• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philippe Gaumont

  Przeczytaj także...
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Cztery Dni Dunkierki (fr.. Quatre jours de Dunkerque) – to wyścig kolarski, rozgrywany co roku w pierwszej połowie maja. Należy do cyklu UCI Europe Tour (kat. 2.HC) i odbywa się w okolicach Dunkierki w północno-wschodniej Francji, w regionie Nord-Pas de Calais.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Philippe Gaumont (ur. 22 lutego 1973 w Amiens, zm. 17 maja 2013 w Arras) – francuski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista olimpijski oraz brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze sukcesy w karierze Philippe Gaumont osiągnął w 1992 roku, kiedy zwyciężył w szosowym wyścigu Tour de la Somme, a wspólnie z Hervé Boussardem, Didierem Faivre-Pierretem i Jean-Louisem Harelem zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. W kolejnych latach wygrywał wyścigi krajowe, między innymi Tour du Poitou-Charentes et de la Vienne (1994), Tour de Picardie (1996), La Côte Picarde (1996) i Quatre Jours de Dunkerque (1996). W 2000 roku wziął udział w torowych mistrzostwach świata w Manchesterze, gdzie wspólnie z Damienem Pommereau, Cyrilem Bosem i Jérôme’em Neuville’em wywalczył brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W 2000 roku brał także udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney, gdzie w indywidualnym wyścigu na dochodzenie rywalizację ukończył na piątej pozycji. Gaumont startował także w paru edycjach Tour de France, jednak w klasyfikacji generalnej nigdy nie znalazł się w czołowej setce.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Décès de Philippe Gaumont, lequipe.fr, 17 maja 2013 [dostęp 2013-05-18] (fr.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Hervé Boussard (ur. 8 marca 1966 w Pithiviers, zm. 26 czerwca 2013) – francuski kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Cyril Bos (ur. 26 września 1972 w Mont-Saint-Aignan) – francuski kolarz torowy, trzykrotny medalista mistrzostw świata.
  97. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2000 odbyły się w brytyjskim Manchesterze w dniach 25 - 29 października 2000. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.