• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philip Zimbardo  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Projekt Bohaterskiej Wyobraźni[edytuj kod]

  Najnowszym projektem realizowanym przez profesora Philipa Zimbardo jest bohaterstwo dnia codziennego. Jak sam stwierdził w jednym z wywiadów, w pewnym momencie zauważył, że brakuje badań nad bohaterstwem. Opracował program nauczania, którego celem jest uczenie młodych ludzi, jak kształtować w sobie postawy niezgody na zło. Zimbardo jest fundatorem i prezesem fundacji Heroic Imagination Project(ang.) (San Francisco), która na całym świecie promuje i wdraża ten program, który powstał na bazie wyników badań psychologii społecznej. Zimbardo dzięki programowi "Bohaterskiej Wyobraźni" chce szukać pozytywnych postaw i odnajdywać bohaterów wśród zwykłych ludzi. Program jest adresowany przede wszystkim do młodzieży. W ramach działalności fundacji Heroic Imagination Project (Projekt Bohaterskiej Wyobraźni) od 2014 roku wdrażany jest w Polsce Program Rozumienie Ludzkiej Natury. Celem projektu jest m.in. zachęcenie ludzi do podejmowania codziennych bohaterskich czynów, radzenie sobie z tzw. efektem biernego widza(ang.), zwiększenie samoświadomości i refleksyjności. Profesor Philip Zimbardo spotkał się dwukrotnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej: z Minister Krystyną Szumilas, a następnie z Minister Joanną Kluzik-Rostkowską – za każdym razem prezentowany przez profesora program spotykał się z uznaniem i poparciem Polskiego Ministerstwa. W 2014 roku Projekt Bohaterskiej Wyobraźni w Polsce otrzymał Honorowy Patronat Minister Edukacji Narodowej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania". Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk, Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.

  Przypisy

  1. Strona Centrum Zimbardo w Nikiszowcu.
  2. Centrum Zimbardo. Instytut Psychologii UŚ. [dostęp 2015-02-27].
  3. Former APA Presidents. apa.org. [dostęp 2012–03–10].
  4. informacja podana przez prof. Zimbardo w wywiadzie dla Teleexpressu z 7.04.2009 r.
  5. P.Zimbardo, Efekt Lucyfera, PWN 2009, str. 189-192
  6. P.Zimbardo, Efekt Lucyfera, PWN 2009, str. 264
  7. Philip Zimbardo nauczył się czytać i pisać dzięki... Supermanowi [dostęp 2016-09-01].
  8. Jak zostać bohaterem, czyli o Heroic Imagination Project - Więcej Wiemy - Lepiej Pomagamy, 6 listopada 2013 [dostęp 2016-09-01] (pol.).
  9. PhilipP. Zimbardo PhilipP., Philip Zimbardo: Przyszłość będzie lepsza niż przeszłość - i Ty możesz być Grekiem Zorbą [WYWIAD DZ] [dostęp 2016-09-01].
  10. l, www.myslec.pwn.pl - Myśleć - Warto obejrzeć - Projekt bohaterskiej wyobraźni – Profesor Zimbardo do nauczycieli, myslec.pwn.pl [dostęp 2016-09-01].
  11. JonahJ. Lehrer JonahJ., Are Heroes Born, or Can They Be Made?, „Wall Street Journal”, 11 grudnia 2010, ISSN 0099-9660 [dostęp 2016-09-01].
  12. Prof. Philip Zimbardo: Ty także możesz zostać bohaterem [dostęp 2016-09-01].
  13. – Program Rozumienie Ludzkiej Natury, hip.org.pl [dostęp 2016-09-01].
  14. Psycholog w ogrodzie dobra i zła | Gazeta Uniwersytecka, gazeta.us.edu.pl [dostęp 2016-09-01].
  15. Garden, torches and Professor Zimbardo ( And of course the cat ) - short version. ToInspire
  16. 3 Kongres Polskiej Edukacji - Philip Zimbardo. eduentuzjasci
  17. – Projekt Bohaterskiej Wyobraźni, hip.org.pl [dostęp 2016-09-01].
  18. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej [dostęp 2016-09-01] (pol.).
  Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne – American Psychological Association (APA) – stowarzyszenie psychologiczne liczące 150 000 członków na całym świecie i reprezentujące interesy psychologów w USA. Siedzibę ma w Waszyngtonie.Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Stanfordzki eksperyment więzienny (Stanford Prison Experiment – SPE) – miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego. Przeprowadziła go grupa psychologów uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Philipa Zimbardo w 1971 roku. Podczas selekcji kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psychofizyczną oraz brakiem kryminalnej przeszłości. 24 wybranych studentów losowo podzielono na więźniów i strażników. Eksperymentalne więzienie skonstruowano w piwnicy wydziału psychologii w Stanford.
  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.
  Teleexpress – telewizyjny program informacyjny nadawany codziennie o godzinie 17:00 w TVP1, a o godz. 17:30 w TVP Polonia. Producentem programu jest Agencja Informacji TVP.
  Psychologia społeczna – dziedzina nauki z pogranicza psychologii i socjologii badająca w jaki sposób obecność innych ludzi i ich działania wpływają na psychikę jednostki. Innymi słowy jest to nauka badająca procesy psychiczne i zachowanie się ludzi znajdujących się w sytuacjach społecznych – takich, w których występują inni ludzie. Jest to stosunkowo młoda gałąź psychologii, która wyodrębniła się dopiero pod koniec lat trzydziestych XX wieku wraz z rozwojem metod eksperymentalnych Kurta Lewina i jego uczniów.
  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.