Philadelphia Phillies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.

Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

Historia[ | edytuj kod]

Philadelphia Quakers w 1883 roku.
Wejście na stadion Shibe Park, na którym Phillies występowali w latach 1938–1970.
Citizens Bank Park

Klub założono w 1883 jako Philadelphia Quakers i w tym samym roku przystąpił do rozgrywek w National League. Pierwszy mecz zespół rozegrał 1 maja 1883 na stadionie Recreation Park przeciwko Providence Grays. Rok później nazwę klubu zmieniono na Philadelphians, którą skrócono do Phillies i używano jej zamiennie z Quakers do 1890, kiedy klub oficjalnie i ostatecznie zmienił nazwę na Philadelphia Phillies. W 1887 kosztem 110 tysięcy dolarów wybudowano nowy obiekt Philadelphia Park, na którym Phillies występowali do roku 1937.

Montreal Expos – nieistniejący klub baseballowy z Montrealu, który przez 36 sezonów występował w Major League Baseball. W 2004 roku zarząd ligi przeniósł zespół do Waszyngtonu. Nowo utworzony klub otrzymał nazwę Washington Nationals.Toronto Blue Jays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Toronto w prowincji Ontario. Od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball.

W sezonie 1915 zespół uzyskując bilans 90–62 i jednocześnie zwyciężając w National League, awansował do World Series, w których uległ Boston Red Sox 1–4. W 1938 Phillies przenieśli się na powstały w 1902 roku stadion Shibe Park (w latach sześćdziesiątych XX wieku nazwę obiektu zmieniono na Connie Mack Stadium). Kolejny awans do World Series nastąpił w 1950 roku, gdzie Phillies przegrali z New York Yankees 0–4.

Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

Od sezonu 1971 Phillies w roli gospodarza rozgrywali swoje mecze na Veterans Stadium, który mógł pomieścić ponad 62 tysiące widzów. W latach 1976–1978 zespół trzykrotnie docierał do National League Championship Series, trzykrotnie odpadając z rywalizacji, jednak w sezonie 1980 zdobył pierwszy mistrzowski tytuł, pokonując w World Series Kansas City Royals 4–2. W skróconym z powodu strajku zawodników sezonie 1981 Phillies przegrali w National League Division Series z Montreal Expos 2–3. W latach 1983 i 1993 zespół uzyskał awans do World Series, w których dwukrotnie doznał porażki (odpowiednio 1–4 z Baltimore Orioles i 2–4 z Toronto Blue Jays.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2004 kosztem 458 milionów dolarów wybudowano nowy stadion Citizens Bank Park, mogący pomieścić ponad 43 tysiące widzów. W sezonie 2008 Phillies po raz drugi w historii zdobyli mistrzowski tytuł, pokonując w World Series Tampa Bay Rays 4–1. Rok później zespół ponownie uzyskał awans do finałów, jednak przegrał z New York Yankees 2–4.

Kansas City Royals - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Citizens Bank Park – stadion baseballowy w Filadelfii, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Philadelphia Phillies.
National League Championship Series (NLCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do National League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do National League Championship Series, zaś wygrany zespół w NLCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.
New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
National League Division Series (NLDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do National League Championship Series.

Reklama