phpBB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

phpBBaplikacja internetowa napisana w języku skryptowym PHP, służąca do tworzenia systemu forów dyskusyjnych dostępnych przez strony WWW. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych darmowych systemów forów dyskusyjnych. Jego najczęściej wybieraną alternatywą (także wśród darmowych forów) jest MyBB.

World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. PHP – obiektowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

Wszystkie wersje phpBB są rozpowszechniane jako wolne oprogramowanie na zasadach licencji GPL w wersji drugiej. Oznacza to, że każdy ma prawo pobrać skrypt, dodać potrzebne mu funkcje i rozprowadzać dalej całość na tej samej licencji.

Wersja 3.1 (nazwa kodowa „Ascraeus”)[ | edytuj kod]

Wersja 3.1.x to wersja phpBB. Na pierwszy rzut oka zmiany są niezauważalne, jednak wersja ta jest krokiem milowym w historii skryptu. Jedną z ważniejszych rzeczy jest wprowadzenie systemu rozszerzeń, który nie wymaga ingerencji w pliki skryptu. Pozwala to na łatwiejsze aktualizowanie forum i rozszerzeń. Osiągnięto to między innymi dzięki przepisaniu dużej części kodu, wykorzystaniu Composera, komponentów frameworka Symfony i zastosowaniu wzorców projektowych.

XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.

Nowości i różnice w stosunku do wersji 3.0[ | edytuj kod]

 • system rozszerzeń nie wymagający edycji plików (podobny w obsłudze do AutoMODa),
 • łatwiejsza aktualizacja skryptu (dzięki nowemu systemowi rozszerzeń),
 • ukrywanie tematów i postów bez konieczności ich usuwania,
 • ulepszenie globalnych ogłoszeń i dodanie możliwości powiązania z konkretnym forum,
 • dodanie strony kontaktowej i ulepszenie listy ekipy zarządzającej,
 • responsywny styl forum, dopasowujący się do tabletów i telefonów,
 • dynamiczny system powiadomień - bez przeładowania strony,
 • rejestracja i logowanie za pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Google itp),
 • obsługa Gravatarów,
 • wykorzystanie Composera, komponentów Symfony i nowoczesnych wzorców projektowych,
 • wprowadzenie systemu migracji bazy danych oraz testów jednostkowych,
 • proste operacje jak np. usunięcie posta są wykonywane dynamicznie (bez przeładowania strony),
 • ulepszenie obsługi stylów, zwiększenie możliwości dziedziczenia i uporządkowanie struktury,
 • wprowadzenie systemu szablonów Twig i obsługi biblioteki jQuery,
 • usprawnienie nawigacji i zwiększenie wydajności dzięki HTML5 i CSS3,
 • Wymagania wersji 3.1[ | edytuj kod]

  Podobne jak w wersji 3.0. Wymagane PHP w wersji co najmniej 5.3.3.

  PostgreSQL (/poːst ɡɹɛs kjuː ɛl/) często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011. Kompatybilność wsteczna − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której - mimo zmiany funkcjonalności - nowa wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem starej wersji i jej wszystkimi komponentami. Mówi się wtedy o rozszerzeniu funkcjonalności.

  Instalacja wersji 3.1[ | edytuj kod]

  Instalacja przebiega identycznie jak w przypadku poprzedniej wersji.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Microsoft Access - system obsługi relacyjnych baz danych, wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office dla środowiska Windows. Od wersji 2.0 dostępny w wersji polskiej.
  SQLite – to system zarządzania bazą danych oraz biblioteka C implementująca taki system, obsługująca język SQL (ang. Structured Query Language). Została stworzona przez Richarda Hippa i jest dostępna na licencji public domain. Projekt został rozpoczęty w roku 2000.
  Microsoft SQL Server (MS SQL) to system zarządzania bazą danych, wspierany i rozpowszechniany przez korporację Microsoft. Jest to główny produkt bazodanowy tej firmy, który charakteryzuje się tym, iż jako język zapytań używany jest przede wszystkim Transact-SQL, który stanowi rozwinięcie standardu ANSI/ISO.
  jQuery – lekka biblioteka programistyczna dla języka JavaScript, ułatwiająca korzystanie z JavaScript (w tym manipulację drzewem DOM). Kosztem niewielkiego spadku wydajności w stosunku do profesjonalnie napisanego kodu w niewspomaganym JavaScripcie pozwala osiągnąć interesujące efekty animacji, dodać dynamiczne zmiany strony, wykonać zapytania AJAX. Większość pluginów i skryptów opartych na jQuery działa na stronach nie wymagając zmian w kodzie HTML (np. zamienia klasyczne galerie złożone z miniatur linkujących do obrazków w dynamiczną galerię).
  Programowanie obiektowe (ang. object-oriented programming) — paradygmat programowania, w którym programy definiuje się za pomocą obiektów — elementów łączących stan (czyli dane, nazywane najczęściej polami) i zachowanie (czyli procedury, tu: metody). Obiektowy program komputerowy wyrażony jest jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań.
  Programowanie strukturalne to paradygmat programowania zalecający hierarchiczne dzielenie kodu na bloki, z jednym punktem wejścia i jednym lub wieloma punktami wyjścia. Chodzi przede wszystkim o nieużywanie (lub ograniczenie) instrukcji skoku (goto). Dobrymi strukturami są np. instrukcja warunkowe (if, if...else), pętle (while, repeat), wyboru (case, ale nie switch z C i potomnych). Strukturalność zakłócają instrukcje typu: break, continue, switch (w C itp.), które jednak w niektórych przypadkach znacząco podnoszą czytelność kodu.
  XSL (ang. Extensible Stylesheet Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Arkuszy Stylów) – funkcyjny język programowania opisujący sposób prezentacji i przekształceń dokumentów zapisanych w formacie XML. W języku tym operuje się na znacznikach i ich ewaluacji, na podobnej zasadzie, co we wszystkich językach operujących na makrach.

  Reklama