• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philibert Tsiranana

  Przeczytaj także...
  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Philibert Tsiranana (ur. 12 października 1912 w Ambarikorano, zm. 16 kwietnia 1978 w Antananarywie) – malgaski przywódca polityczny.

  Gabriel Ramanantsoa (ur. 13 kwietnia 1912 w Antananarywie, zm. 9 maja 1979 w Paryżu) – malgaski polityk, były prezydent i premier.Strajk (ang. strike, niem. Streik) - forma nacisku i protestu społecznego stosowanego przez różne grupy społeczne, głównie jednak przez pracowników najemnych. Znane są różne formy strajku, większość z nich polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących.

  Zarys biografii[]

  Z zawodu nauczyciel. W 1956 założył Partię Socjaldemokratyczną (PSD). Partia głosiła umiarkowany program i domagała się utrzymania więzów z Francją. Od 1958 roku premier rządu autonomicznego Madagaskaru. W chwili uzyskania niepodległości w 1960 roku objął urząd prezydenta. Okres jego rządów cechowała profrancuska orientacja i względna stabilność. Problemy rozpoczęły się na początku lat 70. wraz z powstaniem chłopskim i narastającymi konfliktami etnicznymi. W 1972 roku wybuchł strajk studencki a do protestów dołączyły następnie inne grupy społeczne. W maju tego samego roku Tsiranana wprowadził stan wojenny. 18 maja rząd Partii Socjaldemokratycznej podał się do dymisji. Władzę w państwie przejęła armia z generałem Gabrielem Ramanantsoą. Tsinaranana pełnił formalnie urząd do 11 października 1972 roku. Tego dnia zrzekł się urzędu na rzecz Ramanantsoa.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Madagaskar. Historia (pol.). http://encyklopedia.pwn.pl.
  2. H. C. Metz: Independence, the First Republic, and the Military Transition, 1960-75.
  3. Philibert Tsiranana. [dostęp 2010-09-09].
  4. M. Brown, Recent History, w: Africa South of the Sahara 2004. red. K. Murison. s. 630. [dostęp 2010-09-09].
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.