• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Philadelphia Phillies  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tampa Bay Rays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie.World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.

  Historia[ | edytuj kod]

  Philadelphia Quakers w 1883 roku.
  Wejście na stadion Shibe Park, na którym Phillies występowali w latach 1938–1970.
  Citizens Bank Park

  Klub założono w 1883 jako Philadelphia Quakers i w tym samym roku przystąpił do rozgrywek w National League. Pierwszy mecz zespół rozegrał 1 maja 1883 na stadionie Recreation Park przeciwko Providence Grays. Rok później nazwę klubu zmieniono na Philadelphians, którą skrócono do Phillies i używano jej zamiennie z Quakers do 1890, kiedy klub oficjalnie i ostatecznie zmienił nazwę na Philadelphia Phillies. W 1887 kosztem 110 tysięcy dolarów wybudowano nowy obiekt Philadelphia Park, na którym Phillies występowali do roku 1937.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  W sezonie 1915 zespół uzyskując bilans 90–62 i jednocześnie zwyciężając w National League, awansował do World Series, w których uległ Boston Red Sox 1–4. W 1938 Phillies przenieśli się na powstały w 1902 roku stadion Shibe Park (w latach sześćdziesiątych XX wieku nazwę obiektu zmieniono na Connie Mack Stadium). Kolejny awans do World Series nastąpił w 1950 roku, gdzie Phillies przegrali z New York Yankees 0–4.

  Montreal Expos – nieistniejący klub baseballowy z Montrealu, który przez 36 sezonów występował w Major League Baseball. W 2004 roku zarząd ligi przeniósł zespół do Waszyngtonu. Nowo utworzony klub otrzymał nazwę Washington Nationals.Toronto Blue Jays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Toronto w prowincji Ontario. Od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball.

  Od sezonu 1971 Phillies w roli gospodarza rozgrywali swoje mecze na Veterans Stadium, który mógł pomieścić ponad 62 tysiące widzów. W latach 1976–1978 zespół trzykrotnie docierał do National League Championship Series, trzykrotnie odpadając z rywalizacji, jednak w sezonie 1980 zdobył pierwszy mistrzowski tytuł, pokonując w World Series Kansas City Royals 4–2. W skróconym z powodu strajku zawodników sezonie 1981 Phillies przegrali w National League Division Series z Montreal Expos 2–3. W latach 1983 i 1993 zespół uzyskał awans do World Series, w których dwukrotnie doznał porażki (odpowiednio 1–4 z Baltimore Orioles i 2–4 z Toronto Blue Jays.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2004 kosztem 458 milionów dolarów wybudowano nowy stadion Citizens Bank Park, mogący pomieścić ponad 43 tysiące widzów. W sezonie 2008 Phillies po raz drugi w historii zdobyli mistrzowski tytuł, pokonując w World Series Tampa Bay Rays 4–1. Rok później zespół ponownie uzyskał awans do finałów, jednak przegrał z New York Yankees 2–4.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kansas City Royals - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Citizens Bank Park – stadion baseballowy w Filadelfii, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Philadelphia Phillies.
  National League Championship Series (NLCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do National League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do National League Championship Series, zaś wygrany zespół w NLCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  National League Division Series (NLDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do National League Championship Series.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.039 sek.