• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philippe Monfils

  Przeczytaj także...
  Senat (fr. Sénat) – izba wyższa francuskiego parlamentu. Obecnie tworzy go 348 senatorów, a przewodniczącym jest Jean-Pierre Bel.Partia Reformatorsko-Liberalna (fr. Parti réformateur libéral, PRL) – belgijska francuskojęzyczna partia polityczna działająca na terenie Regionu Walońskiego.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Philippe Monfils (ur. 4 stycznia 1939 w Liège) – belgijski i waloński polityk oraz prawnik, poseł krajowy, senator, minister-prezydent wspólnoty francuskiej, eurodeputowany IV kadencji.

  Biografia[]

  Absolwent studiów prawniczych na Université de Liège. Pracował jako urzędnik w radzie ds. kultury wspólnoty francuskiej Belgii, następnie w gabinetach politycznych ministrów w tym również jako szef gabinetu. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach walońskich liberałów – Partii Reformatorsko-Liberalnej i następnie federacyjnego Ruchu Reformatorskiego.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl.: Orde van Leopold II) – jeden z narodowych orderów Królestwa Belgii (trzeci w hierarchii ważności). Przyznawany za znaczne zasługi dla dobra narodu belgijskiego lub wobec panującego monarchy. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.

  W latach 1977–1981 był radnym prowincji Liège. Od 1981 do 1985 zasiadał w federalnej Izbie Reprezentantów. W latach 1981–1995 zasiadał w radzie regionalnej Walonii i radzie wspólnoty francuskiej. Od 1981 do 1985 był ministrem w rządzie wspólnoty francuskiej odpowiedzialnym za sprawy społeczne, a od 1985 do 1988 ministrem-prezydentem tej wspólnoty. W latach 1985–1995 był członkiem belgijskiego Senatu. Wchodził również w skład rady miejskiej w Liège (1995, 2001–2006).

  Wspólnota francuska Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Jest to instytucja, która zajmować się ma rozwojem języka francuskiego w kraju. Działa zatem na polu kultury, oświaty, nauki czy współpracy międzynarodowej. Swym zasięgiem obejmuje większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  W latach 1995–1999 sprawował mandat eurodeputowanego IV kadencji. Od 1999 do 2003 ponownie zasiadał w Senacie, przewodząc grupie parlamentarnej walońskich liberałów. W latach 2003–2007 wchodził kolejny raz w skład Izby Reprezentantów, a następnie do 2010 ponownie był senatorem. W 2010 zakończył swoją wieloletnią działalność parlamentarną.

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.Ruch Reformatorski (fr. Mouvement réformateur, MR) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu liberalnym i federacyjnym charakterze, działająca na terenie Walonii.

  Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Leopolda II (2007) oraz Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Leopolda (1999).

  Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2016-01-07].
  2. Philippe Monfils (fr.). senate.be. [dostęp 2016-01-07].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Order Leopolda (fr. Ordre de Léopold, nl. Leopoldsorde) – najwyższy i najstarszy order Królestwa Belgii, nazwany tak na cześć króla Leopolda I.
  Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.