• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pięćdziesiąt twarzy Greya

  Przeczytaj także...
  Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 przez Bloomsbury Publishing (w Wielkiej Brytanii). W Stanach Zjednoczonych ich publikacją zajęło się wydawnictwo Scholastic Corporation, a w Polsce – w przekładzie Andrzeja Polkowskiego – Media Rodzina.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Zmierzch (ang. Twilight) – książka dla młodzieży o miłości wampira do nastolatki, autorstwa Stephenie Meyer, która została wydana w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Jest to pierwsza część serii o tym samym tytule.

  Pięćdziesiąt twarzy Greya (ang. Fifty Shades of Grey) – angielska powieść erotyczna autorki E.L. James (prawdziwe nazwisko Erika Mitchell).

  Akcja rozgrywa się głównie w Seattle. Książka opisuje relacje i stosunki seksualne między absolwentką uniwersytetu (Anastasią Steele) a młodym biznesmenem (Christianem Greyem), w tym stosunki sadomasochistyczne. Powstała na skutek fascynacji autorki sagą Zmierzch, pierwotnie jako fan fiction.

  BDSM − skrótowiec pochodzący od słów "związanie" i "dyscyplina" (ang. bondage & discipline, B&D), "dominacja" i "uległość" (ang. domination & submission, D&s, D/s) sadyzm i masochizm (ang. sadism & masochism, S&M). Odnosi się do szerokiego spektrum działań i form relacji międzyludzkich, które w wielu przypadkach nie są powszechną praktyką w relacjach seksualnych. Oprócz zachowań z zakresu dominacji, składania, dyscypliny, kar, niewoli, fetyszyzmu znajdują się także te dotyczące pełnego spektrum osobowości i interakcji seksualnej. Mimo, że niektóre działania mają formę przymusu, BDSM nie jest formą molestowania seksualnego, bowiem odbywają się za zgodą zaangażowanych partnerów.Harry Potter i Insygnia Śmierci (ang. Harry Potter and the Deathly Hallows) − siódmy i ostatni tom przygód Harry’ego Pottera autorstwa J.K. Rowling. Data premiery w Wielkiej Brytanii, USA oraz innych krajach anglojęzycznych to 21 lipca 2007. Autorka powtarza w wywiadach, że po zakończeniu tego tomu ciężko będzie jej rozstać się ze światem, który stworzyła, jednak seria od początku liczyć miała siedem tomów.

  Powieść odniosła ogromny sukces: 1 sierpnia 2012 księgarnia internetowa Amazon.com ogłosiła, że w Wielkiej Brytanii Pięćdziesiąt twarzy Greya sprzedało się w większej liczbie egzemplarzy niż ostatnia książka z serii Harry Potter.

  Książka doczekała się kontynuacji, dotychczas w serii wydano cztery książki:

 • Pięćdziesiąt twarzy Greya (Fifty Shades of Grey) – polska premiera 5 września 2012
 • Ciemniejsza strona Greya (Fifty Shades Darker) – polska premiera 7 listopada 2012
 • Nowe oblicze Greya (Fifty Shades Freed) – polska premiera 9 stycznia 2013
 • Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana (Grey) – polska premiera 18 czerwca 2015

 • Seria została przetłumaczona na 52 języki, w Polsce wydana została przez wydawnictwo Sonia Draga.

  Fan fiction (czasem używany skrót: ff) – tworzenie przez fanów (a niekiedy, przeciwnie, krytyków) istniejącego filmu, książki, serii komiksowej itp. opowiadań (zwanych fanfikami) nawiązujących do danego utworu, dotyczących dziejów postaci w wybranym przez autora czasie. Aby w pełni zrozumieć fanfik, trzeba znać pierwowzór. Czasami występują także fanfiki opowiadające historie sławnych osobistości z realnego świata, np. członków zespołów muzycznych.Ciemniejsza strona Greya(ang. Fifty Shades Darker) - kontynuacja erotycznej powieści dla kobiet, pt. Pięćdziesiąt twarzy Greya, autorstwa E.L James.

  W lutym 2015 odbyła się premiera wyreżyserowanej przez Sam Taylor-Johnson ekranizacji powieści o tym samym tytule.

  Przypisy

  Pięćdziesiąt twarzy Greya (ang. Fifty Shades of Grey) - amerykański dramat erotyczny z 2015 roku na podstawie bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem autorstwa brytyjskiej pisarki E. L. James. Film, w oparciu o scenariusz Kelly Marcel wyreżyserowała Sam Taylor-Johnson. W rolach głównych wystąpili Dakota Johnson jako Anastasia Steele oraz Jamie Dornan jako Christian Grey.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.