• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philip Tartaglia

  Przeczytaj także...
  Diecezja Paisley - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Szkocji, w metropolii Glasgow. Powstała 25 maja 1947 wskutek wyłączenia części terytorium z archidiecezji Glasgow. Siedzibą biskupa jest Paisley.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Paliusz (łac. pallium – płaszcz) – element stroju liturgicznego katolickich metropolitów, noszony na ramionach pas z białej wełny.

  Philip Tartaglia (ur. 11 stycznia 1951 w Glasgow) – brytyjski duchowny katolicki, biskup Paisley w latach 2005-2012, od 2012 arcybiskup metropolita Glasgow.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1975.

  Episkopat[ | edytuj kod]

  13 września 2005 papież Benedykt XVI mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Paisley. Sakry biskupiej udzielił mu 20 listopada 2005 abp Mario Conti. 24 lipca 2012 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Glasgow. Ingres odbył się 8 września 2012. Od 5 listopada 2012 jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szkocji. Paliusz otrzymał z rąk papieża Franciszka w dniu 29 czerwca 2013.

  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Keith Michael Patrick O’Brien (ur. 17 marca 1938 w Ballycaste, Irlandia), szkocki duchowny katolicki, arcybiskup metropolita Saint Andrews i Edynburga i przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji, kardynał.

  27 lutego 2013, w przedostatnim dniu swojego pontyfikatu, Benedykt XVI mianował go administratorem apostolskim archidiecezji Saint Andrews i Edynburga, której dotychczasowy ordynariusz, kardynał Keith O’Brien, podał się do dymisji w związku z ciążącymi na nim oskarżeniami o molestowanie seksualne. Abp Tartaglia zapowiedział, że zamierza zarządzać powierzoną mu tymczasowo drugą archidiecezją na pośrednictwem delegata, którym mianował Stephena Robsona, biskupa pomocniczego wakującej archidiecezji.

  Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. POPE APPOINTS APOSTOLIC ADMINISTRATOR FOR THE ARCHDIOCESE (ang.). archdiocese-edinburgh.com, 2013-02-27. [dostęp 2013-03-03].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Philip Tartaglia w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2011-10-03] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  Ingres (łac. ingressus – wejście, wkroczenie) – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.
  Stephen Robson (ur. 1 kwietnia 1951 w Carliste) – brytyjski duchowny katolicki, biskup pomocniczy Saint Andrews i Edynburga od 2012.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Mario Joseph Conti (ur. 20 marca 1934 w Elgin) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, w latach 2002-2012 arcybiskup metropolita Glasgow, wcześniej wieloletni biskup Aberdeen (1977-2002).
  Archidiecezja Glasgow - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Szkocji. Powstała w 1827 jako wikariat apostolski Dystryktu Zachodniego. W 1878 została podniesiona do rangi archidiecezji. W maju 1947 Glasgow zostało dodatkowo stolicą metropolii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.