• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philippe Bugalski

  Przeczytaj także...
  Rajd Francji (oficjalnie Rallye de France – Tour de Corse) – rajd samochodowy organizowany na francuskiej Korsyce z bazą rajdu w Ajaccio. Trasa ma około 900 km podzielonych na 16 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe.Volkswagen Golf – niemiecki samochód klasy kompaktowej, produkowany przez firmę Volkswagen od 1974 roku. Obecnie produkowana jest jego siódma generacja. Nazwa modelu pochodzi od nazwy prądu morskiego: Golfstrom.
  Rajd Hiszpanii (oficjalnie RallyRACC Catalunya-Costa Daurada) – rajd samochodowy organizowany na hiszpańskim wschodnim wybrzeżu w Katalonii z bazą rajdu w Lloret de Mar. Trasa ma około 1900 km podzielonych na 18 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe.

  Philippe Bugalski (ur. 12 czerwca 1963 roku w Busset – zm. 10 sierpnia 2012 roku w Vichy) – francuski kierowca rajdowy. W swojej karierze zaliczył 40 występów w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W 1999 roku jako kierowca Citroëa Xsary Kit Car, pilotowany przez Jeana-Paula Chiaroniego dwukrotnie wygrał w Mistrzostwach Świata - w Rajdzie Hiszpanii i Rajdzie Korsyki.

  Rajd Monte Carlo (oficjalnie Rallye Automobile Monte Carlo) – rajd samochodowy organizowany corocznie przez Automobile Club de Monaco. Jego trasa wiedzie przez południowo-wschodnią Francję oraz Księstwo Monako.Pilot rajdowy – członek załogi startującej w rajdzie samochodowym – drugi zawodnik w samochodzie, zajmujący w nim pozycję pasażera. Podstawowym zadaniem pilota jest dyktowanie kierowcy, opisu trasy odcinka specjalnego (w tym m.in. kierunku i trudności zakrętów oraz możliwych przeszkód) z przygotowanych na rekonesansie notatek. Poza podstawowymi informacjami pilot dyktuje które zakręty ciąć, gdzie wypuścić itp. Pilot to też zazwyczaj psycholog, który potrafi umiejętnie motywować drugiego zawodnika i stale kontrolować "tempo" z jakim podróżuje auto rajdowe.

  W 1984 roku Bugalski zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Dominique'a Perruchona i jadący Volkswagenem Golfem GTI zajął wówczas 84. miejsce w Rajdzie Monte Carlo. W 1992 roku po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata - podczas Rajdu Korsyki (pilot: Denis Giraudet, samochód: Lancia Delta HF Integrale). Łącznie wystartował w 40 rajdach mistrzostw świata. Czterokrotnie stawał na podium, zdobył 37 punktów. W 1999 roku jadąc Citroënem Xsarą Kit Car zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej z 20 punktami na koncie. W latach 2001-2003 był fabrycznym kierowcą Citroëna. Startował samochodem Xsara WRC.

  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.Vichy (prow. Vichèi) – miejscowość i gmina w środkowej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Allier.

  W 1993 roku Bugalski wygrał swój pierwszy rajd w mistrzostwach Francji. Był to Rallye Du Mont-Blanc, a kierowca jechał wówczas samochodem Lancia Delta Integrale. W mistrzostwach Francji wygrał 28 rajdów. Trzykrotnie w swojej karierze wywalczył tytuł mistrza Francji w latach 1998, 1999 i 2000. W 2003 roku zakończył karierę rajdowca. Zmarł 10 sierpnia 2012 na skutek upadku z drzewa.

  Citroën Xsara Kit Car – samochód rajdowy typu kit car konstrukcyjnie oparty na fabrycznym modelu Xsara 2.0 VTS. Pojawił się na rajdowych trasach w 1998 roku podczas Rajdu Lyon-Charbonnieres we Francji.Lancia Delta – włoski samochód produkowany przez firmę Lancia, z segmentu prestiżowych samochodów kompaktowych, o nadwoziu hatchback. Premiera tego auta odbyła się w 1979 roku. Pierwsza generacja, o nadwoziu zaprojektowanym przez Giorgetto Giugiaro, była produkowana do 1994, druga – do 1999 roku. Dużą sławę przyniosły mu sukcesy wersji wyścigowych w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W 2008 roku producent wskrzesił tę nazwę dla nowego prestiżowego kompaktowego modelu Lancia Delta.

  Występy w mistrzostwach świata[]

  Bibliografia[]

 • RallyBase: Philippe Bugalski (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2010-05-07].
 • Rallye-Info: Philippe Bugalski (ang.). Rallye-Info.com. [dostęp 2010-05-07]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.