• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philippe Giusiano

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Jan Ekier (ur. 29 sierpnia 1913 w Krakowie) – polski pianista, pedagog i kompozytor. Wielokrotny juror Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Wydawca dzieł Fryderyka Chopina. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.

  Philippe Giusiano (ur. 8 stycznia 1973 Marsylii) – francuski pianista, laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1995).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Grać zaczął w wieku 5 lat. Studiował w Conservatoire National de Région de Marseille (1980–1986), Konserwatorium Paryskim (1987–1991), salzburskim Mozarteum (1992–1994) i w Konserwatorium Amsterdamskim (1994–1995). Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Jana Ekiera.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – międzynarodowy festiwal muzyczny pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego organizowany od 2005 w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przedstawiający muzykę europejską od klasycyzmu do współczesności w kontekście jej związku z życiem i twórczością polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Fryderyka Chopina (1810-1849). Projekt programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”.Siergiej Wasiljewicz Rachmaninow (ros. Сергей Васильевич Рахманинов; ur. 20 marca/1 kwietnia 1873, zm. 28 marca 1943) – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.

  W trakcie swojej kariery osiągnął sukcesy na kilku konkursach pianistycznych:

 • Konkurs Pianistyczny im. Ferenca Liszta w Pennes-Mirabeau (1986) – I nagroda
 • Konkurs Pianistyczny im. Dariusa Milhauda (1987) – I nagroda
 • Konkurs Orchestre National des Pays de la Loire (1990) – tytuł laureata
 • XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (1990) – nie dotarł do finału
 • XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (1995) – II nagroda (ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem) – pierwszego miejsca jury nie przyznało.
 • Po sukcesie konkursowym rozpoczął międzynarodową karierę. Występował m.in. w Austrii, Danii, Japonii, Kanadzie, Maroku, Portugalii, Rumunii, USA, na Litwie i we Włoszech. Wielokrotnie powracał z koncertami do Polski (m.in. występował na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i festiwalu Chopin i jego Europa).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Aleksiej Sułtanow (ros. Алексей Файзуллаевич Султанов, ur. 7 sierpnia 1969, zm. 30 czerwca 2005) – pianista rosyjski, jeden z największych talentów XX-wiecznej pianistyki.

  W jego repertuarze znajdują się utwory m.in. Chopina, Beethovena, Rachmaninowa, Mozarta, Schumanna, Ravela, Prokofjewa i Debussy'ego.

  Nagrał kilka płyt dla różnych wytwórni fonograficznych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dybowski 2005 ↓, s. 403.
  2. Artyści od A do Z: Philippe Giusiano (pol.). filharmonialubelska.pl. [dostęp 2017-06-04].
  3. Dybowski 2005 ↓, s. 405.
  4. Philippe Giusiano: Polska jest moim drugim domem (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2017-06-04].
  5. Philippe Giusiano – discography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2017-06-04].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Dybowski: Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Warszawa: Selene, 2005, s. 403–405. ISBN 83-910515-1-X.
 • Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca się na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Jest najstarszym w świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu jest Piotr Paleczny. Koncerty odbywają się w Dworku Chopina.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig van Beethoven (wymowa niemiecka: luːtvɪç fan ˈbeːthoːfn, ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uniwersytet Mozarteum – pierwotnie znany jako Przykatedralne Towarzystwo Muzyki Sakralnej i Mozarteum. Towarzystwo założone zostało 22 kwietnia 1841 w Salzburgu. Pełniło funkcję szkoły muzycznej, gdzie przechowywano też dawne dokumenty Mozartowskie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Achille-Claude Debussy (ur. 22 sierpnia 1862 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 25 marca 1918 w Paryżu) pochowany na Cmentarzu Passy – francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego.
  Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.
  XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w dniach 1–22 października 1995. Wzięło w nim udział 130 pianistów z 32 krajów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.326 sek.