• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piłkarski poker  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Robakiewicz (ur. 28 listopada 1966 w Opocznie) – polski piłkarz grający na pozycji bramkarza, reprezentant Polski. Brat Józefa i Ryszarda Robakiewiczów (z Ryszardem grał w sezonach 1984/1985, 1985/1986 i 1986/1987 w ŁKS Łódź oraz w sezonie 1988/1989 w Legii Warszawa). Ma trzech synów: Łukasza, Grzegorza i Michała. Wuj Wojciecha Kowalewskiego.Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
  Informacje dodatkowe[]
 • Film był kręcony w następujących miejscach: Warszawa, Białystok, Łódź, Zabrze.
 • Niektórzy doszukują się w filmowych drużynach drużyn z rzeczywistości, np. Powiśle to Legia Warszawa, Czarni to Górnik Zabrze, Koks to Górnik Wałbrzych, Biała to Jagiellonia Białystok, Kokon to Widzew Łódź, Stalówka Wola to Stal Stalowa Wola, a Oceania to Bałtyk Gdynia.
 • W kilku scenach filmu pojawiają się autentyczni ludzie związani ze światem piłkarskim:
 • Kazimierz Górski – najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej (gra właściwie samego siebie, choć w filmie nie pada jego nazwisko)
 • Dariusz Dziekanowski – (epizodyczna rola Dykty, napastnika Powiśla) – wielokrotny reprezentant Polski, zawodnik m.in. Legii, Polonii i Gwardii Warszawa, Widzewa Łódź, Celticu Glasgow. Ostatnio pracował jako asystent trenera Leo Beenhakkera w sztabie piłkarskiej reprezentacji kraju
 • Arkadiusz Gmur – (zawodnik który dostaje od Laguny czerwoną kartkę w meczu Powiśle-Czarni) – były gracz m.in. Legii oraz duńskiego Aarhus
 • Józef Wandzik – były bramkarz reprezentacji Polski oraz m.in. Górnika Zabrze i Panathinaikosu Ateny
 • Zbigniew Robakiewicz – były bramkarz m.in. Legii i ŁKS-u Łódź, grał też krótko w reprezentacji Polski
 • Dariusz Szpakowski – dziennikarz, który od wielu lat komentuje mecze piłkarskie na antenie TVP (występuje w roli samego siebie, choć jego nazwisko nie pada na ekranie)
 • Zdecydowana większość scen piłkarskich kręcona była na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie podczas meczów Legii Warszawa. Twórcy filmu popełnili kilka bardzo widocznych błędów realizatorskich podczas kręcenia tych ujęć:
 • podczas ujęcia trybun podczas meczu Powiśle-Czarni wyraźnie słychać że kibice skandują „Legia! Legia!”
 • podczas ujęcia trybun podczas powtórzonego meczu Powiśle-Kokon wyraźnie słychać że kibice skandują „RTS! RTS!”
 • w ujęciu płotu z flagami klubowymi dokładnie widać, że są to transparenty kibiców Legii Warszawa, a wszystkie znaki i napisy charakteryzujące ten klub zasłonięto płachtami z emblematami Powiśla
 • kilkakrotnie widać, że piłkarze Powiśla mają na swoich koszulkach herb Legii (charakterystyczna litera „L” w kółku)
 • sceny w których padają bramki w drugim meczu Powiśle-Kokon kręcone były przy pustych trybunach, co wyraźnie widać zwłaszcza przy strzale Dykty z rzutu karnego oraz przy wyrównaniu przez Kokon, kiedy to Zbigniew Robakiewicz zalicza efektowną paradę lądując w siatce
 • Autorzy filmu zaliczyli kilka poważnych wpadek, które na pewno nie umknęły uwadze ludzi na co dzień interesujących się futbolem:
 • Sędzia Laguna mieszkał w Warszawie, w związku z tym nie mógł sędziować meczów z udziałem Powiśla i nie pomogłaby tu nawet opinia o nim, że jest nieskazitelnie czysty.
