• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piccadilly line

  Przeczytaj także...
  Cockfosters - naziemna stacja metra londyńskiego, położona na terenie London Borough of Enfield i stanowiąca północny kraniec Piccadilly line. Została otwarta 31 lipca 1933, głównym projektantem był Charles Holden. Stacja należy do szóstej strefy biletowej. Według danych za rok 2008, korzysta z niej ok. 1,675 mln pasażerów rocznie.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.
  Logo Piccadilly line

  Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.

  Acton Town – stacja metra londyńskiego, w dzielnicy Acton, borough Ealing. Obsługuje linie Piccadilly oraz District. Stacja leży na skrzyżowaniu Gunnersbury Lane i Bollo Lane, znajduje się w trzeciej strefie biletowej.Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.

  Przebieg linii[]

  Schemat linii

  Linia składa się z odcinka głównego, biegnącego od wschodniego krańca Cockfosters do stacji Acton Town, oraz z dwóch odgałęzień. Pierwsze z nich prowadzi do krańca Uxbridge i w końcowej części pokrywa się z jedną z odnóg Metropolitan line. Drugie łączy centrum Londynu z lotniskiem Heathrow. Linia zaliczana jest do grupy deep level lines, co oznacza, że na odcinkach podziemnych tor w każdą stronę ułożony został w osobnym tunelu, na średniej głębokości ok. 20 metrów.

  London Underground 1973 Stock (często określany jako 1973 Tube Stock lub po prostu 1973 Stock) – typ elektrycznych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych przez nieistniejącą już firmę Metro Cammell dla metra londyńskiego w latach 1972-75 i wprowadzonych do eksploatacji w latach 1975-77. Zbudowano 88 zestawów, składających się z sześciu członów, w tym dwóch członów kierowniczych (skąd maszynista steruje pociągiem). W latach 1995-2000 wszystkie przeszły modernizację w zakładach firmy Bombardier Transportation.

  Tabor[]

  Pociągi klasy 1973 Stock

  Linia obsługiwana jest przez pociągi klasy 1973 Stock, dostarczane w latach 1973-1975 przez nieistniejącą już firmę Metro Cammel z Birmingham. Obecnie metro jest w posiadaniu 88 składów tego typu. W godzinach szczytu na linii pracuje 76 pociągów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Picadilly Line na stronie londyńskiego zarządu transportu publicznego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.