• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gołków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.Lxd2 (oznaczenie fabryczne L45H) – wąskotorowa lokomotywa spalinowa produkowana w latach 1964-1987 przez rumuńskie zakłady FAUR w Bukareszcie, eksploatowana w Polsce na kolejach wąskotorowych.

  Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa (do 2004 roku Grójecka Kolej Dojazdowa) – wąskotorowa kolej turystyczna będąca aktualnie największą działającą koleją wąskotorową w okolicach Warszawy, z prześwitem toru 1000 mm.

  Obecnie posiada 2 lokomotywy spalinowe Lxd2, 5 rumuńskich wagonów osobowych, jeden wagon replika "Wernigerode", motowóz MBxd2, drezynę Wmc.

  Prowadzi co niedzielę ogólnodostępne planowe pociągi turystyczne, które wyruszają o godzinie 11:00 ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe z ul. Henryka Sienkiewicza 14 w Piasecznie. Pociągi jeżdżą na 15 km odcinku trasy Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno. W każdą niedzielę dla turystów indywidualnych organizowane jest ognisko oraz dodatkowe atrakcje w miejscowości Runów.

  Iwiczna – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w gminie Krośniewice. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Szubina. Iwiczna jest gniazdem średniowiecznego rodu Iwickich herbu Kuszaba. Stąd pochodził kanonik ołomuniecki Jan Iwicki z Iwiczny, kontrreformator, zmarły 3 grudnia 1598 roku pisarz polityczny i profesor prawa na uniwersytecie w Ingolstadt.Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Pierwsze lata
 • 1.2 I wojna światowa
 • 1.3 Okres międzywojenny
 • 1.4 II wojna światowa
 • 1.5 Okres powojenny
 • 1.6 Okres współczesny
 • 2 Stan obecny
 • 3 Linia
 • 4 Kalendarium
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tabor kolejowy – pojazdy kolejowe przystosowane do kursowania samodzielnie lub w składzie pociągu, przeznaczone do przewozu osób i rzeczy lub służące do prac remontowo-budowlanych i ratunkowych.
  Warszawa Południe (nieformalnie oraz w odniesieniu do późniejszej pętli autobusowej w tym miejscu - Dworzec Południowy, wcześniej od 1889 do 1943 Warszawa Szopy od nazwy dzielnicy) — stacja Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Dojazdowej w kierunku Grójca i Piaseczna. Znajdowała się w miejscu dzisiejszej stacji metra Wilanowska. Kolej ta funkcjonowała od 30 października 1889 na trasie od stacji "Warszawa Mokotów", zlokalizowanej przy Placu Unii Lubelskiej (wówczas Keksholmskim) do stacji "Piaseczno Miasto Wąskotorowe", a w następnych latach przedłużona została do Grójca i Nowego Miasta. W 1938 skrócono linię do stacji "Warszawa Południe" (wówczas jeszcze pod nazwą "Warszawa Szopy"), która uzyskała tym samym status stacji końcowej i kształt stacji czołowej o charakterze pasażersko-towarowym. Dwa tory części osobowej zakończone były obrotnicą. Część towarowa składała się z pięciu torów sąsiadujących ze składem węgla. Stację wraz z linią kolejki na odcinku "Warszawa Południe"-"Piaseczno Miasto Wąskotorowe" skasowano w 1969. Nazwa "Dworzec Południowy" używana była jeszcze po likwidacji linii kolejowej do połowy lat 80. w odniesieniu do zlokalizowanej w tym samym miejscy pętli autobusowej, której nazwę zmienion następnie na "Wilanowska". W latach 1983-1995 na trasie z Dworca Południowego (pętli Wilanowska) do Piaseczna funkcjonowała linia trolejbusowa. Do dziś zachował się budynek zawiadowcy stacji przy wejściu do stacji metra.
  Góra Kalwaria (jid. גער Ger) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą, 34 km od centrum Warszawy.
  SM03 (typ Ls150 i 2Ls150) – polska spalinowa lokomotywa manewrowa małej mocy produkowana w latach 1959-1969 w zakładach Fablok i Zastal. Produkcja prowadzona była w 2 fabrykach:
  Jasieniec – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Jasieniec, której jest siedzibą.
  MBxd2 (typ A20D-P) – wąskotorowy wagon spalinowy produkowany w latach 1984–86 przez zakłady FAUR w Bukareszcie. Powstały 32 egzemplarze tego pojazdu. Kupno i eksploatacja wagonów MBxd2 uratowały przed likwidacją wiele sieci kolei wąskotorowej w Polsce. Wagony serii MBxd2 (jak również ich wagony doczepne A208P - seria Bxhpi) ze względu na kraj pochodzenia często nazywane są "rumunami".
  Mogielnica – miasto polskie w woj. mazowieckim w południowej części powiatu grójeckiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa radomskiego. Miasto leży nad rzeką Mogielanką, w dolinie rzeki Pilicy. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Mogielnica oraz parafii, należącej do dekanatu mogielnickiego, archidiecezji warszawskiej. Według danych z 31 grudnia 2010 Mogielnica liczyła 2384 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.