• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pic de Bugatet

  Przeczytaj także...
  Pireneje Wysokie (fr. Hautes-Pyrénées) – francuski departament, położony w regionie Midi-Pyrénées. Departament oznaczony jest numerem 65.Pireneje Środkowe (również Pireneje Centralne, fr. Pyrénées centrales, hiszp. Pirineos Centrales, arag. Perineus zentrals, kat. Pirineus Centrals) - pasmo górskie, część Pirenejów. Leży na granicy między Hiszpanią a Francją. Rozciągają się na wschód od przełęczy Somport aż do Val d’Aran. Jest to najwyższa część Pirenejów. Dzielą się na kilka podgrup, z których największa to Benasque, gdzie leży Aneto - najwyższy szczyt całych Pirenejów.
  Park Narodowy Pirenejów (fr. Parc national des Pyrénées) – park narodowy położony w południowej Francji, w Pirenejach, przy granicy z Hiszpanią, gdzie sąsiaduje z parkiem narodowym Ordesa. Został założony w 1967 roku. Powierzchnia 477 km. Zajmuje górzysty region, z kulminacją francuskiej części Pirenejów – Pico de Vignemale (3298 m n.p.m.). Krajobraz parku tworzą skaliste szczyty i strome stoki, rozcięte siecią głębokich dolin, często o charakterze polodowcowych żłobów. Występują tu liczne jeziorka i wodospady. Zaznacza się piętrowość roślinna – lasy jodłowo – bukowe, zastępowane są na terenach wyżej położonych lasami iglastymi z sosną i drzewiastą kosodrzewiną oraz zbiorowiskami łąk alpejskich. W partiach szczytowych występują wieczne śniegi. Żyją tu m.in.: desman pirenejski, sarna, świstak, kozica pirenejska, dzik, ryś, żbik, wydra, kuna, tchórz, gronostaj, borsuk, żeneta, lis i niedźwiedź brunatny, a z ptaków – orłosęp brodaty, puchacz, głuszec, sęp płowy i pardwa górska.

  Pic de Bugatet – szczyt w Pirenejach Centralnych. Położony jest w południowej Francji, w departamencie Pireneje Wysokie, na terenie gminy Aragnouet, przy granicy z Hiszpanią. Usytuowany jest na skraju Parku Narodowego Pirenejów.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pic de Bugatet, Aragnouet, Francja (pol.). GoogleMaps. [dostęp 25 lipca 2016].
  2. Atlas Routier France 2014. Michelin, s. 333. ISBN 978-2-06-719261-4. (fr.)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.963 sek.