• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philibert Delorme

  Przeczytaj także...
  Henryk II (ur. 31 marca 1519 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 10 lipca 1559 w Paryżu) – król Francji od 1547 r., syn króla Franciszka I (1494–1547), z dynastii Walezjuszów i Klaudii Walezjuszki.Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.
  Katarzyna Medycejska, wł. Caterina Maria Romola di Lorenzo de’ Medici (ur. 13 kwietnia 1519 we Florencji, zm. 5 stycznia 1589 w Blois) – księżna z rodu włoskich Medyceuszy. Żona delfina, a następnie króla Francji Henryka II z dynastii Walezjuszów.

  Philibert de l’Orme (ur. ok. 1512 w Lyonie, zm. 8 stycznia 1570 w Ivry) – francuski architekt okresu renesansu.

  Około roku 1533 przebywał w Rzymie. Po powrocie do Francji przebywał początkowo w Lyonie, a od 1541 roku w Paryżu. W 1547 roku został mianowany przez króla Francji Henryka II Walezjusza zwierzchnikiem robót budowlanych (m.in. Pałacu w Fontainebleau i Chateau-Neuf w Saint-Germain-en-Laye). Po śmierci króla w 1559 został odwołany z urzędu. Ponownie zatrudniony w 1563 roku przez Katarzynę Medycejską, która powierzyła mu budowę pałacu Tuileries.

  Konstrukcja budowlana – sposób powiązania elementów budowli w sposób poprawny pod względem zasad fizyki i ekonomii. Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to: fundamenty, ściany nośne, filary, (także słupy, kolumny), belkowania, belki i stropy lub sklepienia, wiązary lub więźby dachowe. Oprócz konstrukcji podstawowych, w budynkach występują także konstrukcje drugoplanowe, czyli: ściany działowe, schody, posadzki, pokrycie dachów oraz konstrukcje uzupełniające, czyli: drzwi, okna, instalacje (wody, kanalizacji, grzewcze, wentylacji, klimatyzacji, gazu, elektryczne, teletechniczne itp.)International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Do jego dzieł należą m.in. budowle w Paryżu (pałac Tuileries, nieistniejący), zamek Diany de Poitiers w Anet. Ponadto jest też budowniczym lektorium w kościele St Etienne du Mont i nagrobka Franciszka I w bazylice St.-Denis w Paryżu. Autor prac z teorii architektury: Nouvelles inventions pour bien bastir et à petits frais (1561) i Le premier tome de l’Architecture (1567).

  Tuilerie (Les Tuileries) – dzielnica znajdująca się w sercu Paryża, między Luwrem, Placem Zgody (Place de la Concorde) i Sekwaną. Do czasów Komuny Paryskiej stał tam zniszczony w maju 1871 ogromny pałac renesansowo-barokowy, paryska rezydencja walezyjskich i burbońskich królów i napoleońskich cesarzy Francji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jest twórcą konstrukcji dachu krążynowego. Wraz z Pierre’em Lescotem i Jeanem Bullantem przyczynił się do powstania stylu klasycznego w architekturze francuskiej. Jego prace inspirowały Thomasa Jeffersona (zob: Monticello) i Davida Gilly.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Philippe Potié Philibert de l’Orme 1998.
  2. Jean-Marie Perouse de Montclos Philibert De l’Orme, architecte du roi 1514-1570 (2000).
  3. Pierre Mardaga Architecture de Philibert de l’Orme: Oeuvre entière contenant onze livres (1995).
  4. Archives Royales de Chenonceau. Lettres et Devis de P. de l’Orme 2010.
  5. Philibert de l’Orme. Traduit de l’anglais par Jean LE REGRATTIER. Traduction revue par l’auteur.
  6. Giuseppe Fallacara Concetta Cavallini Le nouvelles inventions di Philibert de l’Orme 2009.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Klasycyzm (z łac. classicus – doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) – styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. "powrót do źródeł" (klasycznych) pojawił się już w renesansie - jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko. Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30. następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku. Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia. Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł. XVIII wieku. W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Diana de Poitiers, Księżna de Valentinois (ur. 3 września 1499, zm. 25 lub 26 kwietnia 1566) – najbardziej wpływowa faworyta króla Francji Henryka II Walezjusza (1519-1559).
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Monticello - posiadłość Thomasa Jeffersona, 3. prezydenta Stanów Zjednoczonych) w Charlottesville, w stanie Wirginia.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Pierre Lescot (ur. ok. 1510 w Paryżu, zm. 10 września 1578 tamże) – architekt francuski, przedstawiciel renesansu. Działał głównie w Paryżu (Hôtel Carnavalet). Wspólnie z Goujonem pracował przy budowie Luwru.
  David Gilly (ur. 7 stycznia 1748 w Schwedt/Oder, zm. 5 maja 1808 w Berlinie) – niemiecki architekt epoki klasycyzmu, działający w Prusach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.