• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Phil Katz

  Przeczytaj także...
  Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Glendale – miejscowość w hrabstwie Milwaukee, stanie Wisconsin, USA. Według spisu z 2010 r. 12 872 mieszkańców.

  Phillip Walter Katz, znany lepiej jako Phil Katz (ur. 3 listopada 1962 w Milwaukee, zm. 14 kwietnia 2000 w Milwaukee) – amerykański programista komputerowy, twórca firmy PKWare i autor programu do kompresji PKZIP dla systemu operacyjnego MS-DOS.

  Phil Katz ukończył w 1980 Nicolet High School w Glendale i rozpoczął studia informatyki na Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee (UWM). W tym czasie rodzice Walter i Hildegard kupili Philowi jego pierwszy komputer. W 1981 zmarł w wieku 55 lat, wkrótce po operacji na otwartym sercu, jego ojciec Walter. W 1984 został absolwentem informatyki UWM. Po ukończeniu studiów w 1984 zatrudnił się jako programista w firmie Allen-Bradley Co. W 1986 przeniósł się do firmy Graysoft, którą opuścił w 1987. W tym czasie rozpoczął projekt mający na celu stworzenie alternatywy dla popularnego wówczas programu Arc służącego do kompresji plików. Początkowa wersja programu nosiła nazwę PKArc. W 1986 założył własną firmę PKWARE, Inc. (Phil Katz Software). W 1988 firma System Enhancement Associates (SEA), twórca programu Arc, złożyła pozew przeciwko Katzowi i jego firmie o naruszenie praw autorskich i znaku firmowego. Między stronami doszło do porozumienia, które obejmowało poufną umowę wzajemnej licencji oraz odszkodowanie o nieujawnionej wysokości dla firmy SEA. Udostępnienie programu PKZIP jako shareware przyczyniło się do zdobycia popularności oprogramowania Katza i formatu ZIP.

  Koroner (ang. coroner) – w krajach anglosaskich urzędnik prowadzący śledztwo w sprawie nagłego, niespodziewanego lub przypadkowego zgonu, który nastąpił w sposób nienaturalny, w podejrzanych lub brutalnych okolicznościach. W przybliżeniu oznacza lekarza medycyny sądowej, a także biegłego sądowego, który zajmuje się wyjaśnieniem okoliczności i przyczyn śmierci oraz ustaleniem czasu śmierci osób, co do których zaistniało podejrzenie, że zmarły śmiercią nienaturalną. Synonimem koronera w języku amerykańskim jest medical examiner (M.E.), aczkolwiek koroner nie musi być z wykształcenia dyplomowanym lekarzem patologiem.MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.

  7 maja 1991 został po raz pierwszy zatrzymany przez policję w czasie jazdy pod wpływem alkoholu. Około rok później ponownie skazano go za jazdę pod wpływem alkoholu. Między 1994 a wrześniem 1999 pięciokrotnie aresztowano Katza za prowadzenie samochodu po zawieszeniu lub unieważnieniu prawa jazdy. Sądy sześciokrotnie wydawały nakazy związane z prowadzeniem pojazdu w tym dwa za poręczeniem majątkowym.

  PKZIP – program do kompresji danych napisany przez amerykańskiego programistę Phila Katza, wykorzystujący do kompresji danych algorytm ZIP. PKZIP jest akronimem od Phil Katz ZIP.Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee (znany również jako UW – Milwaukee, UWM lub Milwaukee) – amerykański publiczny Uniwersytet badawczy znajdujący się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Uniwersytet Wisconsin jest jednym z dwóch doktorski publicznych instytucji badawczych i drugim uniwersytetem co do wielkości w stanie Wisconsin. Uniwersytet Wisconsin – Milwaukee znajduje się w dużym mieście Wisconsin i jest centralną siedzibą naukowców, instytutów i laboratoriów naukowych. Począwszy od 2006 roku, uczelnia oferuje 155 programów różnego stopnia, w tym 84 programów licencjackich, 48 programów magisterskich i 22 programy doktorskie. Na uczelni zarejestrowanych jest ok. 28 000 tysięcy studentów.

  W 2011 Phil Katz został wprowadzony do Galerii Sław IT (IT Hall of Fame).

  Zmarł wskutek powikłań spowodowanych chronicznym alkoholizmem.

  Przypisy[]

  1. Krótkie, udręczone życie komputerowego geniusza Phila Katza. „Milwaukee Journal Sentinel”, 2000-05-21 (ang.). [dostęp 2014-12-29]. 
  2. Nasz założyciel - Phl Katz. Biogram na stronie pkware.com (ang.). [dostęp 2014-12-29].
  3. IT Hall of Fame (ang.). [dostęp 2014-12-29].
  4. Słynny pionier oprogramowania umiera w wieku 37 lat. „Milwaukee Journal Sentinel”, 2000-04-22 (ang.). [dostęp 2014-12-29].  (...) Zgodnie z raportem medycznym koronera Katz został znaleziony martwy w pokoju w motelu trzymając w ręku butelkę wódki z mięty pieprzowej. W pokoju znaleziono też pięć innych pustych butelek po wódce. Bezpośrednią przyczyną zgonu było intensywne krwawienie z trzustki spowodowane przewlekłym alkoholizmem. (...) Według raportu koronera Katz przeszedł leczenie alkoholizmu.
  Milwaukee – miasto w Stanach Zjednoczonych, największe miasto w stanie Wisconsin. Leży w południowej części stanu, nad jeziorem Michigan, około 150 km na północ od Chicago.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.