• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Phil Babb

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.London Borough of Lambeth – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Miejskiej Lambeth (ang. Lambeth London Borough Council). Miejsce konferencji biskupów Kościoła anglikańskiego. Odbywa się w Londynie co 10 lat, przewodzi jej arcybiskup Canterbury. Decyzje biskupów w sprawach wiary (doktryny) nie są obowiązujące, ale często wciela się je w życie.
  Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).

  Philip Andrew Babb (ur. 30 listopada 1970 w Lambeth na przedmieściach Londynu), były piłkarz irlandzki grający na pozycji środkowego obrońcy. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 183 cm wzrostu, ważył 77 kg.

  Kariera klubowa[]

  Babb urodził się w aglomeracji Londynu w rodzinie irlandzkiej. Pierwsze treningi piłkarskie podjął w londyńskim zespole Millwall F.C.. W 1989 roku był w kadrze pierwszej drużyny, jednak nie zdołał zadebiutować w Division One. W 1990 roku odszedł więc do Bradford City i 8 września rozegrał dla tego klubu swój pierwszy mecz. Bradford pokonało wówczas 2:1 Reading F.C., a Phil zdobył jedną z bramek. W całym sezonie zdobył ich 10, a w kolejnym - 4.

  Reprezentacja Irlandii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Irlandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo irlandzkie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI).Bradford City Association Football Club - angielski klub piłkarski z Bradford, założony w 1903 roku. Klub ten rozgrywa swoje mecze na Intersonic Stadium (Valley Parade).

  W 1992 roku Irlandczyk odszedł z Bradford i został zawodnikiem grającego w nowo powstałej Premiership, Coventry City. Ówczesny menedżer zespołu Bobby Gould zapłacił za niego 500 tysięcy funtów. W nowym zespole Phil zadebiutował 15 sierpnia w wygranym 2:1 domowym spotkaniu z Middlesbrough F.C.. W Coventry, podobnie jak w Bradford, występował w podstawowym składzie. Spędził tam dwa sezony, w trakcie których rozegrał 77 meczów i zdobył 3 gole.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Sunderland Association Football Club (wymowa: /ˈsʊndərlənd/) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Sunderlandzie, założony w 1879 roku. Sunderland AFC to sześciokrotny mistrz Anglii i wieloletni angielski pierwszoligowiec, który w sezonie 2013/14 występuje w Premier League.

  Latem 1994 roku Babb podpisał kontrakt z prowadzonym przez Roya Evansa, Liverpoolem. Kwota transferu irlandzkiego obrońcy wyniosła wówczas 3,6 miliona funtów. 17 września zadebiutował w koszulce "The Reds" w meczu Premiership, przegranym 0:2 z Manchesterem United. Za czasów menedżerskiej kadencji Evansa Babb grywał najczęściej na lewej obronie w stosowanym przez Anglika systemie 3-5-2. Po odejściu Evansa, menedżerem został Gérard Houllier, ale Babb grał u Francuza w mniejszej ilości meczów. Na początku 2000 roku został wypożyczony do Tranmere Rovers, dla którego rozegrał 4 spotkania w Division One, a latem odszedł z Liverpoolu.

  Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Na zasadzie wolnego transferu Babb przeszedł do portugalskiego Sportingu. W 2001 roku zajął z nim 3. miejsce w lidze, a w 2002 wywalczył zarówno mistrzostwo kraju, jak i Puchar Portugalii. Latem wrócił do Anglii i 17 sierpnia zadebiutował w barwach Sunderlandu. Na koniec sezonu spadł z tym klubem z Premiership, a kolejny spędził grając w Division One. W 2004 roku zdecydował się zakończyć piłkarską karierę.

  Reprezentacja Rosji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rosji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo rosyjskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Rosyjski Związek Piłki Nożnej (RFS).Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Irlandii Babb zadebiutował 23 marca 1994 roku w zremisowanym 0:0 towarzyskim spotkaniu z Rosją. W tym samym roku został powołany przez selekcjonera Jacka Charltona do kadry na Mistrzostwa Świata w USA. Tam był podstawowym obrońcą swojej drużyny i rozegrał cztery spotkania: z Włochami (1:0), z Meksykiem (1:2), z Norwegią (0:0) oraz w 1/8 finału z Holandią (0:2). Po raz ostatni w kadrze narodowej Babb wystąpił w 2002 roku, w meczu eliminacji do Euro 2004 z Rosją (2:4), w którym strzelił bramkę samobójczą. Łącznie zaliczył w niej 35 spotkań i nie zdobył żadnego gola.

  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.XII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2004 roku, odbyły się w Portugalii. Trwały od 12 czerwca do 4 lipca. Udział w mistrzostwach wzięło 15 drużyn wyłonionych w eliminacjach, oraz gospodarz Portugalia. Mistrzem Europy w piłce nożnej została drużyna Grecji.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Millwall Football Club – zawodowy klub piłkarski, rozgrywający swoje mecze na stadionie The New Den w Bermondsey. Współcześnie zespół ten występuje w Championship. Przydomek Millwall to "The Lions" (Lwy), a wcześniej "The Dockers". Ten ostatni zmieniono, gdy w 1900 roku drużyna doszła do półfinału Pucharu Anglii. Wtedy to w herbie znalazły się dwa lwy i słowa: "We Fear No Foe". Emblemat ten nie został dodany do koszulek w latach 30. "We Fear No Foe" znajdowało się na trykotach piłkarzy Millwall tylko w półfinałach FA Cup w 1903, 1907 i 1937 roku. Tradycyjne stroje drużyny składają się z niebieskich koszulek, białych spodenek i niebieskich getrów, jednak obecnie piłkarze rozgrywają swoje mecze ubrani tylko na niebiesko.
  Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 10 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10 m.
  XV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1994 po raz pierwszy odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Turniej finałowy trwał od 17 czerwca do 17 lipca 1994.
  Reprezentacja Norwegii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu norwegii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo norweskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Norweski Związek Piłki Nożnej. Reprezentacja Norwegii od 1908 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 - UEFA.
  Roy Quintin Echlin Evans CBE (ur. 4 października 1948 w Bootle) – były angielski piłkarz, obecnie trener piłkarski.
  Coventry City Football Club to angielski klub piłkarski z siedzibą w Coventry. Obecnie występuje w Football League One, trzeciej najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii.
  Football League Championship (dawniej Football League First Division) – angielska profesjonalna liga piłki nożnej, która znajduje się na drugim poziomie rozgrywek piłkarskich w Anglii i pełni funkcję bezpośredniego zaplecza Premier League. W sezonie 2012/2013 występują w niej 24 zespoły. Po zakończeniu sezonu bezpośrednio do Premier League awansują 2 drużyny, kolejne 4 rozgrywają między sobą mecze barażowe o awans, zaś 3 ostatnie kluby spadają do League One.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.