• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Phyllocoptes eupadi

  Przeczytaj także...
  Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Znana także pod nazwami: czeremcha pospolita, śliwa kocierpka, trzemcha, czeremucha, smrodynia. Występuje w całej Europie, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W Polsce jest rośliną pospolitą. Galas, galasówka (łac. Galla) – patologiczna narośl powstała w wyniku rozrostu tkanki roślinnej na liściach, łodydze lub korzeniach. Powstaje w wyniku nakłucia tkanek i złożenia w ranie jaj przez galasówkowate (owady z rzędu błonkoskrzydłych). Funkcją tak utworzonych galasów jest ochrona żerujących wewnątrz larw.
  Wiśnia ptasia, czereśnia, trześnia (Prunus avium L.) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Rodzime obszary jej występowania to Europa oraz Azja Zachodnia i Kaukaz, rozprzestrzeniła się też gdzieniegdzie poza te obszary. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, od nizin po pogórze i niższe tereny górskie (po 700-900 m n.p.m.), jednak głównie na południu kraju. Jest w wielu odmianach powszechnie uprawiana jako drzewo owocowe.

  Phyllocoptes eupadi – gatunek roztocza z rodziny Eriophyidae będący agrofagiem różnych gatunków śliwy.

  Objawami jego występowania są pojawiające się wczesną wiosną na górnej powierzchni liści kolumienkowate i owłosione galasy o barwie od zielonej przez żółtą do czerwonej. Galasy w środku są puste. W ich wnętrzu żerują dorosłe roztocze odżywiające się sokiem wysysanym z komorek liści. Powierzchnia liścia może być tak gęsto pokryta galasami, że staje się zdeformowana i pomarszczona.

  Śliwa (Prunus L.) – rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych (Rosaceae Juss). Występuje w strefie umiarkowanej i ciepłej półkuli północnej, obecnie odmiany uprawne i ozdobne rozpowszechnione na całym świecie. Do rodzaju tego należą gatunki określane zwyczajowymi nazwami jako: brzoskwinia, czeremcha, czereśnia, laurowiśnia, morela, wiśnia, śliwa.Agrofagi - niepożądane organizmy (patogeny, szkodniki i chwasty), szkodliwe dla roślin uprawnych, płodów rolnych oraz zwierząt. Straty powodowane przez agrofagi na świecie wynoszą ok. 35%, a w Polsce ok. 15%. Straty zależą od rejonu, rośliny żywicielskiej i gatunku agrofaga. W Polsce przeciętne szkody w plonach roślin uprawnych wynoszą:

  Występuje na Prunus avium, Prunus dulcis, Prunus padus.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hancy, Rex (2000). The Study of Plant Galls in Norfolk. The Norfolk and Norwich Naturalists' Trust
  2. Plant parasites of Europe (ang.). [dostęp 2018-03-21].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.