett B pick-up

 • Skoda Felicia Pickup

 • Ford Ranger Mk4 USA

  Opel Kadett - nazwa modelu samochodu produkowanego w latach 1936 - 1940, a następnie 1962 - 1993, przez firmę Opel. Można wyróżnić następujące generacje tego auta:Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
 • Ford P100 III

 • FSO Polonez Truck – odmiana pick-up modelu Polonez, produkowana w latach 1988–2003 w trzech generacjach przez ZSD a następnie Nysa Motor. Lakierowanie i montaż ostateczny modeli kierowanych na eksport odbywał się w Warszawie.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mercedes Benz W 136 (170V) - samochód osobowy klasy średniej produkowany od 1936 roku w Rzeszy Niemieckiej. Auto po raz pierwszy zostało zaprezentowane w lutym 1936 roku na Berlin Motor Show jako następca sześciocylindrowego Mercedesa 170. Prosta i mało zawodna konstrukcja zyskała mu wielu zwolenników.
  Syrena – rodzina polskich samochodów osobowych i dostawczych produkowanych w latach 1957-1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 do 1983 przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Wyprodukowano 521 311 egzemplarzy modelu.
  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.
  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
  Dodge Dakota – średniej wielkości samochód osobowy typu pick-up produkowany przez amerykańską firmę Dodge od roku 1987. Przez cały okres produkcji model dostępny jest w wersji 2- lub 4-drzwiowej. Do napędu używano wielu różnych benzynowych silników R4, V6 oraz V8. Moc przenoszona jest na oś tylną / AWD poprzez 4- lub 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Toyota Hilux - model terenowego samochodu dostawczego z nadwoziem typu pick-up produkowany przez koncern Toyota od 1968 roku.
  Pojazd kołowy - urządzenie służące do transportu lądowego, poruszające się na kołach. Są to: samochód osobowy, samochód ciężarowy, riksza, rower, hulajnoga, deskorolka, łyżworolki, motorower, skuter, motocykl, ciągnik rolniczy/traktor, autobus, wózek inwalidzki, kombajn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.