• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philip Tartaglia

  Przeczytaj także...
  Diecezja Paisley - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Szkocji, w metropolii Glasgow. Powstała 25 maja 1947 wskutek wyłączenia części terytorium z archidiecezji Glasgow. Siedzibą biskupa jest Paisley.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Paliusz (łac. pallium – płaszcz) – element stroju liturgicznego katolickich metropolitów, noszony na ramionach pas z białej wełny.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Philip Tartaglia (ur. 11 stycznia 1951 w Glasgow) – brytyjski duchowny katolicki, biskup Paisley w latach 2005–2012, od 2012 arcybiskup metropolita Glasgow.

  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Bearsden – miasto w środkowej Szkocji, w hrabstwie East Dunbartonshire, położone na północnym obrzeżu aglomeracji Glasgow. W 2011 roku liczyło 27 237 mieszkańców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Prezbiterat[ | edytuj kod]

  Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1975 i został inkardynowany do archidiecezji Glasgow. Po święceniach wyjechał na studia doktoranckie do Rzymu, zaś w 1978 został też pracownikiem naukowym Papieskiego Kolegium Szkockiego. Po obronie w 1980 tytułu powrócił do kraju i rozpoczął pracę w duszpasterstwie parafialnym, którą łączył z wykładami m.in. w Glasgow i Bearsden. W 2004 został mianowany rektorem Kolegium Szkockiego w Rzymie.

  Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Episkopat[ | edytuj kod]

  13 września 2005 papież Benedykt XVI mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Paisley. Sakry biskupiej udzielił mu 20 listopada 2005 abp Mario Conti. 24 lipca 2012 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Glasgow. Ingres odbył się 8 września 2012. Paliusz otrzymał z rąk papieża Franciszka w dniu 29 czerwca 2013. Od lutego do września 2013 był także administratorem apostolskim Saint Andrews i Edynburga.

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Ingres (łac. ingressus – wejście, wkroczenie) – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.

  W latach 2012-2018 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szkocji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Archbishop (ang.). Archidiecezja Glasgow. [dostęp 2020-04-17].
  2. NOMINA DEL VESCOVO DI PAISLEY (SCOZIA) (wł.). vatican.va, 2005-09-13. [dostęp 2020-04-17].
  3. RINUNCIA DELL’ARCIVESCOVO METROPOLITA DI GLASGOW (GB, SCOZIA) E NOMINA DEL SUCCESSORE (wł.). vatican.va, 2012-07-24. [dostęp 2020-04-17].
  4. Konferencja Episkopatu Szkocji w bazie gcatholic.org (ang.) [dostęp 2020-04-17]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Philip Tartaglia w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2011-10-03]
 • Archidiecezja Saint Andrews i Edynburga - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Szkocji. Powstała w 1653 roku jako prefektura apostolska Szkocji. W 1694 została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego. Wikariat dwukrotnie zmieniał nazwy: 1727 na wikariat Dystryktu Lowland, a w 1827 na wikariat Dystryktu Wschodniego. W 1878 został podniesiony do rangi archidiecezji i przyjął obecną nazwę. Siedzibą arcybiskupa jest Edynburg.Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mario Joseph Conti (ur. 20 marca 1934 w Elgin) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, w latach 2002-2012 arcybiskup metropolita Glasgow, wcześniej wieloletni biskup Aberdeen (1977-2002).
  Archidiecezja Glasgow - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Szkocji. Powstała w 1827 jako wikariat apostolski Dystryktu Zachodniego. W 1878 została podniesiona do rangi archidiecezji. W maju 1947 Glasgow zostało dodatkowo stolicą metropolii.
  Metropolita – zwierzchnik metropolii (prowincji kościelnej). W jej skład wchodzi zawsze archidiecezja na czele z arcybiskupem metropolitą oraz jedna lub więcej diecezji (zwanych sufraganiami) na czele z biskupem ordynariuszem, który do pomocy ma przydzielonych biskupów pomocniczych.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.944 sek.