• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Physical Address Extension

  Przeczytaj także...
  NX-bit to znak towarowy rozszerzenia technologii stronicowania pamięci, zastosowany w niektórych procesorach rodziny K8 firmy AMD. Polega ono na zastosowaniu w tablicy stron dodatkowego bitu nazwanego NX (ang. No eXecute – "nie wykonuj"), pozwalającego oznaczyć pojedyncze strony. Gdy bit NX dla danej strony jest ustawiony, próba wykonania zawartości tej strony jako kodu kończy się wygenerowaniem wyjątku, zgłaszanego systemowi operacyjnemu, co powoduje przerwanie wykonywania programu. Mechanizm ten chroni aplikacje przed niektórymi wersjami ataku typu przepełnienie bufora, nie pozwalając wykonać szkodliwego kodu z zablokowanej strony. Bit NX powinien być ustawiony dla wszystkich stron procesu, z wyjątkiem programu i bibliotek oraz świadomie dozwolonych przez program wyjątków.W komputerologii, Page Size Extension (PSE) jest rozszerzeniem procesorów x86 umożliwiającym zwiększenie rozmiaru strony pamięci ponad tradycyjne 4 kilobajty. Rozszerzenie to wprowadzono w mikroprocesorach Pentium, ale zostało one publicznie udokumentowane przez Intela wraz z wydaniem Pentium Pro. Instrukcja CPUID pozwala sprawdzić dostępność tego rozszerzenia na procesorach x86.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Physical Address Extension (PAE) – rozszerzenie umożliwiające procesorom x86 (32-bitowym) dostęp do fizycznej przestrzeni adresowej (w tym pamięci o dostępie swobodnym RAM) o rozmiarze większym niż 4 gigabajty.

  W komputerologii, PSE-36 jest rozszerzeniem umożliwiającym procesorom x86 zwiększenie adresacji pamięci z 32 do 36 bitów. Rozwiązanie to jest alternatywą dla Physical Address Extension (PAE). Wykorzystuje tryb Page Size Extension (PSE) do mapowania 4 megabajtowych stron na 64 gigabajtową fizyczną przestrzeń adresową. PSE-36 zostało wprowadzone wraz z architekturą Pentium III.NX-bit to znak towarowy rozszerzenia technologii stronicowania pamięci, zastosowany w niektórych procesorach rodziny K8 firmy AMD. Polega ono na zastosowaniu w tablicy stron dodatkowego bitu nazwanego NX (ang. No eXecute – "nie wykonuj"), pozwalającego oznaczyć pojedyncze strony. Gdy bit NX dla danej strony jest ustawiony, próba wykonania zawartości tej strony jako kodu kończy się wygenerowaniem wyjątku, zgłaszanego systemowi operacyjnemu, co powoduje przerwanie wykonywania programu. Mechanizm ten chroni aplikacje przed niektórymi wersjami ataku typu przepełnienie bufora, nie pozwalając wykonać szkodliwego kodu z zablokowanej strony. Bit NX powinien być ustawiony dla wszystkich stron procesu, z wyjątkiem programu i bibliotek oraz świadomie dozwolonych przez program wyjątków.

  Obsługa w systemach operacyjnych[]

  FreeBSD[]

  FreeBSD obsługuje PAE od wersji 4.9 gałęzi 4.x i 5.1 gałęzi 5.x.

  Linux[]

  Jądro Linuksa obsługuje PAE od wersji 2.3.23, pozwalając na wykorzystanie do 64 GB pamięci RAM przez 32 bitowe jądro. Część dystrybucji Linuksa ma domyślnie włączone PAE, ponieważ dodaje ono obsługę NX-bit.

  Przestrzeń adresowa to mapa możliwej do zaadresowania przez proces pamięci. Nie cały jej obszar musi mieć swój odpowiednik w pamięci fizycznej, co jest implementowane za pomocą pamięci wirtualnej. W skład przestrzeni adresowej procesu wchodzą najczęściej:FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.

  Mac OS X[]

  OS X obsługuje PAE i NX bit na wszystkich procesorach obsługiwanych przez Apple (od 10.4.4, pierwszej dystrybucji na Intela). Mac Pro i Xserve mogą obsługiwać do 32 GB RAM-u, choć jądro Mac OS X 10.5 Leopard pozostaje 32-bitowe.

  Microsoft Windows[]

  Następujące 32-bitowe wersje Microsoft Windows obsługują PAE

  Poniższa tabela pokazuje maksymalną ilość pamięci RAM, jaka może być dostępna w poszczególnych wersjach systemu Windows:

  Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.Mac Pro – stacjonarna stacja robocza firmy Apple, wprowadzona na rynek 7 sierpnia 2006 roku. Komputer zbudowany na procesorach firmy Intel Xeon 5100, zastąpił linię komputerów Power Mac z procesorami PowerPC. Wraz z tą zmianą firma zakończyła migrację wszystkich swoich produktów na procesory Intel, rozpoczętą w styczniu 2006 roku.

  *4GT (ang. 4-Gigabyte Tuning) - opcja zwiększająca z 2 GB do 3 GB wirtualną przestrzeń adresową dla aplikacji w trybie użytkownika. W systemie musi być zainstalowane co najmniej 16 GB RAM i włączona funkcja PAE procesora.

  Solaris[]

  Solaris obsługuje PAE od wersji 7.

  Haiku[]

  Haiku obsługuje PAE w wersjach rozwojowych od czerwca 2010. W wersji Alpha 3 jest domyślna.

  Haiku (dawniej OpenBeOS) – wolny i otwarty system operacyjny kompatybilny z systemem BeOS. Jego rozwój rozpoczął się w 2001 roku. W 2008 był w stanie skompilować własny kod źródłowy. Pierwsza alpha została wydana we wrześniu 2009, druga w maju 2010, a trzecia, najnowsza w czerwcu 2011 roku.RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.


  Zobacz też[]

 • PSE-36
 • Page Size Extension
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.