Philosophical Transactions of the Royal Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philosophical Transactions of the Royal Society lub Phil. Trans.czasopismo naukowe publikowane przez Royal Society (Królewskie Towarzystwo Naukowe) od 1665 roku. Jest to najstarsze na świecie, wciąż wydawane anglojęzyczne czasopismo naukowe. Starszy od niego jest tylko francuskojęzyczny „Journal des sçavans”.

Journal des Savants – pierwsze w Europie czasopismo naukowe zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.

Użycie słowa Philosophical w tytule pochodzi od filozofii przyrody, która do końca XVII w. oznaczała działalność naukową. Dopiero z końcem stulecia zaczęto wyraźnie oddzielać pojęciowo naukę od filozofii.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze wydanie zostało opublikowane przez Henry’ego Oldenburga w 1665 roku, pięć lat po powstaniu Royal Society. W czasopiśmie publikowali tacy naukowcy jak: Isaac Newton, Michael Faraday i Karol Darwin. W 1672 roku czasopismo to opublikowało pracę Newtona New Theory about Light and Colours (Teoria o świetle i kolorach), dzięki czemu rozpoczął swoją karierę naukową.

Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.

W 1887 roku czasopismo podzieliło się na dwie oddzielne części: „Philosophical Transactions of the Royal Society A” poświęcone naukom fizycznym, i „Philosophical Transactions of the Royal Society B” poświęcone naukom biologicznym.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Donald Rutherford: Innovation and orthodoxy in early modern philosophy. W: The Cambridge Companion to Early Modern Philosophy. Donald Rutherford (ed.). Cambridge University Press, 2006, s. 12.
 2. About Philosophical Transactions A (ang.). The Royal Society. [dostęp 2018-04-05].
 3. Philosophical Transactions of the Royal Society of London, rstl.royalsocietypublising.org [dostęp 2011-12-14] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Phil Trans A (ang.)
 • Phil Trans B (ang.)
 • Czasopisma Królewskiego Towarzystwa Naukowego (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Filozofia przyrody – dział filozofii zajmujący się formułowaniem wniosków filozoficznych wynikających z dokonań nauk przyrodniczych.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Henry Oldenburg (ok. 1618-Sierpień 1677) Dyplomata i filozof natury pochodzenia niemieckiego. Urodzony w Bremie, studiował teologię i został korepetytorem w Anglii w czasie bezkrólewia. Po Restauracji został sekretarzem naukowego Towarzystwa Królewskiego. Był również jednym z redaktorów organu Towarzystwa Philosophical Transactions of the Royal Society.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama