Philippe Maystadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philippe M.P.J. Maystadt (ur. 14 marca 1948 w Petit-Rechain, zm. 7 grudnia 2017) – belgijski i waloński polityk i prawnik, wieloletni parlamentarzysta i minister, od 2000 do 2011 prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu administracji publicznej na Claremont Graduate University w Los Angeles. Uzyskał doktorat z nauk prawnych na francuskojęzycznym Université catholique de Louvain. Od 1970 do 1977 był wykładowcą na tej uczelni. W 1989 objął na tym uniwersytecie stanowisko profesora.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

W latach 1977–1991 sprawował mandat posła do federalnej Izby Reprezentantów, ponownie został do niej wybrany w 1995. W 1991 i 1999 uzyskiwał mandat senatora. W 1979 powołany na sekretarza stanu w rządzie federalnym. Pomiędzy 1980 a 1998 w randze ministra wchodził w skład kolejnych belgijskich gabinetów premierów Wilfrieda Martensa, Marka Eyskensa i Jean-Luka Dehaene. Zajmował kolejno stanowiska ministra służb publicznych i nauki (do 1981), ministra budżetu, nauki i planowania (do 1985), ministra spraw gospodarczych (do 1986), wicepremiera i ministra spraw gospodarczych (do 1988), ministra finansów (do 1995), wicepremiera oraz ministra finansów i handlu zagranicznego (do 1998). Od 1993 był także przewodniczącym komitetu tymczasowego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

W latach 1998–1999 pełnił obowiązki przewodniczącego walońskiej Partii Społeczno-Chrześcijańskiej (od 2002 działającej pod nazwą Centrum Demokratyczno-Humanistyczne).

Od 1 stycznia 2000 do 31 grudnia 2011 stał na czele Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Gewezen minister van Financiën overleden (niderl.). standaard.be, 7 grudnia 2017. [dostęp 2017-12-09].
 2. Gouvernement Wilfried Martens I (fr.). crisp.be. [dostęp 2020-09-05].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Curriculum vitae na stronie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ang.). [dostęp 2017-12-09].
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Centrum Demokratyczno-Humanistyczne (fr. Centre démocrate humaniste, cdH) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Walonii. Uczestniczy w rządach na szczeblu krajowym, wspólnoty francuskiej i Regionu Walońskiego. Powstała w 1972, do 2002 funkcjonowała pod nazwą Partia Społeczno-Chrześcijańska (fr. Parti social chrétien, PSC).
  Warto wiedzieć że... beta

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Senat Belgii (nid. Senaat, fr. le Sénat, niem. der Senat) - izba wyższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się z 71 członków powoływanych na czteroletnią kadencję. Dodatkowo trzy osoby mają prawo zasiadania w nim z urzędu.

  Reklama