• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philosophical Transactions of the Royal Society

  Przeczytaj także...
  The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Michael Faraday (ur. 22 września 1791, zm. 25 sierpnia 1867) – fizyk i chemik angielski, eksperymentator, samouk. Profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu w Oksfordzie, członek Royal Society, w młodości asystent H.B. Davy’ego.
  Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.

  Philosophical Transactions of the Royal Society lub Phil. Trans. czasopismo naukowe publikowane przez Royal Society (Królewskie Towarzystwo Naukowe) od 1665 roku. Jest to najstarsze wciąż wydawane na świecie anglojęzyczne czasopismo naukowe. Starsze jest od niego tylko Journal des sçavans. Użycie słowa Philosophical w tytule pochodzi od wyrażenia Filozofia natury, co w dzisiejszym znaczeniu oznacza słowo nauka.

  Journal des Savants – pierwsze w Europie czasopismo naukowe zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.

  Historia[]

  Pierwsze wydanie zostało opublikowane przez Henry'ego Oldenburga w 1655 roku, sześć lat po powstaniu Royal Society. Najsłynniejsi redaktorzy to Isaac Newton, Michael Faraday i Karol Darwin. W 1672 r. czasopismo to publikuje pracę Newtona Teoria o świetle i kolorach, dzięki czemu rozpoczął swoją karierę naukową.

  Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.

  Przypisy

  1. Philosophical Transactions of the Royal Society of London (ang.). rstl.royalsocietypublising.org. [dostęp 14 grudnia 2011].

  Linki zewnętrzne[]

 • Phil Trans A (ang.)
 • Phil Trans B (ang.)
 • Publikacje Królewskiego Towarzystwa Naukowego (ang.)
 • Henry Oldenburg (ok. 1618-Sierpień 1677) Dyplomata i filozof natury pochodzenia niemieckiego. Urodzony w Bremie, studiował teologię i został korepetytorem w Anglii w czasie bezkrólewia. Po Restauracji został sekretarzem naukowego Towarzystwa Królewskiego. Był również jednym z redaktorów organu Towarzystwa Philosophical Transactions of the Royal Society.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.