• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philibert de Bruillard

  Przeczytaj także...
  Kanonik (łac. canonicus) – wczesnośredniowieczna nazwa duchownych, żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach biskupich (katedrach); obecnie kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego, zobowiązany do sprawowania określonych obrzędów liturgicznych wraz z innymi kanonikami lub miejscowym biskupem.La Salette – sanktuarium związane z objawieniami Matki Bożej z 1846 roku, znajdujące się w miejscowości La Salette-Fallavaux we francuskich Alpach.
  Szafot (st. fr. chafoud - rusztowanie) – rodzaj estrady, podium, na którym przez ścięcie mieczem, później toporem, a jeszcze później gilotyną wykonywano publiczne egzekucje.

  Philibert de Bruillard (12.09.1765-15.12.1860) – biskup, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette .

  Urodzony w 1765 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku rewolucji francuskiej (1789). Posługę duszpasterską rozpoczynał jako jeden z księży towarzyszących ludziom w drodze na szafot. Był kanonikiem sławnej katedry Notre Dame w Paryżu. Sakrę biskupią otrzymał w 1826 r. Zasłużony m.in. w niesieniu pomocy biednym, został odznaczony przez państwo francuskie krzyżem kawalerskim i oficerskim Legii Honorowej. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

  Jako odpowiedzialny za diecezję, na terenie której znajduje się wioska La Salette, bp de Bruillard po rzetelnych pięcioletnich badaniach potwierdził prawdziwość Objawienia Matki Bożej w La Salette. W roku 1852 pierwsi misjonarze wybrani zostali spośród kapłanów diecezjalnych przez bpa de Bruillard, który nadał im tymczasowy projekt reguły.

  Saletyni, Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów – zgromadzenie zakonne założone 1 maja 1852 przez biskupa Philiberta de Bruillard, a zatwierdzone 14 maja 1890 roku przez papieża Leona XIII.

  Linki zewnętrzne[]

 • Philibert de Bruillard w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.