 • Nielogicznym wydaje się, aby „uczciwy” sędzia Jaskóła „w zamian” za zwycięstwo Powiśla nad Kokonem przed meczem nocował w hotelu w Łodzi, goszczony przez działaczy Kokona.
 • Mecz Powiśle-Kokon w normalnej rzeczywistości nie mógł zostać powtórzony, ponieważ zabraniają tego przepisy FIFA i UEFA.
 • Podczas zebrania prezesów zakładających spółdzielnię, prezes Czarnych prezentuje tabelę ligową na dwie kolejki przed końcem rozgrywek, w której prowadzą Czarni przed Powiślem. W przedostatniej kolejce Czarni wygrywają bezpośredni mecz z Powiślem i umacniają się na prowadzeniu. Powiśle aby zdobyć tytuł w ostatniej kolejce musiało wygrać wysoko przy jednoczesnym remisie Czarnych z Białą. Taka sytuacja jest możliwa tylko przy założeniu, że Czarni mają przed meczem bezpośrednim tyle samo punktów co Powiśle, a dodatkowo, że uwzględniono zasadę obowiązującą w sezonach 1986/1987 – 1989/1990, gdy za zwycięstwo różnicą minimum 3 goli przyznawano dodatkowo 1 punkt, a za porażkę o takich rozmiarach karano odjęciem punktu - wówczas, o ile wynik „dwumeczu” (pary spotkań w rundach jesiennej i wiosennej) między Czarnymi a Powiślem był remisowy, Powiśle zwycięża w lidze różnicą bramek (punktów i punktów w bezpośrednich meczach mają z Czarnymi tyle samo). Czyli nie jest to wpadka scenarzysty, a jedynie niedoprecyzowana sytuacja w tabeli.
 • Gdy w pierwszym meczu Powiśle-Kokon pada bramka-kuriozum, bramkarz drużyny Kokonu podczas gonienia piłki robi przewrót w przód. W powtórce tej bramki w programie „Sportowa niedziela” bramkarz nie dość, że nie robi przewrotu, to jeszcze dobija piłkę w bramce.
 • Kartka z rozpiską łapówek, sporządzona przez Lagunę i Bola i odnaleziona w domu przez „Łapówkę”, jest zupełnie inną kartką niż ta, którą „Łapówka” po chwili przedstawia Kmicie na stadionie Powiśla.
 • Pojawiające się w filmie proporczyki klubów służyły również jako rekwizyty na planie serialu „Klan”. Można je było zobaczyć w odcinkach, w których pojawiał się wątek piłkarskiej kariery Michała Chojnickiego (granego wówczas przez Jana Wieczorkowskiego).
 • Scena zastrzelenia kontuzjowanego konia pochodzi z filmu Kostka cukru.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Piłkarski poker w bazie filmpolski.pl
 • Piłkarski poker w bazie filmweb.pl
 • Piłkarski poker w bazie stopklatka.pl
 • Zdjęcia z filmu Piłkarski poker w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Edward Ryszard Linde-Lubaszenko, do 1991 Edward Lubaszenko (ur. 23 sierpnia 1939 w Białymstoku) – polski aktor filmowy i teatralny.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby). Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.
  Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.
  Stadion Wojska Polskiego w Warszawie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego – stadion piłkarski w Warszawie, stanowiący własność miasta stołecznego Warszawa (od 1 sierpnia 2002), a dzierżawiony – i na co dzień użytkowany – przez Legia Warszawa SSA. Na podstawie umowy pomiędzy firmą PepsiCo a Klubem Piłkarskim Legia stadionowi nadano nazwę marketingową "Pepsi Arena".
  Dariusz Paweł Dziekanowski, pseud. Dziekan (ur. 30 września 1962 w Warszawie) – polski piłkarz i trener, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta.
  RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Janusz Zaorski (ur. 19 września 1947 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.